Skocz do zawartości

Festiwal Astronomiczny


Dragon

Rekomendowane odpowiedzi

Część z was może wie, że w Kujawsko-pomorskim powstają AstroBazy przy szkołach w małych miejscowościach. Część już jest otwarta, inne zostaną otwarte w tym roku. Urząd Marszałkowski przekazał promocję tych placówek w ręce Kujawsko-pomorskiej Organizacji Turystycznej. Są już na ten cel przeznaczone w budżecie spore fundusze i prawdopodobnie znajdzie się więcej. Tak czy inaczej w toku dyskusji i rzucania różnymi pomysłami zrodził się Festiwal Astronomiczny, który co roku miałby odbywać się w Toruniu. W ramach Festiwalu Astronomicznego odbywałyby się wykłady, pokazy i dyskusje panelowe dotyczące tematyki Kosmosu, prezentacje łazików marsjańskich. Odbywałby się również pokazy filmowe, swój sprzęt dla astro-amatorów mogliby prezentować producenci, swoje stoiska miałyby wydawnictwa zajmujące się tematyką kosmosu, redakcje branżowych periodyków. Festiwal Astronomiczny byłby miejscem spotkania wielbicieli gier komputerowych o tematyce kosmicznej, swoje zbiory związane z tematyką Kosmosu prezentowaliby kolekcjonerzy (np. filateliści, numizmatycy, zbieracze kart telefonicznych, modelarze, kolekcjonerzy klocków lego, itp.). Poza tym padł też pomysł tak zwanego Pleneru Astronomicznego, który odbył by się dzień przed festiwalem, czyli w piątek. Miałby się on odbywać w Borach Tucholskich, gdzie miłośnicy astronomii dokonywaliby nocnej obserwacji nieba. Zainteresowana goszczeniem fanów astronomii jest gmina Śliwice, leżąca w centrum Borów Tucholskich, które posiadają bardzo dobre warunki do obserwacji nieba w województwie.

To tak pokrótce przedstawiam zamysł. Pomysłów jest więcej, ale nie chce też za dużo zdradzać. Daty imprezy jeszcze nie ma, miałby to być maj/czerwiec. Dokładny termin dopiero ustalę, gdy popatrzę na fazy księżyca i na widoczności różnych obiektów. Z tego co się orientuje nocleg tam by był za darmo, posiłki jeszcze nie wiem. Jakaś pomoc w załatwieniu transportu pewnie też by się znalazła. W tej chwili to co chce wiedzieć to, czy były by osoby chętne do przyjechania, ile by ich było, na jakich warunkach itd itd. Jeśli macie pytania to śmiało można pytać, postaram się odpowiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem na kolejnej rozmowie w sprawie Festiwalu i zaczynają się powoli klarować nowe rzeczy. W tej chwili Marszałek jest na urlopie i wraca w poniedziałek/wtorek. Wtedy też zostanie zatwierdzi, bądź nie w co raczej nie wierze, budżet. Gdy tylko dostaniemy okejke od niego to zbiera się zespół i zaczynami działać ze wzmożoną siłą. Co mogę na razie powiedzieć? Termin to miałby by być 8-10 czerwiec. Wiem że wtedy jest blisko pełni, ale jeśli przesunie się bliżej nowiu no to wtedy noc się skróci, więc trzeba jakoś z tym żyć. Tak czy inaczej piątek w borach byłby przeznaczony głównie dla miłośników astronomii z całej Polski, a dokładniej miałaby to być integracja połączona z oglądaniem nieba (chyba że pogody nie będzie to wtedy sama integracja). Miejsce do spania by było zapewnione, podobnie wyżywienie. Oczywiście dla osób, które się zgłoszą wcześniej. Poza tym dla osób z Torunia czy Bydgoszczy można by zorganizować zbiorowy transport, inni musieli by się dostać jakoś samemu. Moim zdaniem opcja jest bardzo dobra, bo wyjazd gdzieś na zlot zazwyczaj wiąże się z kosztami noclegu i jedzenia, a tutaj było by to zapewnione. Dodatkowo też jakieś noclegi w trakcie festiwalu (tu już kwestia budżetu) też może by się załatwiło. Jak na razie czekamy głównie na przybicie okejki od Marszałka. Gdy tylko ona się pojawi to działamy. Jeśli ogólnie macie jakieś propozycje co do samego festiwalu to piszcie, może coś fajnego z tego wyjść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem termin nie jest zbyt trafiony, ogólnie czerwiec nie jest dobrym miesiącem na obserwacje astronomiczne, a wielu miłosników astronomii najzwyczajniej odpuszcza sobie w tym czasie jakiekolwiek obserwacje. W dodatku Księżyc w dużej fazie. No chyba, że chodzi tylko o integrację.

W tej sytuacji lepiej byłoby przesunąć festiwal co najmniej na koniec wakacji, czyli np. 10-12 sierpień, szczególnie, że atrakcją byłyby wtedy np. Perseidy :)

No ale to Wasz festiwal i Wasza decyzja, wszystko zależy od tego, czy wolicie delektować się czarnym Tucholskim niebem czy napić się jedynie piwa  ;)

Pozdrawiam

KK

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w sumie idealnie by było zrobić cykl - w nocy pozbierać materiał a następnego dnia na warsztatach go poskładać

tylko właśnie (przy założeniu że będzie pogoda) krótka i niezbyt ciemna noc to może być kiepsko - chyba że jakaś gromadka czyli hvězdokupa ;)

poza tym jeśli nasze kochane miasto wreszcie zaczyna myśleć proastronomicznie  ;)

można by pomysleć też o innych rzeczach - zacząwszy od kalendarza a skończywszy na zbudowaniu atmosfery astronomicznej - mam na myśli nie tylko festiwale czy inne cykliczne spotkania/pokazy/warsztaty/wykłady etc ale i na przykład proste zadbanie o light poluution

wiem że może z motyką na Słońce - ale jak nie poruszymy kilku ważnych tematów - nigdy nikt ich nie ruszy bo  :D

może to Pan odbierał kalendarze ze dwa lata temu ode mnie - i przy okazji porozmawialiśmy - jak dobrze pamiętam był Pan w samym epicentrum wydarzeń miasta Toruń ??

AstroPozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Festiwal miałby być organizowany przez Urząd Marszałkowski, a oni chcą taki, a nie inny termin ze względu, że wtedy jest święto województwa, więc niestety w tym wypadku wątpię, aby udałoby mi się przekonać tych na górze żeby zmienili termin. Trzeba więc się z takim terminem pogodzić. Wiem że wtedy nie są super wspaniałe warunki obserwacyjne, ale trzeba spojrzeć na to z innej strony. Sam festiwal będzie sporą atrakcją żeby przyjechać, a jeśli się dotrze dzień wcześniej to wyjazd do borów dla części osób będzie wspólny. Jeśli będzie pogoda to nawet przy krótkiej nocy i ze świecącym łysym coś można sobie popatrzeć, a jak nie będzie pogody to ognisko i trochę integracji.

Co do propozycji warsztatów to naświetl mi bardziej jakby to mogło wyglądać i być może się z pomysłu skorzysta. Kalendarz mógłby powstać nie jest to zły pomysł mogę o tym pomyśleć. Co do zanieczyszczenia światłem to jest to spory problem, głównie ze względu, że pewne inteligentne firmy (np. Centrum Handlowe Plaza) mają cudowne wielkie reflektory walące po niebie. Jeśli były by jakieś ciekawe rozwiązania na zmniejszenie zanieczyszczeń i przy okazji wiązałoby się to z oszczędnościami finansowymi to można by coś takiego próbować przepchnąć.

Co do odbierania kalendarza to odbierałem od kogoś wtedy, ale to nie wiem, czy akurat w tym wypadku chodzi o mnie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomysł prosty na maxa

na pewno w naszej okolicy są ludzie ze sprzętami astrofoto - pewnie pomogą

a pewnie i są lepsi ode mnie w te klocki - tylko żeby się ujawnili  :D

wystawiamy sprzęt - kursant/kursanci ustawiają wszystko co trzeba - od polarnej po wybór obiektu

zbierają materiał - to jest ta nudna część - wtedy max integracja  :P

następnego dnia - po kolei można pokazać jak obrabiać taki materiał i co z tego wyniknie

oczywiście ja daję swój sprzęt - nic wielkiego ani wypasionego  :D

zresztą foty i inne rzeczy na mojej www - tadeoho.cba.pl

a dogadać detale można na PW

tylko właśnie jasna nocka może być przeszkodą w zebraniu sensownego materiału (choć ja nie chwaląc się - bo nie ma czym  ;) - wpadłem na genialny pomysł focenia M101 w najkrótszą noc przy pełni  :D)

co do innych rzeczy na taki festiwal - pokazy sprzedawców - pewnie też na miejscu - w Toruniu nie ma sensu (tak jak pokazywaliśmy z AstroKumplem na dachu CSW astro - polecam zakładkę Osiągnięcia na mojej WWW)

na pewno AstroVision trzeba zwerbować - kolega nie dość że profesjonalny astro - to jeszcze ma duże doświadczenie w pokazach na rynku

szkoda że się nie spotkałem z nim przy okazji tego pamiętnego zlotu teleskopów wszelakich na toruńskiej starówce

może się wreszcie uda przy okazji wspólnego wypadu ekip na naszą miejscówkę ...

AstroPozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No rzeczywiście pomysł nie jest trudny do realizacji. Zapiszę sobie go w notesiku i można takie coś zrobić. Co do jasnej nocki to już pisałem coś na ten temat. Jedyne pocieszenie, że z tego co pamiętam łysy wtedy wschodzi później, więc w pierwszej części nocy może coś się uda zrobić. Jeśli chodzi o pokazy sprzedawców to będzie na na 100% na festiwalu w sobotę, nie mówiąc już o pokazach nieba wieczorem również w sobotę.

Jeśli zaś chodzi o AstroVision to już z Marcinem Gładkowskim rozmawiałem na ten temat, tak jakby jesteśmy na tym samym roku studiów ;), i jest chętny. Jego prawdopodobnie w tym terminie nie będzie, ale on sam tych pokazów nie robił, więc mimo wszystko powinno być ok. Tak czy inaczej w tej chwili wciąż czekam na potwierdzenie imprezy, ale pomysły i uwagi są mile widziane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Zielone światło od Marszałka jest, więc zaczynami działać. Data samego festiwalu pozostaje niezmieniona, tzn. jest to od 8 do 10 czerwca.

8 czerwca czyli w piątek tak jak pisałem będzie spotkanie w Borach Tucholskich dla osób chętnych. Zapewnione będzie jedzenie, ewentualny nocleg, transport dla ludzi z Torunia i Bydgoszczy. W planach będzie integracja, jakaś prelekcja, a może nawet i dwie zobaczymy jak czasowo wyjdzie. Jeśli uda się zaprosić jakiegoś gościa zagranicznego to można się go również i tutaj spodziewać. Poza tym jako, że 8 ma być mecz otwarcie to w trakcie czekania na ciemne niebo będzie zapewnione miejsce na obejrzenie meczu, a później jeśli pogoda pozwoli to będą obserwacje.

W sobotę będzie główna część imprezy, która odbędzie się w Przysieku w ośrodku Daglezja. Będzie to główna część imprezy. Część atrakcji będzie w budynku, część na zewnątrz. Co dokładnie to nie chce zdradzać i zapeszać, ponieważ program jest w trakcie tworzenia. Chociaż napiszę o jednym z pomysłów, który mamy nadzieję uda się zrealizować. Chodzi, aby na pewnym wyznaczonym miejscu zebrać jak najwięcej teleskopów w raz z obserwatorami żeby w ten sposób ustanowić rekord Guinnessa. Podobno takiego nie ma, więc byśmy byli pierwsi. Poza tym postaramy się sprowadzić kogoś z zagranicy, astronautę który ma polskie korzenie, jeśli nie on to spróbujemy kogoś innego. Tak czy inaczej pomysłów różnych mamy mnóstwo, ale jeśli macie własne, małe czy duże, to śmiało piszcie, a ja gwarantuje, że każdy weźmiemy pod uwagę. Dzień ma się zakończyć obserwacjami nieba, tym razem publicznymi dla osób, które do wieczora dotrwają.

Jeśli chodzi o 10 czerwca czyli niedziele, to planujemy wtedy otworzyć kilka wybranych astrobaz dla ludzi chętnych je zobaczyć, coś poza tym pewnie też, ale sam szczegółów nie znam, więc nie chce nic więcej pisać.

Tak czy inaczej wszelkie uwagi, pytania są mile widziane, tak samo jak i chętne osoby do pojawienia się z teleskopami zarówno w sobotę, jak i w niedzielę. Jeśli ktoś ma jakąś ciekawą prelekcję na temat amatorskich obserwacji to z pewnością i na to się znajdzie czas oraz miejsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chętnie bym pomógł (bo już organizowałem pokazy i zloty), ale niestety 7-11 wyjeżdzam do Szkocji bo moja chrześniaczka ma I Komunię - już mam zabukowane bilety.

Mogę jednak pomóc bardziej organizacyjnie, podsunąć jakieś pomysły, no i medialnie (jako AstroVisioN) przed samą imprezą.

Ewentualnie mogę też pożyczyć teleskop - o ile wróci cały i zdrowy (ktoś się nim zaopiekuje podczas całej imprezy i wróci do mnie po 11 czerwca), bo po ostatnim Święcie Województwa mam ochotę zastrzelić każdego kto się do niego zbliża!  :P

Internetowy Portal Astronomiczny AstroVisioN: http://www.AstroVisioN.pl
Pokazy Nieba w Toruniu: http://www.pokazy-nieba.pl
Toruński Zlot Miłośników Astronomii 2010-2015: http://www.tzma.astrovision.pl | http://www.tzma2015.pl
Zlot Miłośników Astronomii Kopernica 2016: http://www.kopernica.astrovision.pl


Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika
Polska Akademia Nauk
ul. Rabiańska 8
87-100 Toruń

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No szkoda że wtedy wyjeżdżasz, ale mimo wszystko pomysły oraz wsparcie medialne AstroVision jest mile widziane. Co do teleskopu to mogę go wziąć na swoją odpowiedzialność i wróci do ciebie w całości ;)

Tak zaczyna się wtedy Euro 2012 o czym pisałem, że będzie w piątek w Borach możliwość obejrzenia meczu otwarcie, jeśli będą ludzie chcieli. Przypominam, że w naszym województwie euro nie ma, więc i mówienie o jakimś konkurowaniu raczej mija się tutaj z celem ;) Poza tym my nie chcemy z nimi konkurować, ale zrobić dobrą imprezę, która zostanie imprezą cykliczną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no przebicie się medialne to rzeczywiście może być problem. Chociaż mamy od tego ludzi wynajętych, którzy odpowiednią reklamę nam zapewnią (jest to sprawdzona firma, która na innej imprezie zapewniała nam mnóstwo mediów oraz wejścia na żywo). Niestety z datą nic się zrobić nie da. Są wtedy też obchody święta województwa i dlatego tak a nie inaczej. My się będziemy starać to zrobić jak najlepiej. Nie każdy też jest fanem piłki nożnej i nie ma co teraz polemizować na temat daty, która de facto się nie zmieni. Powinniśmy się skupić na atrakcjach, propozycjach programu itd., aby mimo wszystko część ludzi zachęcić do tego, żeby odejść od telewizora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • lukost odpiął ten temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)