Skocz do zawartości

Mała, poręczna lornetka w teren


vader

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

od pewnego czasu chodzi mi po głowie kupno, jak w temacie, małej poręcznej lornetki. Posiadam obecnie Olympusa EXPS I 12x50, którego często używam. Jednakże szukam czegoś co mogę wziąć na rower (bez dodatkowego plecaka), w góry, spacer czy do pracy. 

Byłem w zeszłym tygodniu w sklepie w Krakowie i pomacałem Delta Optical One 10x32. Niestety pomimo zapewnień na stronie, nie mieli na stanie wersji 8x32. DO One 10x32 była całkiem w porządku, ale raczej bym się skłaniał na mniejsze powiększenie. Jest to mój obecnie faworyt (DO One 8x32), oczywiście jeśli mi "spasuje", po wzięciu do ręki.

Zostaje standardowe, ale... jakaś alternatywa z waszych doświadczeń w tym segmencie? Powiedzmy, że chciałbym na nią przeznaczyć około 500pln, może ciut więcej. Używana w dobrym stanie również będzie ok.

 

 

Synta 10", SCT 5", 12x50, 8.5x32, 2x53 i parę drobiazgów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od ponad 2 lat używam takiej lornetki i jak na moje potrzeby do zabierania w plener jest całkiem okej :)

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/6379-vortex-raptor-85x32/#comment-85316

 

  • Like 1

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Trudno będzie o dobrego dachowca w tej cenie, a porro pewnie odpuszczasz ze względu na rozmiar i wagę.

Jakieś dwa lata temu miałem Ecotone Kamakura 8x28 - to przyzwoita optycznie lornetka, bardzo solidna, ale jej wadą jest małe pole widzenia- z tego powodu ją sprzedałem.
Jutro powinienem dostać do testów Meoptę  Meosport 8x25 - popatrzę i napiszę.

Z rynku wtórnego mogę polecić:
ZEN-RAY ZRS HD 8x32 - miałem, mały, lekki dobry optycznie - obraz lekko żółty ale jeszcze w normie, niezły mechanicznie.
Nikona M7 8x30 - nowego raczej bym nie kupił - ma spore problemy z odblaskami a ostrość obrazu pozostawia trochę do życzenia, ale za powiedzmy 800zł już tak. Duże pole widzenia, rozmiar i waga OK
Kowę BD 8x32 XD - oglądałem wielokrotnie, zdecydowanie najlepsza optyka z wymienionych. Pole widzenia mogło by być trochę większe ale dramatu nie ma.
Zeiss Terra ED Pocket 8x25 - dobry obraz, małe wymiary i waga, materiały i mechanika do zaakceptowania.
 

  • Like 2

www.wzrokowiec.com
..................................
8x30 7x36 7x50 10,5x44
 

PTMA W-wa, OTOP

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert, widzę porównujesz do Tento 7x35, miałem kiedyś taką w domu i tak jak napisał Qba, porro odpada., rozmiar + waga. Wiem, że o dobrą lornetkę dachową będzie trudno, ale gdzieś ten kompromis trzeba znaleźć. Tego DO ONE 8x32 wypatrzyłem ostatnio podczas testu na optyczne.pl, stąd moje wstępne zainteresowanie tym modelem. Rozmiar + wymiar + cena + jakoś obrazu względnie akceptowalna. Ale tyle lornetek, że łatwo coś przegapić.

Synta 10", SCT 5", 12x50, 8.5x32, 2x53 i parę drobiazgów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, kamilsc napisał:

action ex 7x35. Fenomenalny jak masz dobre niebo :)

Wszystko fajnie, ale znam tą lornetkę i jednak porro o wadze 800g, to nie jest to czego szukam.

@Hagen, TS 15x70 brać na rower czy w góry to nic fajnego. Z drugiej strony woziłem na rowerze po 50km SCT 5" z body i paroma gratami :)

Poza tym lornetka będzie w 99% wykorzystywana w ciągu dnia, także mały obiektyw mi nie straszny. Chyba będę musiał poświęć trochę czasu i pojeździć po sklepach w Krakowie.

  • Like 1

Synta 10", SCT 5", 12x50, 8.5x32, 2x53 i parę drobiazgów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.05.2017 o 13:11, vader napisał:

Cześć,

od pewnego czasu chodzi mi po głowie kupno, jak w temacie, małej poręcznej lornetki. Posiadam obecnie Olympusa EXPS I 12x50, którego często używam. Jednakże szukam czegoś co mogę wziąć na rower (bez dodatkowego plecaka), w góry, spacer czy do pracy. 

 

 

 

Mam już lornetki, zaraz wyciągam rower i zabieram się za testy ;) Z tej trójki tylko Meopta mieści się w zakładanym budżecie.

 

3m.jpg

  • Like 2

www.wzrokowiec.com
..................................
8x30 7x36 7x50 10,5x44
 

PTMA W-wa, OTOP

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Meosport 8x25 jest dostępna w KRK, więc w razie czego mogę podjechać i zobaczyć. Biorę pod uwagę używaną, jak znajdę Nikon Prostaff 7s 8x30, jeśli jest sens.

Synta 10", SCT 5", 12x50, 8.5x32, 2x53 i parę drobiazgów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testy jeszcze trwają, ale w tajemnicy mogę zdradzić, że Meosport 8x25 nie otrzyma atestu Polskiego Związku Wzrokowców ;)

Obraz jest dość słaby, dla mnie niewystarczający nawet jak na niespełna 600zł. Meopta w tym segmencie stawia raczej na jakość materiałów (te są powyżej średniej) i trwałość, niż na optykę.
Więcej będzie na wzrokowcu za kilka dni.

 

www.wzrokowiec.com
..................................
8x30 7x36 7x50 10,5x44
 

PTMA W-wa, OTOP

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Dnia 24.05.2017 o 08:16, vader napisał:

Meosport 8x25 jest dostępna w KRK, więc w razie czego mogę podjechać i zobaczyć. Biorę pod uwagę używaną, jak znajdę Nikon Prostaff 7s 8x30, jeśli jest sens.

Oglądałeś, wybrałeś?

www.wzrokowiec.com
..................................
8x30 7x36 7x50 10,5x44
 

PTMA W-wa, OTOP

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, vader napisał:

Nie, nie byłem jeszcze. Pewnie jak w końcu będę kupować, to poświecę jeden dzień na testy.

Bardzo słusznie.
Małe lornetki to sprzęt dość specyficzny jeśli chodzi o ergonomię, a niewielkie obiektywy wprowadzają też sporo ograniczeń.  Możesz być niemiło zaskoczony porównując obraz z porro średniej klasy.

 

www.wzrokowiec.com
..................................
8x30 7x36 7x50 10,5x44
 

PTMA W-wa, OTOP

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)