Skocz do zawartości

Apertura, zaświetlenie czy brak doświadczenia?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich astrozakręconych.

Chciałem wykorzystać minioną noc na obserwacje lornetkowe. Zaplanowałem sobie ścieżkę poprzez Pannę, Warkocz Bereniki, Wolarza i na koniec przez Koronę Północną do Herkulesa. Przez gwiazdozbiory prowadzić mnie miał Harrington wraz ze swymi artykułami i tak poczynając na jego "Królestwie galaktyk" w Pannie i Warkoczu nieco się zraziłem gdyż mimo usilnych starań spośród tych wszystkich emek, które tam się znajdują mój nikon ex 10x50 nie pokazał mi zupełnie nic. No może nie całkiem, gdyż wydaje mi się iż nie patrząc na wprost lecz lekko z ukosa zamajaczyła mi jakaś mgiełka poświata tam gdzie winna być m85.

I teraz zastanawiam się czy wine ma tu niewystarczajacych rozmiarów sprzęt, jakość nieba, które to jeszcze o północy od zachodu było dosyć jasne od słońca, czy zwyczajna nieumiejętność znalezienia owych obiektów. Dodam iż amatorem lornetkowcem jestem już od ponad roku, parę wypadów mam już za sobą. Przez mojego nikona widziałem już wiele obiektów w Kasjopei, Perseuszu Andromedzie i kilku innych gwiezdnych zbiorach, mapę nieba (atlas Johnsona) czytać i kierować się nią potrafie.

Wydaje mi się, że to przez zbyt jasne niebo i ciut przez aperturę. W sumie Harrington pisze, że potrzeba tu ciemnego nieba, a przy niektórych obiektach lornetki 15x70, ale Harrington swoje ja swoje a wy możecie mieć jeszcze inną cenną opinię, więc w czym rzecz według Was bardziej doświadczonych?

Nikon Action Ex 10x50 + filtry słoneczne własnej roboty
GSO Dobson 8" DeLuxe + kilka filtrów

https://gwiezdnezbiory.blogspot.com/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba o aperturę lornetki w tytule tematu Ci chodziło......
Podejrzewam brak doświadczenia lub bardzo duże zaświetlenie miejscówki, skoro nawet nie zaliczyłeś 13 kulki w Herkulesie.... Nikonek to niezła maszynka i powinieneś ujrzeć nim pare obiektów w tych zaplanowanych gwiazdozbiorach.....  Ludziska za miastem Johnsonka w 10x50 łapią.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Jacek E. napisał:

Chyba o aperturę lornetki w tytule tematu Ci chodziło......
Podejrzewam brak doświadczenia lub bardzo duże zaświetlenie miejscówki, skoro nawet nie zaliczyłeś 13 kulki w Herkulesie.... Nikonek to niezła maszynka i powinieneś ujrzeć nim pare obiektów w tych zaplanowanych gwiazdozbiorach.....  Ludziska za miastem Johnsonka w 10x50 łapią.

Tak chodziło o aperturę (telefon mi zmienił, sory). M13 i M92 wyłapałem około godziny pierwszej, zrobiłem nawet szkice, którymi później mam zamiar się pochwalić w osobnym poście dlatego nic o nich nie pisałem. Pytanie dotyczyło tylko obiektów z gromady Coma-Virgo, które podobno można wyłapać przez 10x50

Nikon Action Ex 10x50 + filtry słoneczne własnej roboty
GSO Dobson 8" DeLuxe + kilka filtrów

https://gwiezdnezbiory.blogspot.com/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę, że tu zebrały się wszystkie z wymienionych przez Ciebie czynników. O północy w Twojej okolicy Słońce jest obecnie niecałe 14 stopni pod horyzontem, przez Co niebo nie robi się naprawdę ciemne. Lornetka 10x50 to też stosunkowo niedużo jak te galaktyki. Co prawda dość sporo można ich tam w takiej lornetce wyłowić, ale nawet najjaśniejsze z nich są widoczne stosunkowo słabo.

Najjaśniejsze z tych galaktyk - M 104, M 49, M 64 i M 87 mają jasność około 8.5 magnitudo, są więc o około 2.5 mag (czyli 10 razy) słabsze od np. M 13.

Co do komety C/2015 V2 (Johnson), to jest ona obecnie znacznie jaśniejsze i łatwiejsza od każdej z tych galaktyk. Z dala od miast, na południu Polski w lornetce 10x50 rzucała się wczoraj w oczy, kiedy tylko wpadła w pole widzenia, zerkaniem dało się ją wyłapać nawet w lornetce 2.3x40.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, pguzik napisał:

Ja myślę, że tu zebrały się wszystkie z wymienionych przez Ciebie czynników. O północy w Twojej okolicy Słońce jest obecnie niecałe 14 stopni pod horyzontem, przez Co niebo nie robi się naprawdę ciemne. Lornetka 10x50 to też stosunkowo niedużo jak te galaktyki. Co prawda dość sporo można ich tam w takiej lornetce wyłowić, ale nawet najjaśniejsze z nich są widoczne stosunkowo słabo.

Najjaśniejsze z tych galaktyk - M 104, M 49, M 64 i M 87 mają jasność około 8.5 magnitudo, są więc o około 2.5 mag (czyli 10 razy) słabsze od np. M 13.

Co do komety C/2015 V2 (Johnson), to jest ona obecnie znacznie jaśniejsze i łatwiejsza od każdej z tych galaktyk. Z dala od miast, na południu Polski w lornetce 10x50 rzucała się wczoraj w oczy, kiedy tylko wpadła w pole widzenia, zerkaniem dało się ją wyłapać nawet w lornetce 2.3x40.

Z kometą to jeszcze spróbuje dziś w nocy jak Bóg da czyste niebo a co do gromady galaktyk z Panny to przeglądając Stellarium dochodzę do wniosku, że najlepsze dni na to by ją oglądać były gdzieś w marcu gdy sam gwiazdozbiór był już w miarę wysoko a słońce faktycznie chowało się o wiele głębiej niż obecnie. No nic będę jeszcze próbował. Pozdrawiam

Nikon Action Ex 10x50 + filtry słoneczne własnej roboty
GSO Dobson 8" DeLuxe + kilka filtrów

https://gwiezdnezbiory.blogspot.com/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczekaj z tymi galaktykami aż zrobi się ciemno :-). https://www.timeanddate.com/sun/poland/gdansk

Tu wstaw sobie swoją miejscowość i zobacz kiedy ciemność nastanie ;-).

 

Do lornetki, nawet 10x50, polecam Ci statyw lub żuraw. Żurawia można zrobić samemu nawet z drewna. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, kjacek napisał:

Poczekaj z tymi galaktykami aż zrobi się ciemno :-). https://www.timeanddate.com/sun/poland/gdansk

Tu wstaw sobie swoją miejscowość i zobacz kiedy ciemność nastanie ;-).

 

Do lornetki, nawet 10x50, polecam Ci statyw lub żuraw. Żurawia można zrobić samemu nawet z drewna. 

 

Dzięki :) bardzo fajna strona, przyda się.
A co do statywu to posiadam i używam lecz do obiektów w zenicie wygodniej mi póki co z leżaka. Żuraw to może z czasem się zrobi, też już o tym myślałem.

Nikon Action Ex 10x50 + filtry słoneczne własnej roboty
GSO Dobson 8" DeLuxe + kilka filtrów

https://gwiezdnezbiory.blogspot.com/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, gruchalo napisał:

A co do statywu to posiadam i używam lecz do obiektów w zenicie wygodniej mi póki co z leżaka. Żuraw to może z czasem się zrobi, też już o tym myślałem.

Dobrze mieć wysoki statyw :-). A na leżak - żuraw, dobrze wyważony - poezja ;-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)