Skocz do zawartości

Teleskop 909AZ3 a Galaktyki


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, jak wiecie od niedawna jestem posiadaczem tegoż teleskopu. Noc w noc siedzę i oglądam niebo, i moje pytanie, albo ja jestem ślepy albo porywam się z motyką na (jakże piękny w oku teleskopu) księżyc, ale nie mogę znaleźć żadnej galaktyki :( Czy ja jestem ślepy czy po prostu ten teleskop tego nigdy niezobaczony ? a jak zobaczy to czego się spodziewać jak to będzie wyglądać ? Pozdrawiam i dziękuje za pomoc.

Tworzyć z pasją. Strony Internetowe Być kreatywny Sklep Internetowy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakich używasz okularów? To dość ciemny teleskop (f/10) przeznaczony raczej do obserwacji planetarnych czy Księżyca/Słońca (z filtrem). Aperatura też jest mała.

Jeżeli używasz okularów załączonych w komplecie to tym 25mm (10-tką nawet nie próbuj) powinieneś dostrzec dość łatwy cel czyli M31, która powinna wypełnić całe pole widzenia tego okularu. Do lepszego rozeznania się będziesz potrzebował czegoś o dłuższej ogniskowej rzędu 32,40 a nawet 50mm żeby mieć sensowną źrenice wyjściową w okolicach 4-5mm. Inaczej po prostu zbyt mało światła dotrze do oka i tych słabizn nie wyłapiesz.

Galaktyki to słabo widoczne obiekty (może z kilkoma wyjątkami). Wymagają raczej większej aperatury choć sporo można dostrzec i przez lornetkę.

 

  • Like 1

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, AstroLutek napisał:

A jakich używasz okularów? To dość ciemny teleskop (f/10) przeznaczony raczej do obserwacji planetarnych czy Księżyca/Słońca (z filtrem). Aperatura też jest mała.

Jeżeli używasz okularów załączonych w komplecie to tym 25mm (10-tką nawet nie próbuj) powinieneś dostrzec dość łatwy cel czyli M31, która powinna wypełnić całe pole widzenia tego okularu. Do lepszego rozeznania się będziesz potrzebował czegoś o dłuższej ogniskowej rzędu 32,40 a nawet 50mm żeby mieć sensowną źrenice wyjściową w okolicach 4-5mm. Inaczej po prostu zbyt mało światła dotrze do oka i tych słabizn nie wyłapiesz.

Galaktyki to słabo widoczne obiekty (może z kilkoma wyjątkami). Wymagają raczej większej aperatury choć sporo można dostrzec i przez lornetkę.

 

Dziękuję za szybką pomoc, czyli na 10mm nie ma sensu nic szukać, a mniejszych typu 5mm czy coś takiego raczej nie ma co kupować ? Pozdrawiam

Tworzyć z pasją. Strony Internetowe Być kreatywny Sklep Internetowy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy do czego. 

Jeżeli nastawiasz się na galaktyki to nie ma najmniejszego sensu choć tutaj zapewne większość poleciła by jednak jakiegoś Newtona z większym lustrem (min. 150-200mm).

Okulary od 25 w górę będą Ci potrzebne. Dokup sobie 40mm na początek. Zwykłego Plossla. Tą 25-tkę też trzeba by wymienić na jakiś nieco lepszy - choćby na lepszej jakości Plossla. Te są zadowalające i raczej nie ma sensu nic lepszego do tej tuby kupować. Akurat w tym zestawie te "kitowce" to bardziej zabawki. Z drugiej strony to teleskop f/10 - nie jest wymagający co do okularów.

Natomiast okular rzędu 5mm da Ci źrenicę 0.5mm - to tak naprawdę dolna granica. Ja bym poprzestał na 10mm.

  • Like 1

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy mogę prosić o konkretne nazwy tych okularów :) dopiero zaczynam swoją przygodę od tygodnia :)

Hmm ja zawsze myślałem że im mniejszy mm tym bardziej zoomuje czyli niekoniecznie, 40mm mniemam że jakość będzie cudowna, a przybliżenie ? mniemam że raczej oddalenie?

Coś takiego ? http://teleskopy.pl/Okular-GSO-PL-40-mm-1,25-teleskopy-2852.html

Tworzyć z pasją. Strony Internetowe Być kreatywny Sklep Internetowy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, gomez86 napisał:

Hmm ja zawsze myślałem że im mniejszy mm tym bardziej zoomuje czyli niekoniecznie, 40mm mniemam że jakość będzie cudowna, a przybliżenie ? mniemam że raczej oddalenie?
Coś takiego ? http://teleskopy.pl/Okular-GSO-PL-40-mm-1,25-teleskopy-2852.html

Dobrze mniemasz. Im mniej mm w okularze tym większe powiększenie. Przykładowo w 90/900 z okularem 10 mm masz powiększenie 90x, a z 25mm - 36x.
Do galaktyk i mgławic, czyli DS używamy jak najdłuższego okularu, żeby tło nieba było jak najciemniejsze. Poza tym zwiększa się źrenica wyjściowa i pole widzenia w okularze, co lepiej wpływa na obserwacje różnych "mgiełek". Pole widzenia w okularze można zwiększać również przez zastosowanie droższych okularów z własnym polem widzenia większym, niż 45stopni (tyle ma okular z linku). Na rynku są dostępne okulary z polem widzenia 65, 68, 70, 72, 82, a nawet 100 stopni...

Okular GSO PL 40 mm w Twoim refraktorze da powiększenie 22,5x, źrenicę wyjściową 4mm i pole widzenia 2 stopnie, czyli sporo, zwłaszcza, że jako "świeżynka" w obserwacjach będzie Ci łatwiej odszukać obiekty na niebie przy tak dużym polu widzenia. Dla porównania w okularze 10 mm przy polu pół stopnia obiekt "ucieknie" Ci z pola widzenia 4x szybciej, niż w 40 mm (z polem 2 stopnie).

Do planet używam okularów 8 i 13 mm. Teoretycznie można użyć 5mm (średnica obiektywu x2), ale nie polecam, raczej max. 7-8mm

  • Like 1

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, M.K. napisał:

Dobrze mniemasz. Im mniej mm w okularze tym większe powiększenie. Przykładowo w 90/900 z okularem 10 mm masz powiększenie 90x, a z 25mm - 36x.
Do galaktyk i mgławic, czyli DS używamy jak najdłuższego okularu, żeby tło nieba było jak najciemniejsze. Poza tym zwiększa się źrenica wyjściowa i pole widzenia w okularze, co lepiej wpływa na obserwacje różnych "mgiełek". Pole widzenia w okularze można zwiększać również przez zastosowanie droższych okularów z własnym polem widzenia większym, niż 45stopni (tyle ma okular z linku). Na rynku są dostępne okulary z polem widzenia 65, 68, 70, 72, 82, a nawet 100 stopni...

Okular GSO PL 40 mm w Twoim refraktorze da powiększenie 22,5x, źrenicę wyjściową 4mm i pole widzenia 2 stopnie, czyli sporo, zwłaszcza, że jako "świeżynka" w obserwacjach będzie Ci łatwiej odszukać obiekty na niebie przy tak dużym polu widzenia. Dla porównania w okularze 10 mm przy polu pół stopnia obiekt "ucieknie" Ci z pola widzenia 4x szybciej, niż w 40 mm (z polem 2 stopnie).

Do planet używam okularów 8 i 13 mm. Teoretycznie można użyć 5mm (średnica obiektywu x2), ale nie polecam, raczej max. 7-8mm

A ślicznie dziękuję za podpowiedź :) mam nadzieję że dobrze to wszystko zrozumiałem, jutro odbieram nowy zakup więc mam nadzieję że moje marzenia i ciekawość świata dalszego zostanie zaspokojona, i da mi powody do dalszych poszukiwań i rozwijania się. Kuję już niebo, wszelkie poradniki z tego forum i jedziemy dalej :) jeszcze jak ogarnę robienie zdjęć jak pisze w innym temacie to będę mega zadowolony :) Dziękuję wszystkim za pomoc :) o efektach dam znaĆ :) Ale nie dziś w Wawie zaraz będzie lać, ani gwiazdki na niebie nie widać. 

Tworzyć z pasją. Strony Internetowe Być kreatywny Sklep Internetowy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sąsiedztwie słynnej gromady kulistej M13 znajduje się nie pozorna galaktyczka NGC 6209 . Daj znać  kolego gomez86 czy ta galaktyka jest widoczna w twoim rafraktorze .

Na stronie producenta pisze że zasięg tego refraktora to 12 magnitudo , a wyżej wymieniona galaktyka posiada jasność 11,65 magnitudo .

  • Like 1

Equinox 120 ED

Fujinon 16x70

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Andrzej.Ch63 napisał:

W sąsiedztwie słynnej gromady kulistej M13 znajduje się nie pozorna galaktyczka NGC 6209 . Daj znać  kolego gomez86 czy ta galaktyka jest widoczna w twoim rafraktorze .

Na stronie producęta pisze że zasięg tego refraktora to 12 magnitudo , a wyżej wymieniona galaktyka posiada jasność 11,65 magnitudo .

Kolego Andrzeju, widzę że wierzysz w cuda. Bo jak dla mnie mniemam że cudem będzie jak znajdę M31 a cud do kwadratu jak znajdę M13 a NGC6209? na tą chwilę nawet niemarzę o tym bym ją znalazł :)  Ale obiecuję zrobię co w mojej mocy :)

Tworzyć z pasją. Strony Internetowe Być kreatywny Sklep Internetowy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK Postaram się poszukać, na razie testuje aplikację z żyro by mniej więcej pokazała mi co i gdzie około jest coś na niebie na androida skymap, ale działa jak działa, chyba ze znacie jakąś aplikacje która ustala moją pozycje i zgodnie z ruchem pokazuje co jest na niebie. :)

Tworzyć z pasją. Strony Internetowe Być kreatywny Sklep Internetowy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Andrzej.Ch63 napisał:

W sąsiedztwie słynnej gromady kulistej M13 znajduje się nie pozorna galaktyczka NGC 6209 . Daj znać  kolego gomez86 czy ta galaktyka jest widoczna w twoim rafraktorze .

Na stronie producenta pisze że zasięg tego refraktora to 12 magnitudo , a wyżej wymieniona galaktyka posiada jasność 11,65 magnitudo .

12 mag dotyczy gwiazd, z DS-ami to pewnie co najmniej z 1-2 magnitudo trzeba odjąć? Poza tym poczytaj gomez86 o patrzeniu "zerkaniem", czyli nie wprost na daną galaktykę, tylko obok niej, a zauważysz więcej szczegółów. Związane jest to z budową naszego oka.

  • Like 1

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dział chyba pomyliłeś bo to szkoła astrofotografii :)).

Do obserwacji galaktyk potrzebne jest ciemniejsze niebo oczywiście z tej pięknie rozświetlonej stolicy możesz za pomocą tego refraktorka zaobserwować najjaśniejsze z katalogu messiera ale i tak najsłabszy element tego zestawu to jest ta masakryczna kątówka pryzmatyczna 45 stopni, polecam wymień ją na odpowiednik lustrzany 90 stopniowy.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karl niestety.... masz rację :) ale pociesza mnie tylko to, że jak widzę Wasze osiągnięcia, pocieszam się że każdy kiedyś zaczynał :) i pocieszam się że dam radę :) i za kilka lat może krócej będę zaglądał w tereny Gn-z11 

Tworzyć z pasją. Strony Internetowe Być kreatywny Sklep Internetowy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam to znowu ja :) bo czegoś tu nie rozumiem, oglądam forum krok po kroku, i tak się zastanawiam, ludzie widzą galaktyki lornetkami np 25x100, tutaj w temacie szanowny kolega lukos napisał

I teraz moje pytanie, to dlaczego ja niewiedzę jej teleskopem ? wczoraj marzłem pod miastem szperałem całe niebo centymetr po centymetrze i za wyjątkiem Jowisza, Saturna i gwiazd nic a nic nie wyłapałem. Mniemam jako laik uczący się że ta lornetka jest mega słabsza od tego co ja mam, więc moi drodzy o co tu chodzi ?

Tworzyć z pasją. Strony Internetowe Być kreatywny Sklep Internetowy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lonetka 25x100 jest odpowiednikiem 6 calowego teleskopu (mniej więcej) a więc nie, nie jest ona mega słabsza na DS-ach od twojego 90mm refraktora. Wręcz na odwrót.

Twój teleskop służy głównie do planet i Księżyca. Możesz liczyć na galaktyki, ale po pierwsze tylko te najjaśniejsze lecz i one będą dość słabo widoczne (mała apertura teleskopu), po drugie musisz mieć ciemne niebo (wyraźnie widoczna Droga Mleczna), po trzecie musisz poczekać na powrót astronomicznej nocy, obecnie nawet w najciemniejszym momencie nocy jest zbyt jasno bo Słońce chowa się zbyt płytko pod horyzont. 
Ach i unikaj świateł w trakcie obserwacji, mam tu na myśli ekranów telefonów, latarek itp. To niszczy adaptację wzroku do ciemności i przez to możesz nie wychwycić subtelnych widoków galaktyk.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gomez86, proponuję, abyś z galaktykami dał sobie spokój przez 3 tygodnie, zanim astronomiczna noc do nas nie wróci ... ups, będzie pełnia, więc dopiero po 15 lipca.
Teraz obserwuj gromady gwiazd i mgławice planetarne.
Włóż w wyciąg okular 25mm, a chyba masz 40mm, to ten i korzystając z poglądowej mapki poniżej (widok o północy) szukaj jasno niebieskich kropek (kulistych gromad gwiazd), kropek brązowych (otwartych gromad gwiazd) i zielonych (mgławic planetarnych).
gromady.thumb.jpg.65f27889d52864fa66e36c3698927153.jpg
Jak już namierzysz cel, to możesz zmienić okular z 40 na 10 mm i próbuj dopatrzyć się jak największej ilości gwiazd w gromadach kulistych. Rozdzielczość lunety zapewne nie pozwoli wszystkich rozbić do samego centrum, ale patrz zerkaniem (tj. obok obiektu) i wyłapuj jak najwięcej szczegółów. To będzie dobre ćwiczenie przed obserwacjami galaktyk i mgławic. Powodzenia i cierpliwości!

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)