Skocz do zawartości

Dublet apochromatyczny Takahashi FS 128 w astrofotografii


wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Dublet apochromatyczny FS-128 to konstrukcja z 1994 roku, produkowana przez firmę Takahashi do końca 2005 roku. Jako jedna z niewielu konstrukcji teleskopów ma pierwszą soczewkę obiektywu szlifowaną z syntetycznego fluorytu ( fluorku wapnia). Fluoryt jest wrażliwy na czynniki atmosferyczne i dopiero po wynalezieniu odpowiednich warstw ochronnych było możliwe zastosowanie go jako pierwszej soczewki. W refraktorach starszej serii FC był on wprawdzie stosowany do konstrukcji obiektywów, ale jako druga soczewka.

lens.jpg.6c75015abc5bd519696bba0cbe57e69e.jpg

FS -128 to dublet ( konstrukcja dwusoczewkowa) o ogniskowej 1040 mm. Jasność f8.

Fabryka nie podaje najbardziej interesującego mnie parametru czyli średnicy koła ostrości, ale poprzedni właściciel teleskopu fotografował bez korektora kamerą SBIG ST 2000 i te klatki wyglądały bardzo obiecująco, biorąc pod uwagę kamerę ATIK ONE 9M którą chciałem z nim stosować. Taki układ daje mi skalę 0.73 arcsec/piksel i pole widzenia 41x28 minut kątowych.

Zabrałem się więc do instalacji a potem testów.

ogolny.thumb.jpg.82041ad33308ab556804acb432c49fb2.jpg

Pierwsze wrażenie ? to jest naprawdę duży kawał teleskopu! Nawet masywny montaż ASA DDM 60 wygląda jakoś skromnie przy nim. Ale jest nadspodziewanie lekki ? niecałe 8 kilo.

Moje zdziwienie wzbudziła też wielkość backfocusa ? zwróćcie uwagę na zdjęciu jak daleko od tuby jest kamera ? na szczęście kamera jest lekka i nie wygina wyciągu.

Do pierwszych testów ustawiałem ostrość ręcznie, docelowo będzie tam pracował FLI PDF z mojego zestawu mobilnego.

Poniżej fotka 4x300 sekund luminancji bez korektora pola i bez kalibracji, z Warszawy.

592fb2ebad07f_M13czb.thumb.jpg.ca52550aa5b51eedb706b3b96014e297.jpg

I wynik badań CCD Inspektora.

592fb3e88a61c_CCDinspM132czb.thumb.jpg.0e7144751d9eb8cfdb1d8caf01fbf23f.jpg

I tu uwaga: wyniki CCD inspectora są totalnie nieprawdziwe ze względu na obecność jasnego pola gwiazd w centrum kadru. Wynik graficzny jednolitego pola małych gwiazd daje zupełnie inne, o wiele lepsze wyniki! To nie pierwszy raz kiedy okazuje się , że do pomiarów CCD Inspectorem trzeba starannie dobierać obszar.

Tu pomiar CCD Inspectorem na neutralnym polu gwiazd bez M 13 i bez ruszania ostrości.

592fb6ca007c8_ccdinsbluma.jpg.80c63ed166b9f8c8aa1eaf1498077275.jpg

 

A poniżej M 13 " jednoklatkowa" RGB każdy kolor po 300 sekund, skalibrowane. Kamera ATIK 9M. Jak dla mnie bomba!. Ale ..subiektywnie wygląda to gorzej z korektorem pol ( TSFlat 2) niż bez niego! Po pierwsze setup utracił osiowość po instalacji flattenera - jest regulacja więc można z tym powalczyć- a po drugie wygląd ( kształt) gwiazd tej czarno-białej luminancji w rogach jest o wiele lepszy.

Muszę powtórzyć  testy na neutralnym polu gwiazd.

Skala 0.73 arcsec/piksel

592fb678b37af_M13kolor.thumb.jpg.afa5e5e9a6b683904db57669d879076c.jpg

 

 

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wessel napisał:

 Ale ..subiektywnei wygląda to gorzej z korektorem pol ( TSFlat 2) niż bez niego! Po pierwsze setup utracił osiowość po instalacji flattenera - jest regulacja więc mozna z tym powalczyć- a po drugie wygląd ( kształt) gwiazd tej czarno-białej luminancji w ropgach jest o wiele lepszy.

 

Z tym korektorem po mojemu to jest tak: Swoje zadanie spełnia idealnie ale małe ale... Jego mocowanie to albo gwint filtrowy albo w clamping ring drawtuby i jest zapewne problem z utrzymaniem osiowości. Ja poradziłem sobie w ten sposób, że został wkręcony w złączkę bacfocusa, która jest bezpośrednio wkręcana w 2,5" drawtubę wyciągu, o ugięciu jakimkolwiek mowy więc być nie może. Siedzi sobie w środeczku i o jakimkolwiek ugięciu czy nieosiowości mogę zapomnieć :)

 

592fc8f7baabf_Mocowanieflata.thumb.jpg.8f24345eeda9085b470606ea8c2618fd.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Ja na razie mam go zaciśniętego z gnieździe 2 calowym trzeba śrubami, bo pozostaje jeszcze do dobrania właściwa odległość . Firma enigmatycznie podaje że dla ogniskowych powyżej 800 mm odległość ma być mniejsza niż 108 mm. Jak określę odległość to wtedy będzie na gwincie. Poza tym Jacek popatrz na M 13 czarno- białą.. może kurcze zrezygnować w  ogóle z korektora? Przecież tam wygląda to całkiem dobrze???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, wessel napisał:

Firma enigmatycznie podaje że dla ogniskowych powyżej 800 mm odległość ma być mniejsza niż 108 mm. Jak określę odległość to wtedy będzie na gwincie.  Poza tym Jacek popatrz na M 13 czarno- białą.. może kurcze zrezygnować w  ogóle z korektora? Przecież tam wygląda to całkiem dobrze???

Dla mnie bardzo dobrze :) W moim wypadku przy QHY183C gwiazdki były puchatkami i w rogach jednak były kreseczki/kalafioreczki. Teraz mam idealne i ostrzenie się poprawiło :) Z długością podaną przez TS wyszło mi idealnie (długość złączki bacfocusa 113mm przy ogniskowej 600).

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, wessel napisał:

 Co najwyżej pojawi się na rynku wtórnym TSFlat 2 w atrakcyjnej cenie :)

Przecież chyba jeszcze możesz zwrócić? Niedawno kupiony...

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)