Skocz do zawartości

Teleskop 114/900 i Barlow x5


deemen

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie, to mój pierwszy post więc proszę o wyrozumiałość.

Jestem nowicjuszem jeśli chodzi o teleskopy. Posiadam Skywatcher 114/900 na montazu EQ-1

W zestawie miałem dołączone soczewki Barlowa 1.25' x2 oraz Okulary LER Super: 25 mm  i 10 mm. W swojej krótkiej karierze zdążyłem obserwować już Księżyc , Jowisza oraz Saturna. Saturna widać słabiutko, po ustabilizowaniu można dostrzec pierścienie. Ale moje pytanie brzmi czy jeśli kupię soczewkę Barlowa x5 do mojego sprzętu to będzie to miało jakiś sens? Obiekty będą dużo większe i będzie lepiej to wyglądać? Nie bardzo wiem co dokupić do tych podstawowych okularów i soczewek które dostałem w komplecie. Widziałem Barlowy x3 oraz x5. Myślicie że to dobry pomysł kupić do tego teleskopu Barlowa x5 ? Nie jest to teleskop z górnej półki, ale mam nadzieje że coś mogę z niego więcej wyciągnąć :)

z góry dzięki za podpowiedzi.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maksymalne powiększenie w Twoim sprzęcie to 228 razy. Przy soczewce Barlow x2 i okularze 10 mm osiągasz obecnie  powiększenie 180 x.

Teoretycznie jest jeszcze margines do zwiększenia powiększenia, natomiast ograniczeniem jest seeing, który zniweczy zastosowane powiększenie. Stosowanie Barlowa x3 lub więcej, jest według mnie, pozbawione sensu.

Ja właśnie testuję u siebie Barlowa 1,5x - 2x i na razie efekty mnie nie zadawalają. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Astronomy

Ma ten teleskop i na saturnie da sie dostrzec przerwe kasiniego i na jowiszu wielką czerwoną plame.

I wiele Gromad,Mgławic i Galaktyk Oczywiście Mgławice widoczne jako mgiełki czarno-białe z wyjątkami.

A wrażenia obserwacji są nieziemskie.

Okulary Plossle są podstawym sprzetem do poważnieszych obserwacji.np mniejsza strata światła, lepsza jakość okular 4-elementowy,Wieksze pole widzienia,Obraz zdecydowanie lepszy.Polecam wymienić okulary na Plossle.

Zamiast barlow kup np.1. okular Delta Optical-GSO Plossl 4 mm 1,25" daje powiekszenie 225 razy a maksymalne to 228 wiec ok.

Mamy jeszcze 2.Okular Delta Optical-GSO Plossl 6 mm 1,25" daje powiekszenie 150 razy

1. okular Delta Optical-GSO Plossl 4 mm 1,25" http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/okular-delta-optical-gso-plossl-4-mm-125,d2349.html

2.Okular Delta Optical-GSO Plossl 6 mm 1,25" http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/okular-delta-optical-gso-plossl-6-mm-125,d2350.html

O tego telskopu będą Pasować i lepszy pomysł niż barlow.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, lukost napisał:

Zastanawiam się wtedy, czy to niewiedza, czy złośliwość wobec autora wątku. 

Pogoń za krotnością powiększenia u młodzieży po przestudiowaniu opisów powerowych ,,liderów markowych teleskopów" a krótko - brak doświadczenia ;) Złośliwości tu nie podejrzewam :) 

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, lukost napisał:

To niech nie poleca, jak nie wie. Ktoś  kupi i wtopi kasę, bo ER i wielkość soczewki ocznej to nieporozumienie.

Święte słowa! A tyle przeca jest na ten temat na forum napisane przez doświadczonych obserwatorów....

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra panowie, weźcie pod uwagę, że jestem świeżakiem. Jedni polecają, drudzy ganią i już zgłupiałem. Skoro plossle są złe to poleccie coś innego proszę do mojego teleskopu ( o ile się da ) , kusił mnie ten Barlow x5 ale skoro mówicie że nei ma sensu... To może jest jakaś soczewka lepsza od 10 mm i 25 mm wide angle ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem.

Do teleskopu o aperturze 114 mm, żadne inwestycje nie mają najmniejszego sensu.

Dramatycznie małe lusterko o dramatycznie niskiej rozdzielczości. Nie ma takich okularów które w jakikolwiek sposób poprawią jakość obrazu.

A zakup czegoś o ogniskowej 4-6 mm. spowoduje jeszcze większą frustrację obserwatora.

Poszedłbym raczej w kierunku zakupu czegoś minimum 6".

  • Like 1

SW 1200/250 flex, trzy lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, deemen napisał:

Dobra panowie, weźcie pod uwagę, że jestem świeżakiem. Jedni polecają, drudzy ganią i już zgłupiałem. Skoro plossle są złe to poleccie coś innego proszę do mojego teleskopu ( o ile się da ) , kusił mnie ten Barlow x5 ale skoro mówicie że nei ma sensu... To może jest jakaś soczewka lepsza od 10 mm i 25 mm wide angle ? :)

Plossle nie są  złe, złe są krótkie plossle. A co do poprawy jakości obrazów planet, to niestety - sensowna apertura w przypadku teleskopów systemu Newtona zaczyna się od 130-150 mm... jeśli ma być coś  bardziej kompaktowego, to do obiektów US fajne są Maki od 100 mm w górę.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kombiii wcześniej wspomniał że " Maksymalne powiększenie w Twoim sprzęcie to 228 razy. Przy soczewce Barlow x2 i okularze 10 mm osiągasz obecnie powiększenie 180 x."

To podpowiecie chociaż co dokupić żeby wyciągnąć "maksimum " z tego ustrojstwa ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, deemen napisał:

Kombiii wcześniej wspomniał że " Maksymalne powiększenie w Twoim sprzęcie to 228 razy. Przy soczewce Barlow x2 i okularze 10 mm osiągasz obecnie powiększenie 180 x."

To podpowiecie chociaż co dokupić żeby wyciągnąć "maksimum " z tego ustrojstwa ? :)

To powiększenie to czysta teoria. No może trochę zasad optyki.

Na tym sprzęcie nigdy, przenigdy nie otrzymasz dobrej jakości obrazu przy powerze 228x. Zapomnij o tym.

Możesz próbować coś w granicach 120x (okular jakieś 8mm.)

  • Like 2

SW 1200/250 flex, trzy lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)