Skocz do zawartości

Zaczarowana Noc z 2 czerwca na 3 czerwca 2017


Gość Astronomy

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Astronomy

Moje obserwacje prowadziłem na obrzeżach miasta w nocy z 2 na 3 czerwca od godziny 20 do godziny 3 rano. W trakcie obserwacji wykonałem szkic.

 

Rozpocząłem od Księżyca, więc na pierwszym miejscu znalazł się właśnie księżyc w fazie 64%, a nastepny był Jowisz. Zaobserwowane pasy na Jowiszu były dobrze widoczne i można było dostrzec Wielką Czerwoną Plamę i oczywiście 4 księżyce galieuszowe.

Nastepnym przystankiem był gwiazdozbiór Wolarza
i poszukiwania Komety C/2015 V2. Jednak nie udało mi się jej znaleźć. Natomiast po chwili swój teleskop SW 114/900 skierowałem w stronę gwiazdozbioru Lutni. Oceniłem jasność gwiazdy zmiennej Beta Lyr na 4.03 magnitudo, a niedaleko tej gwiazdy znajdował się pierwszy zaobserwowany tej nocy Obiekt Głebokiego Nieba Messier 57-Mgławica Planetarna o nazwie Mgławica Pierścień. Obserwacja okularem 25mm była prawie niewidoczna ze względu na małe rozmiary, ale już w okularze 10mm można było dostrzec metodą zerkania pierścienowy kształt
i ciemniejsze centrum Mgławicy Planetarnej. Po dłuższej chwili obserwacji mgławicy Messier 57 swój teleskop skierowałem
w stronę gwiazdozbioru Perseusza,w którym dostrzegłem gwiazdę Mirfak oddaloną o 506 lat świetlnych i Gromadę Otwartą [Gromada a Per] o jaśności 1.20 magnitudo. Moim kolejnym nocnym przystankiem w obserwacjach był gwiazdozbiór Wielkiej Niedźwiedzicy, Układ Wielokrotny Mizar i Alkor, który już w okularze 25mm dało się łatwo rozdzielić. Z wielką radością udało mi się dojść do najlepszej części obserwacji, czyli do gwiazdozboru Strzelca , w którym to zacząłęm od gwiazdy Polis i 16 Sgr, a następnie przeszedłem do Gromady Otwartej typu IV,3r Messier 25 o jasności 4.60 magnitudo, której rozmiary kątowe to 32? i odalona ona jest o 613 pc.

W teleskopie prezentowała się pieknie,ponieważ odróżniała się od otoczenia.

Mogłem naliczyć od 50 do około 120 gwiazd. Było również widać zaokraglenie gromady. Na dalszej drodze swoich obserwacji spotkałem Gromadę Otwartą typu Ilr NGC 6603 czyli Chmurę Gwiazd Strzelca o rozmiarach kątowych 40? i jasności 11.1 magnitudo.

Następnie ukazała mi się gwiazda Y Sgr o jaśności 5.75 magnitudo, która naprowadziłam mnie na Chmurę Gwiazd Messier 24
o jasności 3.50 magnitudo, oddaloną o 10 tysięcy lat świetlnych
i rozmiarach kątowych 1°30?.Była rozległym obiektem w polu widzenia okularu.Na mojej dalszej drodze ukazała się Gromada Otwarta Messier 21 o jasności 5.90 magnitudo, typu I,3,m ,
o rozmiarach kątowych 13? i odległa o 0,7-1,3 kpc od ziemi .Była dość małą gromadą, znajdującą się blisko Messier 20. Gromada ta składała się z dużej ilości przepięknych gwiazd. Kolejnym obiektem był Messier 20 - Mgławica Trójlistna Koniczyna [Gr.gwiazd,Mgławica Emisyjna,Obszar HII] o jasności 6.30 magnitudo i rozmiarach kątowych 28?.
Przez teleskop Sky-Watcher BK1149EQ1 mogłem zaobserwać jaśniejsze i ciemniejsze obszary mgławicy i jej kształty .Mgławica ta prezentowała się pieknie w teleskopie, a jeszcze piekniej widoczna była Mgławica Laguna Messier 8 [Obszar HII, Mgławica Dyfuzyjna] o jasności 5.80 magnitudo i rozmiarach kątowych 90?x40?.

Ta odległa o 4100 lat świetlnych mgławica była bardzo dobrze widoczna w teleskopie. Dookoła gwiazd w mgławicy można było dostrzec czerwone jej partie, była ona również bardzo ładnie widoczna metodą zerkania.

Ostatnim Obiektem Głębokiego Nieba był Messier 18, mała gromada otwarta o jasności 6.90 magnitudo i o rozmiarach kątowych tylko 7.0?.-

Była jeszcze mniejsza i ciemniejsza niż Messier 21 i też cechowała się dużą ilością gwiazd w swojej małej przestrzeni.
W ostatniej godzinie moich obserwacji miałem przyjemność dostrzec Saturna i jego system pierścieni i jego najjaśniejszy Księżyc - Tytan.Tytan wyglądał jak gwiazdka o pomarańczowej barwie. Po zakończeniu obserwacji około godziny 3 rano zbierałem się już do domu. Obserwacje były nieziemskie :):):) Oby było wiecej tak pogodnych nocy jak ta.

 

Pozdrawiam i życzę pogodnego nieba :)

IMAG0436.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)