Skocz do zawartości

Co na prezent?


Ania727

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć! :)
Mój bliski kuzyn ma pod koniec lipca osiemnaste urodziny i interesuje się astronomią. Chciałabym mu kupić jakiś fajny prezent, ale że jestem totalnym laikiem w tym temacie, chciałabym się zwrócić do Was o pomoc ;) 
Kuzyn ma teleskop, jakieś filtry do niego i kamerkę do astrofotografii. Na prezent mogłabym wydać max. 700 złotych. Nie chciałabym mu kupić żadnych książek, bo już ma ich ode mnie sporo :D 
Więc co poradzicie w takiej sytuacji? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z kolei baaaardzo nie lubię takiej metody :) Wolę dokładać starań by coś fajnego wymyślić, choć występuje ryzyko że mimo starań to się nie trafi. Mi najwięcej radochy sprawiają prezenty powiedzmy "mało praktyczne", takie na które normalnie szkoda mi wydać kasę, ale jak się coś takiego dostanie to jest frajda. 
Skoro na osiemnastkę postawiłbym na coś pamiątkowego np. meteoryt, fragment Księżyca lub Marsa są chyba takie dostępne ładnie oprawione w formie medalu. Są też bardzo fajne kolekcje monet z motywami astronomicznymi np: https://www.google.pl/search?q=monety+solare&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwi0l5uv0rbUAhVLb5oKHV58AZYQsAQIQQ&biw=1366&bih=672

No ale to nie prezent dla mnie, więc to tylko luźne sugestie :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, lukost napisał:

Wiesz, zrozumiałem to w ten sposób, że to ma być coś ze sprzętu astro.  A zwykle to sam zainteresowany wie najlepiej, czego mu trzeba. 

To się zgadza. Jeśli miało by to być coś sprzętowego to trzeba się udać do jednej osoby - samego obdarowywanego, bo On najlepiej wie co aktualnie potrzebuje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Ania727 napisał:

Kuzyn ma teleskop, jakieś filtry do niego i kamerkę do astrofotografii. Na prezent mogłabym wydać max. 700 złotych. Nie chciałabym mu kupić żadnych książek, bo już ma ich ode mnie sporo :D 
Więc co poradzicie w takiej sytuacji? ;)

Powiedz mu, że chciałabyś, żeby Ci wieczorem pokazał Jowisza przez ten teleskop, a Ty go wtedy wypytaj:
1. co to za teleskop? (podaj oznaczenie, ewentualnie jaka średnica lustra, jaki montaż, albo po prostu zrób zdjęcie i tu zamieść)
2. jakie ma okulary? jakie mu się marzą?
3. czy planuje rozbudowę teleskopu, czy chce coś w nim wymienić?

... i wtedy z przyjemnością Ci doradzimy :)) bo i nam zależy na szczęściu oraz zadowoleniu innych obserwatorów nieba :clap:

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, lukost napisał:

Wiesz, zrozumiałem to w ten sposób, że to ma być coś ze sprzętu astro.  A zwykle to sam zainteresowany wie najlepiej, czego mu trzeba. 

Tak prawdę mówiąc to takie było moje pierwsze założenie, ale jak zobaczyłam odpowiedź DarX86:

 

20 godzin temu, DarX86 napisał:

Ja z kolei baaaardzo nie lubię takiej metody :) Wolę dokładać starań by coś fajnego wymyślić, choć występuje ryzyko że mimo starań to się nie trafi. Mi najwięcej radochy sprawiają prezenty powiedzmy "mało praktyczne", takie na które normalnie szkoda mi wydać kasę, ale jak się coś takiego dostanie to jest frajda. 
Skoro na osiemnastkę postawiłbym na coś pamiątkowego np. meteoryt, fragment Księżyca lub Marsa są chyba takie dostępne ładnie oprawione w formie medalu. Są też bardzo fajne kolekcje monet z motywami astronomicznymi np: https://www.google.pl/search?q=monety+solare&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwi0l5uv0rbUAhVLb5oKHV58AZYQsAQIQQ&biw=1366&bih=672

No ale to nie prezent dla mnie, więc to tylko luźne sugestie :)

 

to pomyślałam, że to też jest świetny pomysł, bo tak naprawdę nawet o tym nie pomyślałam :)) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, M.K. napisał:

Powiedz mu, że chciałabyś, żeby Ci wieczorem pokazał Jowisza przez ten teleskop, a Ty go wtedy wypytaj:
1. co to za teleskop? (podaj oznaczenie, ewentualnie jaka średnica lustra, jaki montaż, albo po prostu zrób zdjęcie i tu zamieść)
2. jakie ma okulary? jakie mu się marzą?
3. czy planuje rozbudowę teleskopu, czy chce coś w nim wymienić?

... i wtedy z przyjemnością Ci doradzimy :)) bo i nam zależy na szczęściu oraz zadowoleniu innych obserwatorów nieba :clap:

kiedyś mi pisał, jaki ma teleskop i filtry, więc poszukałam trochę w naszych rozmowach i oto mam: 
Teleskop Sky-Watcher Synta N-203/1200 DOBSON 8" , filtr UHC, filtr Baader, ASI 290 MC 
Jak będę miała odpowiedzi na resztę pytań to się odezwę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, szdom1 napisał:

Się jeszcze okaże, że ten prezent to ma być dla kogoś z forum.

:bangin:

Jeśli pod koniec lipca będziesz obchodził osiemnastkę, posiadasz 8 calowego Newtona na Dobsonie, to sugeruj prezenty w tym temacie, bo masz szansę otrzymać "doradzoną" sugestię Crazy

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)