Skocz do zawartości

Star Adventurer Mini - luzy wokół osi


bassista

Rekomendowane odpowiedzi

Mój Star Adventurer Mini ma delikatne luzy wokół osi obrotu, zapewne przez mechanizm zębaty. Przy montażu aparatu bezpośrednio za pomocą adaptera problem praktycznie nie występuje. W momencie zamontowania dovetail i przeciwwagi aparat jest oddalony od osi obrotu o kilkanaście centymetrów. Luz na osi obrotu powoduje bujanie się aparatu przy podmuchach wiatru. Większy model Star Adventurer posiada dodatkową blokadę obrotu i tak jak porównywałem w SA kolegi - tego luzu nie ma. Czy taki luz jest normalnym zjawiskiem? Jakie są graniczne wartości takiego luzu? W załączniku orientacyjny rysunek

 

0d8a43ca52af4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na typowy luz na przekładni ślimakowej. Każdy montaż go ma, jeden większy, drugi mniejszy. Czy 2 mm jest w normie? Trudno powiedzieć, na moje oko tak, ale nie miałem do czynienia z tym konkretnym modelem (jedynie z większym bratem). Na pewno 2 mm to już spore utrudnienie i jak sam piszesz problem z wiatrem. Nie wiem, jak zbudowana jest ta głowica, ale być może umożliwia regulację luzu (jak nie, to duży minus dla SW...). Wtedy można by trochę go zmniejszyć.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze testy za mną. Niebo prawie bezchmurne, mocno świecący księżyc, pole za miastem, pomiędzy wioskami ale bez szału jeśli chodzi o ciemność (Babinek / Widuchowa, zachodniopomorskie). Wiatru brak, komarów w uj.

Zdjęcia przedstawione to surowe RAWy, bez żadnej obróbki. Aparat Pentax K5, obiektywy zgodnie z podanymi niżej informacjami. ISO, przysłona, czas opisane po lewej stronie od zrzutów ekranu. 

Star Adventurer Mini, mocny i bardzo stabilny statyw geodezyjny, zamiast klina paralaktycznego mocna głowica 2D z blokadą, dovetail, przeciwwagi. Wyzwalanie zdalne z wcześniejszym podniesieniem lustra w aparacie. Po każdym zdjęciu sprawdzałem ustawienie gwiazdy polarnej i wyglądało, że jest ok. 

Proszę o opinię, czy tak ma być, czy coś z montażem jest nie tak

 

 

1. Pentax K5 + Sigma 18-125. Zdjęcie idealnie stabilne, nieporuszone. 30s

72f20283191aa.jpg

 

I powiększenie. Gwiazdy ostre, wielkości pojedynczych ziaren szumu.

dcee92623eb91.jpg

 

 

2. Sigma 70-300 apo dg (wiem, że bez szału ale innego nie mam). Zdjęcia jakoś dziwnie poruszone. Tak jakby montaż przestał pracować, później się włączył i jakoś delikatnie szarpnął. Pytanie, czy nie jest to właśnie wpływ tego luzu. Dodatkowo widać, że zamiast punkcików są jakby rogaliki. Wina obiektywu?

895e1b2e184f5.jpg

I zbliżenie:

10c2f136d716d.jpg

 

 

3. Kolejne zdjęcie, tym razem z 300mm. Czemu nie punkty? Obiektyw paskudny? Czy za słabo na polarną ustawiłem?

6cddd9a0c4006.jpg

 

 

4. Ostatnie dwa zdjęcia. Obiektyw SMC Pentax 50mm f/1.7. W obu przysłona f/3.5, zdjęcie jedno po drugim bez dotykania sprzętu. Pierwsze rozmazane, drugie ostre

 

fc4d131fbf93d.jpg

 

7413aac27b045.jpg

 

 

Reasumując. Proszę o opinie, czy głowica ma prawo się tak zachowywać, jeśli np nie idealnie ustawię montaż na polarną (choć mocno się staram), czy szkła mam do kitu bo wychodza księżyce. I czy ten luz jest ok, czy nie

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie przy prawidłowej pracy głowicy powinny być jak pierwsze i ostatnie. Reszta (pojechanie) to szarpanie głowicy.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, bassista napisał:

Czyli wadliwa głowica?

Lub jakiś ewentualny luz lub za mocne skręcenie do zlikwidowania....

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)