Skocz do zawartości

Problem z umieszczeniem śruby (EQ-2)


Oberst

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem używanego Newtona 130/900 na EQ-2 i mam mały problem z wkręceniem pewnej śruby. Instrukcji polskiej nie mam a angielska nie może mi w tym przypadku pomóc. Jest to spory element i gwint na niego znajduje się po drugiej stronie montażu od skali szerokości geograficznej. Wszystko pasuje w teorii, ale w praktyce nie mogę go tam wkręcić . Wrażenie jest takie, jakby ta śruba wchodziła płytko i nie mogła dobrać się do gwintu.

Czy jest na to jakiś sposób czy po prostu trzeba trochę pokombinować aż się uda?

 

Pozdrawiam.

Sky-Watcher 130/900 EQ-2; okulary: 6mm 10mm 25mm; filtry kolorowe; Canon EOS 350D; Olympus DPS I 7x35

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Oberst napisał:

Kupiłem używanego Newtona 130/900 na EQ-2 i mam mały problem z wkręceniem pewnej śruby. Instrukcji polskiej nie mam a angielska nie może mi w tym przypadku pomóc. Jest to spory element i gwint na niego znajduje się po drugiej stronie montażu od skali szerokości geograficznej. Wszystko pasuje w teorii, ale w praktyce nie mogę go tam wkręcić . Wrażenie jest takie, jakby ta śruba wchodziła płytko i nie mogła dobrać się do gwintu.

Czy jest na to jakiś sposób czy po prostu trzeba trochę pokombinować aż się uda?

 

Pozdrawiam.

Daj jakieś foto, o którą śrubę chodzi.

Może masz na myśli pręt przeciwwagi?

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm.

Dziwne, wygląda jakby wymontowana była oś regulacji wysokości. Bez tego możesz regulować wysokość montażu (szerokość geograficzną)?

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam szczerze, że nie widziałem jeszcze czegoś takiego, ale nie wiem jak jest zbudowany Eq2. Spojrzę wieczorem czy mam wmontowaną u siebie taką ośkę w Eq3.

Może ktoś z posiadaczy Eq2 się wypowie?

Tutaj masz instrukcję ze strony producenta: https://storage.googleapis.com/skywatcher-canada/upfiles/en_download_caty01316546551.pdf

Nie wiem czy masz taką samą, może Ci coś podpowie...

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba wiem. To wygląda jak ośka koła zębatego od napędu. Kupiłeś montaż z napędem w osi RA? W instrukcji od napędu jest informacja, że w tym miejscu montuje się koło zębate:

https://storage.googleapis.com/skywatcher-canada/upfiles/en_download_caty01316546599.pdf

Jeśli kupiłeś bez napędu, to wg mnie sprzedający dał Ci za dużo elementów, tzn. jemu teraz czegoś brakuje...

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, cyberboss napisał:

Hmm.

Dziwne, wygląda jakby wymontowana była oś regulacji wysokości. Bez tego możesz regulować wysokość montażu (szerokość geograficzną)?

EQ2 ma tylko jedną śrubę regulacji wysokości - nic nie brakuje. To poronione owiązanie, ale no cóż :)

5 godzin temu, cyberboss napisał:

Chyba wiem. To wygląda jak ośka koła zębatego od napędu. Kupiłeś montaż z napędem w osi RA? W instrukcji od napędu jest informacja, że w tym miejscu montuje się koło zębate:

https://storage.googleapis.com/skywatcher-canada/upfiles/en_download_caty01316546599.pdf

Jeśli kupiłeś bez napędu, to wg mnie sprzedający dał Ci za dużo elementów, tzn. jemu teraz czegoś brakuje...

Nie, nie wszystko jest w porządku. Ta ośka powinna być w zestawie bez napędu, tak samo jak duża zębatka tuż obok:

EQ21.jpg.778a631e48352facc7e6a906833a2d04.jpg

Na tą ośkę montuje się dokładnie mówiąc silnik od napędu (którego kolega nie ma). Generalnie ta śruba powinna się wkręcić, ale bez niej też montaż nie ucierpi (dopóki nie zapragniesz kupić napędu). Jedyne, co mi przychodzi do głowy, to albo na gwincie w montażu są jakieś zacieki farby, albo gwint jest uwalony, skąd się nie wkręca. Obejrzyj go, spróbuj jeszcze raz delikatnie wkręcić.

  • Like 2

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)