Skocz do zawartości

Druga może trzecie zdjęcie w życiu - proszę o podpowiedzi...


Rekomendowane odpowiedzi

Witam - dzień dobry - złapało mnie po latach na nowo - chcę to zacząć robić "dobrze" - stąd moja prośba o podpowiedzi.

Pierwsze światło zestawu jaki sobie skompletowałem - Canon 1200D mod + Astronomik CLS + Tair 3S + Star Adventurer.

Materiału śmiesznie mało bo zanim się ustawiłem "na północ" ;-) to już było po nocy...

9x90 sek + 9 darki + flaty + biasy... DSS +PS

Zdjęcie robione najgorzej jak można bo z podłogi w pokoju przez otwarte okno.... (tak tak...;-) Musiałem sprawdzić czy to jakoś funkcjonuje... nie mogłem się doczekać.

Niech to foto będzie jako referencyjne żeby było widać czy coś do przodu się dzieje u mnie ;-)

Niech sobie leży jeśli pozwolicie...

Autosave002.jpg

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ładniusie :)
Za mało darków - ze 20 zrób i drugie tyle biasków. No i po balansuj troszkę kolorkami. Chyba czerwieni za dużo :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki - mam jakiś tam zapas darków - nawet z tej samej temperatury - ale jak ich dam więcej to mam wrażenie odejmuje mi za dużo i robią się "dziury" czerwonego za dużo - martwią mnie te czerwone obwódki wokół gwiazd... tło niby równe 35 35 35 a jednak widać czerwoniznę - jak niebo pozwoli nałapię jeszcze trochę klatek - żeby był materiał do ćwiczeń...

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, delaa napisał:

 czerwonego za dużo - martwią mnie te czerwone obwódki wokół gwiazd...

Obiektyw - im lepszy (APO) tym mniej obwódek.
P.S. A czerwień suwaczkami ujmij ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, delaa napisał:

martwią mnie te czerwone obwódki wokół gwiazd...

2 pytanie.

1. Jak masz zrobiony MOD tego Canona? Wywalenie filtra sprzed matrycy i zainstalowanie BCFa czy samo wywalenie filtra?

2. Czy ten Astronomik CLS to wersja CCD czy zwykły?

Bo jeżeli masz tylko wyrzucony filtr IR sprzed matrycy a Astronomik CLS jest w zwykłej wersji (nie CCD) to stąd masz czerwone obwódki bo taki zestaw nie odcina podczerwieni. Trzeba by żeby CLS był w wersji CCD.

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lucjan - a naprowadź proszę na jakieś materiały ?

Jak się do tego zabrać ? Ja jestem jak czysta kartka w tej dziedzinie - ot poczytałem to co sam znalazłem - wiem że to 

wierzchołek góry lodowej... jeszcze ostrość no niby maska jest ale coś czuję że można lepiej...

Pozdr. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, delaa napisał:

Jak się do tego zabrać ? Ja jestem jak czysta kartka w tej dziedzinie - ot poczytałem to co sam znalazłem - wiem że to 

wierzchołek góry lodowej...

Tak to wierzchołek ;) nie martw się każdy kto się tym para to przechodził.
Tu masz kopalnię wiedzy http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/1862-tutoriale-do-astro-fotografii-dso-i-us/&page=1

P.S. I w dziale Szkoła Astrofotografii w poszczególnych tematach znajdziesz dożo porad, którymi się podzielili Mistrzowie :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest - dzięki to widziałem - przebijam się. Cały czas mam jednak zagwozdkę z tą aberracją - dlaczego jest tylko czerwień - bez fioletu ? Domyślam się że może przez filtry. Obawiam się także że mam halo/bloming - za dużo szkła po drodze do sensora... ktoś już miał taki przypadek. Pomogło wywalenie wszystkiego i zostawienie samej matrycy i CLS-a... ćwiczę ;-)

Pozdr.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, delaa napisał:

 Cały czas mam jednak zagwozdkę z tą aberracją - dlaczego jest tylko czerwień - bez fioletu ? Domyślam się że może przez filtry. Obawiam się także że mam halo/bloming - za dużo szkła po drodze do sensora... ktoś już miał taki przypadek. Pomogło wywalenie wszystkiego i zostawienie samej matrycy i CLS-a... ćwiczę ;-)

Pozdr.

Filtry raczej chyba nie.... Ja miałem podobnie gdy pod kolorowego SBIGa podpiąłem pierwszy raz Jupiterka 21M, Dopiero filtr UV/IR Cut pomógł i w ostrości i w zmniejszeniu czerwonego. Ten obiektyw to najprostszy achromat i tak będzie. Obróbką mozesz zmniejszyć. Ale nie jest źle, nie przejmować się, panować nad czerwienią i zbierać na lepsze szkiełko :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, delaa napisał:

Cały czas mam jednak zagwozdkę z tą aberracją - dlaczego jest tylko czerwień - bez fioletu ? Domyślam się że może przez filtry.

To kwestia CLSa. On wycina sporo niebieskiego z początku widma (dlatego nie masz niebieskiego halo) a przepuszcza całą czerwień aż pod 700nm (dlatego masz dominatę czerwonego). Kombinowanie z filtrami nic Ci nie da. To zwykły Tair - achromat. No może pomógł by nieznacznie IDAS LPS D1 - troszkę wcześniej odcina podczerwień niż CLS-CCD.

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, AstroLutek napisał:

 IDAS LPS D1 - troszkę wcześniej odcina podczerwień niż CLS-CCD.

Raczej nie - on najmniej wycina/zmienia kolory. Wycina tylko sodówki - zaświetlenie sztuczne.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez CLS-a się nie pobawię z domu - a taki układ na razie ;-)

warunki.jpg

 

widzę tutaj że jednak jest to do opanowania w miarę:

https://www.cloudynights.com/topic/333099-soviet-tair-3-300mm-f45-lens-as-astrograph-tests/

Chyba że ... no dozbieram... Mam jeszcze Jupitera 36B - czekam na obejmy, się zobaczy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Post pod postem - przepraszam.

Dozbierałem materiału i zacząłem trochę po omacku obrabiac - coś zaczyna byc widac ;-) pomotałem z gwiazdkami coś za mocno chyba... otwarty na krytyke i rady - dzieki - tym razem około 1h materiału.

Pozdr.

PS - jakbym wstawił tiffa - moze ktoś sie pochyli nad tym ? Bardzo bedę wdzięczny ;-)

zntpbuc1kjzw.jpg

 

Edit - dopiera na tle forum widzę że jest zielono - to ciekawe bo próbnik pokazuje równo... w czterech punktach, eh nie wiem o co biega

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie - on najmniej wycina/zmienia kolory. Wycina tylko sodówki - zaświetlenie sztuczne.


Ale czerwień odcina wcześniej. Np siarka SII w IDASie D1 jest wycieta.

Mówimy tu oczywiście w porównaniu do CLSa.

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Jacek E. napisał:

IDAS LPS D1:

IDAS.jpg.b4e51c9e0dd61a0693f079a9df987b7f.jpgIDAS1.jpg.57ff5c5f429ce30bd24a0182d0d43d05.jpg

Wiem Jacku jaką ma przepuszczalność IDAS i wiem że najlepiej odwzorowuje kolory ale mnie chodziło o CLSa, który czerwień przepuszcza aż po 700nm (zaznaczone na zielono na wykresie transmisji CLSa) i właśnie ten wycinek pasma już w pobliżu podczerwieni jest prawdopodobnie odpowiedzialny za czerwone halo wokół jaśniejszych gwiazd.

Zauważ, że CLS-CCD wycina sporo niebieskiego z początku widma (dlatego mamy spokój z niebieskim halo).

asclsccd_trans1.jpg.3249c6b15767ab256bb1618712ac3b65.jpg

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam już dość tego materiału trochę ale staram się czegoś nauczyć. 

Kompletnie mi nie wychodzi obróbka "normalna" i nie mam o tym pojęcia więc żeby sobie zrobic bardziej pod górkę

zrobiłem LLRGB ... osobno robiłem światło - chyba tak lepiej się czuję...

Nie wiem czy to juz limit tego materiału czy moje baraki wiedzy (raczej na bank)- szukam i walczę - na razie tak...

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze mi w oczach migają jakieś pozostałości światła z badań wzroku, jaszcze widzę podwójnie, a może nawet potrójnie, ale kłaniam się z pełnym szacunkiem dla Twojego uporu, chęci zdobywania wiedzy i wyników w tak krótkim czasie. Gratuluję wspaniałej fotki wykonanej tak prostym sprzętem, a właśnie o to nam chodzi by wykorzystać to co mamy "pod ręką". Sorry, ale więcej nie dam rady napisać. Pozdrawiam Waldek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko - to żadne "zawody" ale dzięki temu że "ryję" w tym cały czas - tzn doswietlam po trochu dokładam bardziej prawidłową (w moim mniemaniu;-) kalibrację ćwiczę sobie nowe sprawy np P-insight LE do gradientów, poziomów - wydaje mi sie bardziej pasowac niz Photoshop... trenuję - ostatnio np L - osobno - bardzo obiecujace....

Z tego materiału APODA nie będzie bo niby jak ?;-) Mam takie warunki że w srodku nocy widzę Saturna i Jowisza i w zasadzie tyle ;-)

Ćwiczę, myslę że jakiś drobny progress jest ;-) Tym bardziej że w tym bagnie LP takie gęste pola jak tam są to nie jest dla mnie łatwa sprawa.

Ma ktoś moze PI - LE w wersji wyższej niż 1.0 ??? I by sie podzielił - nie moge znaleźć.

Pozdr. i dziekuje wszystkim którzy poświęcili tutaj chwilkę .

A i jeszcze pytanie - czy jest sens dokladać do stacka klatki z końca sesji - jak juz widac że sie robia delikatnie jasniejsze czy po prostu nie brać ich pod uwagę ???

Jeszcze jedno - czy z 32 na 16 bit konwertowac w PS-ie ? i jeśli tak to czy opcja gamma i ekspozycja jest odpowiednia ? Czy po prostu robiac poziomy i gradient w Pixie zapisac jako 16 bit i tyle ???

Dzięki !

Znowu mi sie cos przypomniało - obraz z maski Bathinova mam bardzo "kolorowy"  w duzym powiększeniu - rozjechane bliki - ustawiac "na białe" ? Czy to jest mniej więcej to co powinno być ?

bathi.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)