Skocz do zawartości

Transport dobsona 12", jakie samochody?


BQB

Rekomendowane odpowiedzi

Jakich samochodów używacie do wygodnego transportu dobsona 12"?

Będę musiał zmienić samochód, aby transport był wygodniejszy.

Temat niezbyt chyba pasuje do tego działu, ale w głównym forum nie mogłem założyć tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy od gustu hi hi ..

Chyba najwygodniejszy to wersja hatchback lub kombi . To co Kolega wcześniej wspomniał kratownica zdecydowanie zmniejsza kubaturę . Ja jeden raz byłem z moim SW300 w terenie z montażem neg6. Mam samochód nissan qashqai  Kiedy tylne siedzenia rozłożone wszystko spokojnie się zmieści . No ale w takich okolicznościach miejsce na 2 osoby niestety .

wywrotka gigant.png

  • Like 2

http://puu.sh/ar7Lj/3e788532b6.jpg

SW 300/1500  ASI120MM , ASI178MM  NEQ6

 

sygnatura.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja woziłem 12" GSO w Lagunie 1999r. ze złożoną jedną połową kanapy. Wtedy (ale będzie ciasno) zmieszczą się 2 osoby z tyłu bo kanapa składała się asymetrycznie. Poszukaj liftback'a lub kombi z dzieloną kanapą.

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Synta dwunastka nie wchodziła nawet do każdego kombi,  bez koniecznosci kładzenia fotela z przodu.W Seacie Cordobie c. musiałem niestety wywalać pasażera do tyłu. Jednak w Astrze 2 kombi  można było to od biedy zmieścić pełną tubę bez pozbawiania pasażera siedzenia.

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawie na pewno w aucie typu mini Van czy Van tuba 12" wejdzie w poprzek. Coś w stylu tego: http://article.images.consumerreports.org/prod/content/dam/CRO Images 2016/Cars/December/CR-Cars-Hero-2017-Toyota-Sienna-12-16

Tata ma mini vana i między drzwiami (środkowa kanapa, auto na 8 osób) jest ponad 160 cm; w tylnej około 155 cm. Dobson wejdzie do bagażnika, do tego jeszcze torby się zmieszczą i 5 osób (z kierowcą).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, lukost napisał:

Kurczę, kupować auto pod teleskop?

No jak nie, jak tak :)
Przeca to członek rodziny a auto rodzinne kupujesz pod rodzinę Blanco

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, lukost napisał:

Kurczę, kupować auto pod teleskop? Nie prościej kupić teleskop pod auto? Taki Taurus 12-13 cali zmieści  się w każdym...

Właśnie miałem to napisać...

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przewoziłem tego dobsona pełna tuba 12" wraz z podstawą w skodzie felicji, zmieściła się jeszcze kosa spalinowa Stihl FS 350 oraz karton z 28 pojemnikami z gazem do palnika, ale już miejsca dla pasażera nie było.

Samochód chcę zmienić, gdyż ma już swoje lata i nawet z większymi zakupami jest problem, jak 4 osoby jadą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się składa, że mam wspomnianą wyżej Astrę 2 kombi i dwunastkę pełną tubę. Właśnie przed chwilą wyniosłem z ciekawości teleskop i sprawdziłem najlepszą (i najwygodniejszą) opcję na transport a zarazem taką, że na obserwy może jechać cztery osoby. Jeśli będą to ludzie dużej postury, to - jak wspomniał Kapral - dwójka na tylnej kanapie może mieć ciasno, ale na ogół powinno być porównywalnie (no może nieznacznie ciaśniej) do tego jakby z tyłu jechały trzy osoby bez teleskopu. W przypadku gdy z tyłu będzie jechała jedna osoba, to będzie miała aż nadto miejsca by się rozsiąść lepiej niż przed telewizorem; szerokość od boczku drzwi do tuby wynosi 90cm.
W bagażniku wciąż pozostaje sporo miejsca na inne graty a jeśli ustawimy dobsona wnęką do tyłu, mamy także do dyspozycji wnętrze podstawy.
Wszystko wchodzi na luźno. Tuba ma jeszcze daleko do oparcia pasażera, które można nawet odchylić sporo do tyłu. Dobson w bagażniku ma tyle miejsca, że można nim kręcić jak bąkiem dla dzieci.
Pod tubę oczywiście należy coś podłożyć na czas transportu - ja wsadziłem ją tylko na chwilę.
Porobiłem trochę zdjęć, może się przydadzą.

 

IMG_20170620_191332.jpg.d31c61aaf882bc4771262bddaa0ba11d.jpg

IMG_20170620_191424.thumb.jpg.c35bfef26c0a053e3212cd9c9d40a0db.jpg

IMG_20170620_191614.thumb.jpg.701281271d164a643c9a993edaaa022d.jpg

IMG_20170620_191447.jpg.53eb9b0e13f71c52712e5c6f224c33b5.jpg

 

Poniżej podstawa przysunięta pod samą kanapę:

IMG_20170620_191601.jpg.7e7d8e882383791e8f58f54938bc542b.jpg

Oprócz Astry, teleskop ten jechał też raz VW passatem B3 i raz Borą, ale nie pamiętam czy układałem dobsona w ten sposób (nigdy nie potrzebowałem na obserwy więcej miejsca jak dla mnie i pasażera). Nawet w Astrze, podstawę chyba zawsze do tej pory wkładałem (nie mam pojęcia dlaczego) przed tylne drzwi..

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)