Skocz do zawartości

Teleskop SKY-WATCHER (Synta) SK Dobson 8" Pyrex


Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Od kilku tygodni posiadam Teleskop SKY-WATCHER (Synta) SK Dobson 8" Pyrex zakupiony w Media Expert. Po złożeniu przez długi czas księżyc był nie możliwy do obserwacji, gdy już się pokazał okazało się, że po wycelowaniu w księżyc obraz był całkowicie nieostry (na szukaczu księżyc był mniej powiększony ale bardzo ostry) . Dodam ,że obserwoane np. drzewa były ostre na głównym zwierciadle. Czy ten słaby obraz jest spowodowany brakiem ?kolimacji?. Jeśli tak to czy wymagany jest dodatkowy kolimator, czy można to ogarnąć jakimś domowym sposobem. Jest to nasz pierwszy teleskop więc jaki będzie najlepszy kolimator dla nowicjuszy (https://deltaoptical.pl/kolimator-laserowy-baader-mark-iii,d1751.html    lub   https://deltaoptical.pl/kolimator-optyczny-sky-watcher,d967.html  ) . Z góry dziękuje za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o mnie, kupując teleskop Synta 8, zostawiłem sobie parę złotych na doinwestowanie sprzętu. Między innymi był to kolimator laserowy. Byłem bardzo ciekawy, czy po zakupie internetowym i transporcie przez kuriera, optyka zachowała kolimację, choć na ostrość obrazu nie mogłem narzekać.

Kupiłem TEN kolimator - zaraz po otrzymaniu go, sprawdziłem teleskop. Plamka lasera była o 5 cm  od znacznika na lustrze głównym (!). Regulacje nastręczyły mi trochę problemu, jednak następnym razem będzie lepiej, to nic trudnego.

Wracając do Twojego pytania, rozkolimowanie może być jedną z przyczyn braku ostrości, ale niech wypowiedzą się doświadczeni koledzy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim jakich okularów użyłeś? obydwu adaptery na raz to za dużo. Do okularów załączonych do synty wystarczy ci tylko adapter 1.25". Ten 2" stosujesz tylko jeśli posiadasz okulary 2". Przez to pewnie obraz był nie ostry.

Liczba obserwacji gwiazd zmiennych: SOGZ: >11 000   AAVSO: >9000

Messier: 110/110      H400I: 400/400

http://sogz-ptma.urania.edu.pl/

Bogdan Kubiak

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą to ciekawe kiedy wyciągi Synt będą ,,normalne" Bo z tymi złączko/przejściówkami na wyciągu to już n-ty przypadek u zaczynających z syntowym Newtonkiem :(

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)