Skocz do zawartości

Montaż Celestron CGX - test


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

Jakiś czas temu już na FA pojawiła się zajawka o tym montażu ( http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/11390-nowy-montaż-celestron-cgx/ ) a wczoraj dzięki uprzejmości Delta Optical trafił pod moją strzechę na przetestowanie. Nie da się ukryć, że kilka z opisanych w nim rozwiązań i funkcjonalności bardzo mi przypadły do gustu, więc cieszę się, że będę miał okazję go pomęczyć i postaram się być obiektywny :) Na razie tylko kilka zdjęć, bo pogoda nie rozpieszcza, może za kilka dni będzie okazja na testy polowe. Składanie montażu to banał, wszystko pasuje jak ulał i jest to sprzęt jak najbardziej do ustawienia dla jednej osoby. Wystarczy kilka minut, żeby całość złożyć i umieścić w wybranym miejscu. 

cgx_01.thumb.jpg.a4462f92b37471a177d0bf0e2fd9bdc1.jpg cgx_02.thumb.jpg.ae827988a6d24c3fbcd278fc291df71e.jpg

cgx_03.thumb.jpg.80d4876b83a6011d5c1c7a719d201efe.jpg cgx_04.thumb.jpg.ebf22fae428fe4b122e0108358c2d631.jpg

cgx_05.thumb.jpg.2755d13b87ad12aec33fcd9b2532af4c.jpg cgx_06.thumb.jpg.293f7793d342ad40b9d38a303813cf64.jpg

Montaż jest dość sporą konstrukcją (tuba na zdjęciach to C11, kto ją miał w rękach, ten będzie miał porównanie), a sama głowica sprawia solidne wrażenie i C11 nie robi na niej większego wrażenia. 

W miarę napływu danych i obrazów będę w wątku umieszczał kolejne posty. Jeśli ktoś ma jakieś pytania albo testowe życzenia to zapraszam - w miarę możliwości na pewno postaram się odpowiedzieć. 

  • Like 7

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to pogody na testy :) i pytanie - weźmiesz do Zatomia? Pomogę w rozkładowywaniu, mam wprawę (literki były tylko inne na monciku) ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób mu zdjęcie koło EQ6 :)

Ciekawi mnie bardzo, co ta maszynka potrafi.

  • Like 1

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i to są montaże Celestrona :) Oczywiście, wszelkie dane, które Łukasz wklepał (oprócz położenia Polariska) zostały zapamiętane i przy następnym odpaleniu tylko zabawa z Polarną. No i możesz to sprawdzić, wyjazd nawet 3-4* wyżej w Polskę nie spowoduje nietrafiania. Pamiętać tylko o czasie letnim/zimowym i używać do woli :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, jolo napisał:
  • po zatwierdzeniu pilot pokazał błąd ustawienia na biegun po około dwie minuty w każdej osi

Hmm, zastanawia mnie, skąd on znał ten błąd. Tzn jasne jest, że ten błąd pierwotny, przed regulacją znał dzięki alignacji na gwiazdy, ale po regulacji polarnej nie robiłeś już alignacji, tak? No chyba, że robiłeś, to wszystko ma sens.

56 minut temu, jolo napisał:

dodanie jednej gwiazdy kalibracyjnej na półkuli wschodniej - Ras Algethi. Wycentrowanie.

"Dodanie"? Tzn bez tego dodania, mając tylko 2 gwiazdy montaż też wskazałby błąd polarnej? Sprawdź to. Bo z punktu widzenia teoretycznego wydaje mi się, że dopiero 3 gwiazdy dają podstawę do wyliczenia tego błędu.

Zawsze zastanawiałem się, czy to "dodawanie" gwiazd w Celestronach jest równoważne tym dwóm pierwszym gwiazdom. Chyba jest, ale jak to sprawdzić?

 

Trzeba by zrobić zawody w jak najszybszym ustawieniu biegna na jakimś zlocie :) I porównać bezpośrednio lunetkę z tą metodą. Na pewno ta metoda jest wygodniejsza, ale czy szybsza? Chyba niekoniecznie. Wielka niewiadoma to też dokładność. Może spróbuj powtórzyć tą metodę ze 3 razy (o ile się da) i zobaczysz, czy kolejne iteracje zmniejszają błąd, a nie lata on bez sensu raz większy, raz mniejszy. Podobna metoda jest też w SW, testowałeś może? Ja ze dwa razy, ale jakoś bardziej przekonuje mnie lunetka mimo wszystko :) Chociaż z kompem to i tak nie ma znaczenia, bo w SW traci się pilot przecież.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po regulacji już nie alignowałem i nie mam pojęcia skąd to wziął. Może to jest wyznaczone na podstawie błędu jaki wyszedł po alignmencie na te trzy gwiazdy. 

Tak, w Celestronie jest tylko alignment na dwie gwiazdy i potem można sobie dodawać kolejne kalibracyjne. Jak to działa od środka - nie mam pojęcia :) Z punktu widzenia użytkownika działa to całkiem dobrze. Jeśli chodzi o dokładność ustawienia na biegun to musiała być dość dobra, bo jak zostawiłem montaż na dwie godziny na epsilonach w okularze 16mm to po powrocie były wciąż mniej więcej w tym samym miejscu (choć z drugiej strony nie mamy pewności czy montaż nie wprowadza korekt w Dec w sumie). Podobnie podczas naświetlania M57 gdzie robiłem 200 klatek po 3s (przy skali 0.29"/px) nie zauważyłem dryfu w deklinacji, a tylko małe ruchy w osi RA. Muszę zmierzyć PE tego montażu w czasie następnej sesji. W SW nie miałem okazji testować takiego ustawiania na biegun niestety :(

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, jolo napisał:

Po regulacji już nie alignowałem i nie mam pojęcia skąd to wziął. Może to jest wyznaczone na podstawie błędu jaki wyszedł po alignmencie na te trzy gwiazdy. 

No właśnie. Bo przecież w idealnym przypadku  powinieneś przy ręcznej regulacji ustawić go idealnie (takie jest założenie). Nie powinien mieć podstaw do oszacowania błędu (chyba, że: "statystyczny użytkownik montażu robi błąd 2' przy ustawianiu" :P ).

1 godzinę temu, jolo napisał:

Tak, w Celestronie jest tylko alignment na dwie gwiazdy i potem można sobie dodawać kolejne kalibracyjne

Spróbuj następnym razem zrobić ustawienie polarnej po alignacji na 2 gwiazdy - w SW, jak mnie pamięć nie myli, nie pozwala wtedy na to (brak wystarczających danych).

1 godzinę temu, jolo napisał:

choć z drugiej strony nie mamy pewności czy montaż nie wprowadza korekt w Dec w sumie

O, to też spróbuj sprawdzić. Tylko nie wiem jak... To by była ciekawa funkcja jak na tą klasę montaży.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MateuszW napisał:

No właśnie. Bo przecież w idealnym przypadku  powinieneś przy ręcznej regulacji ustawić go idealnie (takie jest założenie). Nie powinien mieć podstaw do oszacowania błędu (chyba, że: "statystyczny użytkownik montażu robi błąd 2' przy ustawianiu" :P ).

Miałem raczej na myśli błąd popełniony przez użytkownika podczas alignmnentu. Przecież montaż "wie", że np jeśli gwiazdy kalibracyjne są na niebie oddalone od siebie o 40 stopni, a użytkownik je zlokalizował w odległości np 40,02 stopnia, to musiał popełnić błąd. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MateuszW napisał:

O, to też spróbuj sprawdzić. Tylko nie wiem jak... To by była ciekawa funkcja jak na tą klasę montaży.

obrót w RA z naświetlaniem na jasnej gwieździe? powinno wtedy widać tylko delikatne "ząbki" PE (bez korekty w DEC)?

imho nawet nie trzeba "naświetlania z obrotem" - jakiś plate solver co nanosi siatkę RA/DEC i dwa zdjęcia po obrocie tylko w RA - siatka powinna się pokrywać. Mogę się jednak mylić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie pogody niet, więc kilka zdań o sterowaniu z komputera. Pierwszy sposób to tradycyjny, przez Celestronowy sterownik ASCOM. Nie ma tutaj żadnych niespodzianek, instalujemy sterownik i mamy możliwość kontrolowania teleskopu z dowolnego oprogramowania typu CdC czy MaxIm. Komputer podłączamy do pilota kabelkiem USB (po stronie pilota mamy gniazdko USB mini), instaluje się sterownik konwertera USB-RS232, w opcjach sterownika ASCOM wybieramy port na którym się zainstalował sterownik i możemy się łączyć z montażem i działać. Oczywiście wszystkie funkcje pilota są w tym samym czasie dostępne.

Ale na montażu znajdziemy również gniazdko USB B (drukarkowe). Służy ono do dwóch celów: po pierwsze do aktualizacji firmware w montażu. A po drugie do sterowania z dedykowanego programu Celestron PWI. Na stronie znajdziemy na razie program w wersji 1.0.0. Program ten przejmuje całkowitą kontrolę nad teleskopem, za jego pomocą robimy alignment na wiele gwiazd - im więcej tym lepiej. Wtedy oprogramowanie buduje sobie model nieba i dokładność celowania wzrasta - w każdej chwili możemy sprawdzić jaką obecnie dokładność trafiania zapewnia program. Dodatkowo mamy opcję znajdowania obiektów online na podstawie wpisanego symbolu, oraz oczywiście możliwość ustawienia montażu na biegun. Wszystko to sprawia, że program Celestron PWI powinien sprawdzić się w zestawach stacjonarnych, gdzie po zbudowaniu dokładnego modelu nieba będziemy mogli od początku każdej sesji trafiać idealnie w cel (ponieważ obliczony model możemy zapisać do wykorzystania w następnej sesji). Ale niestety rozwiązanie to ma kilka mankamentów. Po pierwsze Celestron PWI przejmuje całkowitą kontrolę nad montażem i nie możemy w tym samym czasie choćby podpiąć się z MaxIma w celu guidowania przez sterownik ASCOM. Zostaje więc tylko guiding po ST4. Po drugie brakuje jakiejkolwiek integracji z programami do plate solvingu - choćby z programem PlateSolve 2, który doskonale usprawniłby proces alignmentu. Dziwi to tym bardziej, że zarówno PlateSolve 2 jak i Celestron PWI są dziełem tej samej firmy - PlaneWave. Bez takiej opcji dodawanie kolejnych punktów alignmentu trzeba wykonywać ręcznie ustawiając gwiazdę w środku kadru - jest to dość archaiczne rozwiązanie, szczególnie mając na uwadze fakt, że Celestron CGX jest poprzez niektóre swoje funkcje przynajmniej w pewnym stopniu dedykowany do pracy stacjonarnej, albo nawet zdalnej. Podobnie podczas pracy programu Celestron PWI żaden inny program nie może czerpać z dobrodziejstw dokładnego alignmentu i sterować pracą montażu. Czyli np odpada możliwość zaplanowania sobie sesji na wiele obiektów przy użyciu Sequence Generator Pro.  Ale miejmy nadzieję, że kolejne wersje Celestron PWI będą rozwijane w dobrym kierunku, bo na dzień dzisiejszy pilot do montażu CGX ma więcej możliwości od tego oprogramowania. 

I jeszcze kilka zdjęć - zrzutów ekranu z pracy z programem Celestron PWI:

cgx_01.jpg.a5d56d252dbc776e2baa38e906dc7ff1.jpg   cgx_02.thumb.jpg.584f3e6a49b2f1681cfff300379412e9.jpg

cgx_03.jpg.1215bdd6785ae1a4082a84e39f231e90.jpg   cgx_04.thumb.jpg.86eafcd5d33ca621bacd1ed07a60a14a.jpg

cgx_05.jpg.514a973c218f16134bba8938e9d353d4.jpg   cgx_06.thumb.jpg.c8783d141cf8f5bbe49b2fea5c65da93.jpg

  • Like 4

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)