Skocz do zawartości

Obiekt tygodnia 17.06.2017 Minkowski 1-64


Rekomendowane odpowiedzi

13 godzin temu, miron napisał:

Jutro wreszcie pogoda pozwoli wycelować teleskop w niebo. Dam znać oczywiście jak mi poszło :)

I to ma być istotą tego cyklu. Dawajcie znać, nawet jeśli nie zobaczycie - wówczas zastanowimy się wspólnie, dlaczego nie poszło. ;) Inaczej cała ta pisanina mija się z celem...

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tam od razu mija się z celem. I co ja biedny bez was bym zrobił?
Wczoraj próbowałem, tradycyjnie z motyką na słońce - 6" lustra, źrenica wyjściowa planetarna i sporo czasu przy okularze. Może na nów lipcowy bo na razie fiasko...
Kąsek zacny, bez batalii się nie obejdzie ;)
Da radę z takiej maciupkiej rurki?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Newtonie 8" widoczna choć patrzyłem na nią gdy Słońce już było raptem 15 stopni pod horyzontem. 250x i blade kółeczko, ulotne ale widoczne. Najpierw pomyliłem ją z gwiazdką 13,6 mag (na marginesie jednak dość jeszcze jasną, pewnie 14-14,2 mag dało by radę wyrwać) a się nie dziwię. Tak mi się oczy zamykały, że walczyłem by nie zasnąć. I te 10 min star hoppingu - gwiazdka po gwiazdce 12 mag ...

Dla pewności kiedyś jeszcze raz sprawdzę czy mi się nie przyśniło :D 

Może "skrobnę" jakiś mały tekst na forum bo zaskoczył mnie tez inny obiekt tygodnia

 

PS. Ta gwiazdka przy mgławicy jaką ma jasność ?

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też melduję obaczenie Mi 1-64 :) W moim przypadku był to  trudny obiekt. Obserwacje prowadziłem z podwórka, niebo podmiejskie. Zasięg w zenicie może tak nieco lepiej niż 5mag, Droga Mleczna w Łabędziu majaczyła. Instrument to SCT 11", a okulary to ES 68* 24 i 16mm. Po adaptacji i przeczesaniu kilku bardziej znanych obiektów skierowałem teleskop w stronę podejrzanego rejonu i ... dobrze że miałem wydrukowaną mapkę z CdC, bo na pierwszy ani drugi rzut oka nic nie zobaczyłem. Dopiero po dokładnym zidentyfikowaniu układu gwiazd w miejscu gdzie powinna być mgławica zerkaniem wyskakiwał mały pączek. Najpierw ujawnił się w okularze 16mm (powiększenie 175x), a potem też w 24mm (112x) dawał się wyzerkać. Moje doświadczenie obserwacyjne jest niewielkie, ale w tych warunkach to był najtrudniejszy obiekt z jakim się zmierzyłem :)

I jeszcze pamiątkowa fotka z refraktora 130mm i kamerką QHY163 - RGB 3x3x3 minuty, już o 2 rano, na granicy świtania.

Mi164RGB_DBE.thumb.jpg.9d7c41b44e7270e9ef7a583e757be971.jpg

Mi164RGB_DBE_crop.thumb.jpg.5cbfbeec93e9a7d14a682b7a0a5b3d41.jpg

  • Like 7

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdawało mi się, że kiedyś widziałem już tę mgławicę, ale niestety nie mogę znaleźć o niej wzmianki ani w swoich relacjach, ani w zapiskach z obserwacji. Muszę więc uznać, że jej nie widziałem ;). Podczas najbliższej sesji obserwacyjnej z Taurusem muszę o niej pamiętać.

Trzeba będzie wyrobić sobie nawyk regularnego prowadzenia dziennika obserwacyjnego wzorem Pawła Trybusa :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, miron napisał:

Wyraźnie widoczna na wprost, obok niej zlokalizowałem słabą gwiazdę, po sprawdzeniu to bez wątpienia GSC 2642-0433 o jasności 14.4mag.

Katalog GSC podaje jasność tej gwiazdy równą 12.4 mag. Dokładność fotometrii w tym katalogu jest jednak niezbyt duża (błędy sięgają czasem 1 mag). W znacznie dokładniejszym fotometrycznie katalogu APASS jasność tej gwiazdy (w zakresie V) podana jest jako 13.07 mag.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, pguzik napisał:

Katalog GSC podaje jasność tej gwiazdy równą 12.4 mag. Dokładność fotometrii w tym katalogu jest jednak niezbyt duża (błędy sięgają czasem 1 mag). W znacznie dokładniejszym fotometrycznie katalogu APASS jasność tej gwiazdy (w zakresie V) podana jest jako 13.07 mag.

Taką wartość (14.4 mag) podaje Sky-Safari 5 Pro v.5.3.3.1

Gdzie można znaleźć katalogi, o których wspominasz?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o APASS, to ja korzystam z tej strony:

http://www.aavso.org/download-apass-data

Tam wpisuje się interesujące Cię współrzędne oraz promień, w którym chcesz szukać obiektów. Jeśli wpiszesz odpowiednio mały (np. 0.01), to powinien wyświetlić Ci dane tylko jednej gwiazdy (o ile dokładnie wpiszesz jej współrzędne). Jasność, która jest najbliższa wizualnej znajduje się w kolumnie "Johnson V". Tak naprawdę, to wartość tę można traktować jako jasność wizualną, bo dla znakomitej większości gwiazd te dwie wartości nie różnią się o więcej niż kilka setnych części wielkości gwiazdowej.

 

Dużo potężniejsze źródło danych znajdziesz tu:

http://vizier.u-strasbg.fr/

tu są chyba setki, jeśli nie tysiące katalogów.

 

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli komuś spodobały się maleńkie, planetarne kółeczka od Minkowskiego, to polecam jeszcze M 2-51 w Cefeuszu i M 1-54 w Strzelcu. W większych lustrach (i z filtrem) te mgławiczki są bezproblemowe i dość łatwe do odróżnienia od gwiazdek - obie odwiedziłem podczas wczorajszej sesji. Myślałem nawet, by jedną z nich zrobić Obiektem Tygodnia, ale przypomniałem sobie o czymś znacznie ciekawszym i efektowniejszym. Szczegóły wkrótce. ;)

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

20 września 2017 - ważna data w moich listach obserwacyjnych. Około godz 21 rzuciłem "okiem" na epsilony które dzieliła wyraźna przepaść nie często się im zdarzająca w takiej skali co zaraz przypomniało mi o M1-64 w końcu to okolice!
Mak-Newton 6", Delos 8mm, UHC Lumicon-Svotek: werdykt "zaliczony" :?(
Smutek i zmęczenie jak po maratonie. Wspiąłem się chyba na wyżyny swoich możliwości obserwacyjnych (albo pod domowej miejscówki). Star hopping to jest coś z czym zdecydowanie jestem na bakier, ale z pomocą go-to, zdjęć i wcześniejszego przygotowania do wyprawy dotarłem w odpowiednie miejsce w miarę szybko. Po ponad godzinnym skupianiu się w okular nagle coś zaczęło majaczyć w spodziewanym miejscu. Bledziutki maleńki placek... częstotliwość majaczenia ~0.1Hz, poważnie! Istny koszmar, zdecydowanie najtrudniejszy obiekt jaki udało mi się "zaliczyć", no właśnie... tylko "zaliczyć"... tylko... i aż zarazem.
Dwa pierwsze podejścia wyglądały jak klasyka filmu - "widzę ciemność, ciemność widzę". Teraz pojawiło się światełko! Mam nadzieję że kiedyś jeszcze dane mi będzie wrócić w to miejsce w lepszych warunkach z bardziej adekwatnym kalibrem. Niedosyt straszny :)

  • Like 5
  • Sad 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich!

Dnia 20.09.2017 o 23:10, MrOD napisał:

 Po ponad godzinnym skupianiu się w okular nagle coś zaczęło majaczyć w spodziewanym miejscu. Bledziutki maleńki placek... częstotliwość majaczenia ~0.1Hz, poważnie! Istny koszmar, zdecydowanie najtrudniejszy obiekt jaki udało mi się "zaliczyć", no właśnie... tylko "zaliczyć"... tylko... i aż zarazem.
Dwa pierwsze podejścia wyglądały jak klasyka filmu - "widzę ciemność, ciemność widzę". Teraz pojawiło się światełko! Mam nadzieję że kiedyś jeszcze dane mi będzie wrócić w to miejsce w lepszych warunkach z bardziej adekwatnym kalibrem. Niedosyt straszny :)

Gratuluje wytrwałości:)

Ja również ostatnio obserwowałem tę planetarkę, z tym że rzuciłem na nią cały swój arsenał:). Taurus 16", okular Vixen SSW 10mm (186x) i Nagler 5mm (370x) + filtr UHC ,zasięg jakieś 6mag. Po dość długim błądzeniu po niebie udało mi się trafić na właściwy rejon. To co zanotowałem w dzienniku: Okrągła szara tarczka z przyklejoną doń gwiazdą na brzegu (gwiazda widoczna zerkaniem). Fajny widok, najlepszy w 186x bo jej jasność nie spada tak drastycznie jak w 370x. Nie widziałem pociemnienia w środku. Widok najlepiej oddaje ten rysunek:

http://www.astro-visuell.de/astro/zeichnung/groesser13/htm/min_1_64.htm

Tej nocy obserwowałem też inną planetarkę w Lutni leżącą jakieś 1,5 stopnia od M56, mianowicie NGC 6765. Wydała mi się trudniejsza niż M 1-64, za to jej kształt jest bardziej "fantazyjny". W okularze przypomina taki wydłużony przecinek, szerszy na końcu i przedzielony ciemnością. Nie znalazłem w necie rysunku, który by dobrze oddawał widok w okularze. Chyba samemu trzeba będzie się wziąć do roboty:artist:

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż tak źle nie jest, Abell 46 ma coś koło 14mag:  https://www.cloudynights.com/topic/90172-controversy-observations-of-pn-abell-46/

Obserwowałem go swego czasu z użyciem trzynastu cali; było ciężko, ale to wykonalne z dobrym filtrem OIII: http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/8641-mniej-znane-mgławice-planetarne/&tab=comments#comment-116203

Czu udałoby się z UHC? Hmm, dobre pytanie, w odpowiednio dużej aperturze zapewne tak. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)