Skocz do zawartości

Wybór teleskopu dla początkującego dorosłego.


Inuin

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!

Na samym początku zaznaczę, iż jestem kompletnie "zielona" w kwestii teleskopów.

Przymierzam się do kupna pierwszego teleskopu dla mamy, która mieszka na wsi. Polecono mi w dwóch różnych sklepach, dwa różne modele.

Pierwszy to Spinor Optics R-90/900 AZ-3, z doposażeniem w okular Sky-Watcher WA 66 6 mm. 

Drugi to Sky-Watcher Synta R-90/900 EQ-3-2.

Usłyszałam dwie zupełnie różne opinie na temat teleskopu nr 1, tj. Spinor. Cenowo jest o połowę tańszy od sky-watchera, przy tej samej średnicy i ogniskowej. Przychodzi temat statywu. Jako, że jestem niewyedukowana w tej kwestii, nie potrafię stwierdzić, czy w Spinorze statyw będzie ok (usłyszałam, że trzęsie się niemiłosiernie). 

Czy jest ktoś w stanie doradzić mi, co wybrać? Kusi mnie zakupienie Spinora (wiadomo, taniej), ale nie chcę aby okazało się że to pieniądze wyrzucone w błoto. Mama również nigdy nie miała do czynienia z teleskopem. 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, radoslawo napisał:

Az3 to montaż azymutalny czyli poruszasz nim pion i poziom (łatwiejszy). Nie znam marki spinor ale dla początkującego prostszy był by montaż AZ. Powiedz coś więcej, ile kasy do czego ma być i pod jakim niebem.
 

Szukamy czegoś w granicach 1000 zł. Mama mieszka na wsi, z dala od świateł i zanieczyszczeń miasta. Głównie chodzi o obserwację księżyca i planet. Ten spinor wydawał się rozsądną propozycją, dopóki ktoś mi nie zasugerował, że ten statyw jest kompletnie niepasujący.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie chciała byś jakiegoś newtona? Masz na start większe światło co pozwala popatrzeć nie tylko na księżyc czy planety ale tez na DSy. Za te same pieniądze masz piękny obraz bez aberracji i tym podobnych refraktorowych zniekształceń. Za 600zl masz np SW130/900 a za 1000-1200 jakiegoś dobsona 8" calowego gdzie to już naprawdę konkretny sprzęt na lata.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prostymi slowami chodzi o to, że teleskop Newtona na montażu dobsona w tym samym budżecie będzie miał większa średnicę lustra czyli zbierze więcej światła pokazując tym samym więcej szczegółów zarówno obiektów naszego układu słonecznego jak i obiektów głębokiego kosmosu. Refraktor na jakimś lekkim montazu z kolei w tych pieniazkach będzie miał dużo mniejsza średnicę czyli pokaże mniej detali, będzie mógł osiągnąć mniejsze powiększenie ale za to w lepszej jakości, ostrości. To chyba tak z grubsza:)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mamy to Ty kup niezłą lornetkę i fotelikl z opuszczanym oparciem. Będzie zachwycona.

Planety i Księżyc i tak szybko się znudzą (nawet gdyby mama zdołała uruchomić teleskop) a Droga Mleczna przez lornetkę spod wiejskiego nieba to sam miód.

No, chyba, że mama już to ma :))

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Inuin napisał:

Bardzo niewygodny do obserwacji - bo jest na montażu paralaktycznym i to lichutkim.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz już mam tak namącone w głowie, że zupełnie nie wiem co brać. :(

Jakieś konkretne propozycje? Tak jak piszę, budżet 1000 zł, osoba kompletnie zielona, dorosła, wiejskie niebo.

Termin się zbliża, a ja tylko coraz bardziej skonfundowana. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę przekraczamy budżet ale warto, fajne szkiełko dużo potrafi pod wiejskim niebem pokazać. Wiem bo miałem :)

Montaż trochę kiepski do ewentualnego doinwestowania (zakupu jakiegoś używanego EQ3) w przyszłości.

No i bardziej mobilny niż Synta 6" która moim zdaniem jest słaba. Też miałem ;)

Myślę że warto rozważyć. No i oczywiście napisz nam jak poszło.

https://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-synta-bk1025az3,d701.html

 

SW 1200/250 flex, trzy lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witajcie!

Zdecydowałam się na zakup Dobsona 6". Jednak używanego. Doradzicie, na co patrzeć, kiedy pojadę go odebrać? 

I po 2. czy okular 6 mm i soczewka Barlowa 2x będą dobrym zakupem do zestawu? Ewentualnie jakie filtry wybrać do obserwacji księżyca i planet? 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Inuin napisał:

Witajcie!

Zdecydowałam się na zakup Dobsona 6". Jednak używanego. Doradzicie, na co patrzeć, kiedy pojadę go odebrać? 

I po 2. czy okular 6 mm i soczewka Barlowa 2x będą dobrym zakupem do zestawu? Ewentualnie jakie filtry wybrać do obserwacji księżyca i planet?

1. Czy lustra (główne i wtórne) bez wżerów, zmatowień i duzych plam, uszczerbków. Pyłki kuzu mogą być. Czy Dobson chodzi bez skoków. Czy wyciąg chodzi płynnie.

2. Jakiegoś do planet np. TMB Planetary tak, jak Cię stać to ewentualnie docelowego ESa. Z Barlowem się wstrzymaj, wykorzystuj na początek zestawowe okularki. Później się zajmiesz wzmacnianiem powru ;) Do Munia polaryzacyjny, najlepiej obrotowy z regulowaną transmisją światła. Do Słonka Folię Baader ND5 i sam zrób mocowanie.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Jacek E. napisał:

1. Czy lustra (główne i wtórne) bez wżerów, zmatowień i duzych plam, uszczerbków. Pyłki kuzu mogą być. Czy Dobson chodzi bez skoków. Czy wyciąg chodzi płynnie.

2. Jakiegoś do planet np. TMB Planetary tak, jak Cię stać to ewentualnie docelowego ESa. Z Barlowem się wstrzymaj, wykorzystuj na początek zestawowe okularki. Później się zajmiesz wzmacnianiem powru ;) Do Munia polaryzacyjny, najlepiej obrotowy z regulowaną transmisją światła. Do Słonka Folię Baader ND5 i sam zrób mocowanie.

Problem w tym, że Pani posiada tylko 25mm okular. 10 mm brak w zestawie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wszystko zależy od Twoich funduszy... Kup za grosze kiciaka lub już docelowego - tu masz tematy okularów do Newtona http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/forum/22-okulary/

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)