Skocz do zawartości

Lornetka do 1000 PLN


Szpadel

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem

Chciałbym poprosić o radę w kwestii zakupu lornetki do max. 1000 PLN.

Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że jestem całkowicie zielony w temacie. Moje doświadczenie z lornetkami to nawet spora i ciężka chyba ruska lornetka kupiona kilkanaście lat temu na Stadionie Dziesięciolecia za jakieś 200 PLN.

Nie była nawet taka zła. Kratery na księżycu widać było nawet fajnie i jak na moje ówczesne oczekiwania - bardziej niż wystarczająco ;)

Nie podam dokładnych parametrów póki jej nie znajdę ale raczej nie ma się czym chwalić  ;) Zakupu dokonałem bez żadnej wiedzy technicznej. Była duża i fajna za rozsądną cenę więc szczeniak kupił (i na szczęście był zadowolony).

Niedawno odświeżyłem temat, zachciało się popatrzeć w niebo i stąd moja obecność u Was.

Nie jestem hardkorowym pasjonatem lornetek czy teleskopów. Zwyczajnie zawsze chciałem mieć fajną lornetkę i pogapić się daleko na horyzont, poobserwować chmury ze szczególnym uwzględnieniem samolotów rejsowych ledwo widocznych na niebie.

Nocą zaś nie ograniczać się do gapienia na księżyc tylko zobaczyć coś więcej a z tego co zdążyłem wyczytać, dobra lornetka mi to umożliwi.

Wiem że jak na początek kwota którą chcę przeznaczyć na lornetkę jest dosyć wysoka. Niemniej jednak chciałbym kupić coś na kilkanaście lat użytkowania. Lornetka to nie odkurzacz - nie trzeba zmieniać co 3-4 lata ;)

Sprzętu zamierzam używać raczej stacjonarnie więc gdyby zaszła konieczność użycia statywu dla mocniejszego urządzenia - nie widzę najmniejszego problemu.

Lornetkę zamierzam bardziej hołubić i używać z szacunkiem więc nieco delikatniejsza opcja też wchodzi w grę.

Reasumując - chcę kupić raz i mieć radochę z obserwacji przez kilkanaście najbliższych lat - tak w dzień jak i (w miarę możliwości) nocą.

Chciałbym pogapić się bardziej na coś co jest bardzo daleko niż podglądać sąsiadki po drugiej stronie ulicy ;)

I bardzo proszę o bardzo konkretne propozycje. Poczytałem trochę forum i rozważania na temat różnic między markami i kosmetyczne różnice w specyfikacjach przyprawiają mnie o dosyć mocny zawrót głowy.

Napiszcie co mam kupić a ja ograniczę się do zakupu i korzystania z lornetki :)

 

Pozdrawiam serdecznie!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Szpadel napisał:

Czołem

Chciałbym poprosić o radę w kwestii zakupu lornetki do max. 1000 PLN....

Nie jestem hardkorowym pasjonatem lornetek czy teleskopów. Zwyczajnie zawsze chciałem mieć fajną lornetkę i pogapić się daleko na horyzont, poobserwować chmury ze szczególnym uwzględnieniem samolotów rejsowych ledwo widocznych na niebie.

Nocą zaś nie ograniczać się do gapienia na księżyc tylko zobaczyć coś więcej a z tego co zdążyłem wyczytać, dobra lornetka mi to umożliwi....

I bardzo proszę o bardzo konkretne propozycje. Poczytałem trochę forum i rozważania na temat różnic między markami i kosmetyczne różnice w specyfikacjach przyprawiają mnie o dosyć mocny zawrót głowy.

Napiszcie co mam kupić a ja ograniczę się do zakupu i korzystania z lornetki :)...

Wygodny jesteś Crazy Tylko, że nic w życiu nie jest tak proste, jak się wydaje. Dostać możesz tyle porad, ilu jest aktywnych uczestników AF. Jednak odważę się doradzić. Z Twoich rozważań wynika, że potrzebujesz i możesz kupić średniej wielkości lornetkę niezłej jakości. Idealnie z ceną wstrzelić się nie dało, ale widzę co najmniej dwie możliwości:

- Ecotone Kamakura 10x50 (patrz też tutaj)

- Delta Optical Titanium 12x56 ROH (lub 10x56) (patrz też tutaj).

Wybór należy do Ciebie :))

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Szpadel napisał:

Napiszcie co mam kupić a ja ograniczę się do zakupu i korzystania z lornetki :)

Ja napiszę, ale właśnie pod warunkiem, że nie ograniczysz się do zakupu i korzystania, a powrócisz tu z jakąś relacją z obserwacji nieba. OK? :). Mając tysiąc złotówek, brałbym używaną Delta Optical ED 15x70, lub TS Marine 15x70. Lornetki te można kupić na giełdach forumowych właśnie gdzieś za taką cenę. Musisz jednak mieć do nich jakiś statyw. Parametry 15x70 i porządna optyka a także ich pancerna konstrukcja mogą zapewnić zabawę z w podglądanie nieba na lata.

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Grzesiek napisał:

Ja napiszę, ale właśnie pod warunkiem, że nie ograniczysz się do zakupu i korzystania, a powrócisz tu z jakąś relacją z obserwacji nieba. OK? :). Mając tysiąc złotówek, brałbym używaną Delta Optical ED 15x70, lub TS Marine 15x70. Lornetki te można kupić na giełdach forumowych właśnie gdzieś za taką cenę. Musisz jednak mieć do nich jakiś statyw. Parametry 15x70 i porządna optyka a także ich  pancerna konstrukcja mogą zapewnić zabawę z w podglądanie nieba  na lata.

Popieram jak najbardziej, z zastrzeżeniem takim, jak wprowadzone przeze mnie wyróżnienie w tekście. Sa to duże, ciężkie lornety o indywidualnym nastawie ostrości w każdym z okularów i niewielkim polu widzenia, praktycznie tylko do astronomii. No, może samoloty też da się wyłapać, poza tym do zastosowań dziennych - przyrodniczych, turystycznych itp. są całkiem nieodpowiednie. 

PS

Poza tym, brałbyś, gdyby dawali! :dance:

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Janko napisał:

Poza tym, brałbyś, gdyby dawali! :dance:

Te 2 wymienione przeze mnie modele (sprze)dają dość często. No i oczywiście, z uwagi na rozmiar i wagę, są to lornetki raczej astronomiczne, ale myślałem że o taką kolega pytał. Jeśli ma być mniejsza, to polecam jeszcze TS Marine 7x50 i William Optics 10x50. 

  • Like 1

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Grzesiek napisał:

 Jeśli ma być mniejsza, to polecam jeszcze TS Marine 7x50 i William Optics 10x50. 

Dodam tu poczciwego i sprawdzonego Nikonka 10x50 EX. Kosztuje w granicach 600 - 700 zł a reszta budżetu pójdzie na inne przyjemności :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodzę się z Grześkiem - jeśli jedna lorneta na lata, to 15x70 z BA8*. Szerokie pole do łatwego celowania i spory zasięg do długich zabaw. Do tego 15x da więcej frajdy w podglądactwie samolotów. Ale - jak wspomniał już Janko - turystyczna użyteczność tej lornetki jest niemal zerowa. 
Niemniej - do stacjonarnego oglądania na statywie byłby to chyba najlepszy możliwy wybór w tym budżecie.

* BA8 czyli konkretny typ lornety występujący pod brandami m.in. TS Marine, Delta Optical Extreme, Omegon Brightsky. Na giełdach w okolicach 1000 złotych pojawia się w miarę regularnie. Warto chwilę poczekać i wytropić jedną z takich okazji.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to daliście mi zagwozdkę na cały dzień :D

Czytałem i dumałem 12 h w robocie.

No więc tak. Pierwotnie celowałem w segment który tu przedstawiliście w cenach 500-700 zeta. Trochę taki kompromis między możliwościami a np. mobilnością i ceną.

Zanim napisałem na forum, nagrzałem się na lornetę astronomiczną ale takie coś chyba nie bardzo nadaje się do obserwacji naziemnych. Przynajmniej tak mi się wydawało.

Teraz Grzesiek napisał o Delta Optical ED 15x70 i TS Marine 15x70 a Panasmaras stwierdził, że jeśli lorneta na lata to 15x70 z BA8. Szerokie pole i spory zasięg więc horyzont też można poobserwować.

Rozumiem że Delta Optical ED 15x70 i TS Marine 15x70 to takie właśnie lornetki?

No i tu mi zapadka przeskoczyła bo jeśli dobrze rozumiem to taka Delta czy TS Marine pozwoliłyby mi w dzień gapić się z balkonu na obiekty naziemne bardzo dalekie w efektem przekraczającym moje pierwotne oczekiwania a nocą mógłbym spokojnie pogapić się na księżyc i sporo głębszy kosmos. Oczywiście wszystko w pełni stacjonarnie, siedząc lub stojąc przy statywie.

Zaproponowaliście giełdę forumową. Przyznam się że mam alergię na używki niezależnie od asortymentu. Nie wiem jak jest z lornetkami, w jakim stanie trafiają w drugie/trzecie ręce ale sprawdziłem ceny i po całym dniu przemyśleń - z ciężkim sercem - ale jestem gotów odłożyć zakup na miesiąc, może dwa i kupić nówkę.

Lornetki tej nigdy nie odsprzedam więc albo sam ją zajeżdżę ale kiedyś wnukom oddam ;) Następną też nieprędko kupię bo po doznaniach w formacie 15x70 nie wiem w którą stronę bakcyla załapię: czy kiedyś dokupię lornetę o większej mocy czy przeważy chęć podglądania kosmosu i wreszcie kupię teleskop na który chorowałem od dzieciaka. Do niedawna w życiu bym nie pomyślał że lornetka może w tak dużym stopniu służyć do obserwacji kosmosu.

Jak na razie chcę w jak największym stopniu złapać jednocześnie dwie sroki za ogon: obserwacja tego co daleko na ziemi i tego co na niebie po zmroku (tak tak, samoloty też chociaż stewardessy nawet przez sprzęt za 5 tysi pewnie nie zobaczę :P ).

Jeśli nikt nie przeciągnie mnie na swoją stronę to w chwili obecnej skłaniam się ku propozycji Grześka. Czasowo mnie to trochę boli ale czuję, że kupując sprzęt typu Delta Optical ED 15x70 czy TS Marine 15x70 nie idę na niepotrzebny kompromis.

Wydaje mi się że warto poczekać, dołożyć te kilka stówek i przez długi czas nie myśleć o nowym zakupie ;)

Co Wy na to? ^^

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie trzeba bać się giełdy, zwłaszcza tutaj. Lornetka to nie samochód i fakt - powinna być "nie bita" :)), ale coś takiego jak przebieg ciężko stwierdzić. Zwłaszcza w przypadku tych 2 modeli,które wymieniłem i które na rynku pojawiły się dopiero kilka lat temu (czyli zupełnie niedawno). Oczywiście, najlepiej taką używaną obejrzeć osobiście przed zakupem. 

Godzinę temu, Szpadel napisał:

Lornetki tej nigdy nie odsprzedam

taaaa...;)

  • Like 1

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że nawet jeśli taki sprzęt obejrzę to pewnie polegnę na niuansach :P

Że nowa będzie to już wiem bankowo.

Pozostaje tylko kwestia dociułania papierów i wyboru modelu :D

 

A! Wrażenia z oglądania oczywiście opiszę. Z uwagi bo "bogate doświadczenie" w wiadomej dziedzinie, recenzje będą zaprawdę ze wszech miar entuzjastyczne :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście. Niemniej jednak do tego potrzeba trochę doświadczenia.

Muszę odgrzebać ten mój lornetkowy wstyd ze Stadionu Dziesięciolecia. Liznąłem trochę cyferek ostatnio i sam jestem ciekaw co udało mi się wtedy kupić.

 

PS. Nie da się edytować swoich postów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lornetki tej nigdy nie odsprzedam więc albo sam ją zajeżdżę ale kiedyś wnukom oddam  Następną też nieprędko kupię bo po doznaniach w formacie 15x70 nie wiem w którą stronę bakcyla załapię: czy kiedyś dokupię lornetę o większej mocy czy przeważy chęć podglądania kosmosu i wreszcie kupię teleskop na który chorowałem od dzieciaka.

@Szpadel  Twój tekst wskazuje na to, że wyboru już dokonałeś, bakcyla złapałeś, teleskop też kupisz kwestia czasu. Ja lornetki do obserwacji używam w około 90%, 10% to teleskop. Witamy w Naszym Świecie FA:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Wega napisał:

@Szpadel  Twój tekst wskazuje na to, że wyboru już dokonałeś, bakcyla złapałeś, teleskop też kupisz kwestia czasu. Ja lornetki do obserwacji używam w około 90%, 10% to teleskop. Witamy w Naszym Świecie FA:)

Pewnie racja ;)

A oto moja pierwsza i jak dotąd jedyna lornetka. Skoro bakcyla złapałem to chyba ją naprawię i zatrzymam na pamiątkę :)

https://zapodaj.net/6f84b3cc076a9.jpg.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Szpadel napisał:

Skoro bakcyla złapałem to chyba ją naprawię i zatrzymam na pamiątkę :)

Nie wiem w jakim stanie technicznym jest, może inni będą mieli inne zdanie o niej, ale ja bym się starał używać ten sprzęt to nie takie złe, a możesz trafić na coś gorszego, wszystkie mają wady i zalety, a kasa to już bliżej do teleskopu, lornetkę porównaj gdzieś z inną będziesz miał o niej zdanie:)

O tej lornetce więcej:   http://www.optyczne.pl/26-Test_lornetki-ZOMZ_Zagorsk_BPC_20x60_KRONOS.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kurcze blade!

Wygląda na to, że niechcący kupiłem coś całkiem fajnego. Przynajmniej na tamte czasy. Test to 2003 rok.

I do tego lornetka głównie do zastosowań astronomicznych!

Niestety wygląda na to, że z powodu braku statywu nigdy nie wykorzystałem wszystkich możliwości sprzętu. Fakt, pamiętam że przez duże powiększenie, lorneta zawsze bardzo mocno wybierała wszystkie drgania "z ręki". Pominę milczeniem sposoby za pomocą których starałem się niwelować tę niedogodność :P

Kiedyś tam chyba mi upadła albo mocniej o coś nią stuknąłem i jak na moje amatorskie oko, padła regulacja prawego ruchomego okularu.

Poza tym lornetka jest w idealnym stanie chociaż ogumowanie okularów chyba lekko się poddało.

 

Przy okazji pytanie, być może głupie.

Jakie jest prawdopodobieństwo że nowo zakupiona lornetka będzie miała wadliwą kolimację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda nie powinno to mieć miejsca, ale może się zdarzyć. W moim przypadku nie miałem problemu z kolimacją z żadną z lornet zakupionych przez internet oczywiście. Jednak mimo wszystko jestem za kupnem sprzętu osobiście w sklepie, wtedy można "pomacać" sobie i wybrać idealny egzemplarz. Lecz nie wszyscy mają taką możliwość i pozostaje tylko zaufać sklepowi, że zamówiony egzemplarz bedzie w porządku,w przeciwnym razie istnieje też możliwość odesłania wadliwego sprzętu. Pozdrawiam wszystkich!!! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No panowie.

Nadeszła ta chwila kiedy muszę Was zapytać o jeszcze jedną rzecz.

Jaki statyw pod Delta Optical 15x70 ED? :D

Na statywach też się nie znam; nigdy żadnego nie miałem. Poproszę o coś bez zbędnych wodotrysków ale też by było wystarczające pod taką lornetkę.

Nie wiem czy dobrze kojarzę nazwę funkcji ale bankowo przydałoby się coś z opcją mikroruchu.

A czy coś więcej? 

Tu już zdaję się na Was :)

 

PS. Mam nadzieję że mogę zapytać o statyw w tym temacie?

Czy może określić się na subforum o montażach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze trafiłeś tu na forum znajdziesz coś dla siebie na łatwiznę nie ma co iść są dwie możliwości kupić lub zrobić. Zastosowanie co chcesz oglądać turystyka i widoki czy niebo z tym może wiązać się waga statywu i wiele innych, jeśli coś uniwersalnego to może być problem.
Poczytaj na spokojnie zastanów się, musisz się określić do czego to ma służyć co chcesz oglądać, ja jednoznacznie nie odważył bym się odpowiedzieć kup to czy tamto pierw poczytaj http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/forum/60-lornetki/&page=2 jeśli chcesz zrobić
to tu http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/2105-jakie-macie-statywy-pod-lornetkami/&page=4 ja wykonałem sam, życzę miłej i celującej odpowiedzi na stronach FA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano czytam, a jakże ;)

Niemniej jednak nie do końca jestem pewien co kupić by było optymalnie.

Statyw będzie służył to obserwacji bardzo stacjonarnych. Nawet jeśli go ze sobą wezmę, np. do teściów to i tak jak go usadowię na podwórku to tak będzie stał. Na pewno nie będę z nim latał w terenie.

Zwyczajnie rozstawię w jednym miejscu i będę gapił się w niebo do znudzenia.

Jutro lornetka dotrze więc z załączoną końcówką podjadę do jakiegoś szopa pooglądać statywy, no chyba że tutaj coś fajnego zaproponujecie.

A sam statywu nie zrobię. Aż taki manualny nie jestem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna sprawa ale trochę droga. I tak znokautowałem budżet przy zakupie lornetki ;)

Na początek wystarczy statyw. Widziałem niegłupi model Camrocka za ok. 80 PLN więc jeśli założyć kwotę zakupu za ok. 200 PLN to może uda się znaleźć coś naprawdę fajnego :)

23223232323.jpg

I kurczę szczęście trochę mniejsze...

 

aaaaaa.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie cała lornetka była ok ale oznaczenia na lewym okularze były w dużym stopniu wytarte.

Tak jakby ktoś bardzo o lornetkę dbał jednocześnie często jej używając.

Ale sprawa załatwiona. Szybka wizyta w Delcie na Jerozolimskich i już jest wzorcowy egzemplarz.

Przy okazji statyw kupiłem więc zabawę można zacząć.

Teraz już mogę jeździć do teściów nad Biebrzę :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że statyw, który nabyłeś a zwłaszcza jego głowica utrzyma lornetę. Obciążenie głowicy powinno być trochę większe niż waga lornety, w przeciwnym razie odbije się to na komforcie przy obserwacjach. Zakup super, teraz tylko życzyć pozostało pogodnego i ciemnego nieba i oby nie dopadło Cię twz "fatum nowozakupowe":))! Pozdrawiam!!! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Velbon EX-540 kupiony przy okazji wymiany.

Już przetestowałem i wszystko śmiga jak trzeba.

Głowica co prawda plastikowa ale na początek wystarczy, chociaż nośność głowicy o pół kilo mniejsza niż waga lornetki. Ta opcja chwilowo MUSI wystarczyć :P

A fatum nowo zakupowe staram się hamować. Cena statywu z aluminium skutecznie fatum zwalczyła.

Przynajmniej na razie :P 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)