Skocz do zawartości

Pulsar a Słońce


Artas88

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie :)

Jestem tu nowy i dopiero co zaczynam swoją przygodę z astronomią, więc bardzo często będę pewnie niedouczony.

Chciałbym rozpocząć pytaniem które nurtuje mnie od pewnego czasu a nigdzie indziej nie mogę znaleźć odpowiedzi. Zainteresowałem się zagadnieniem gwiazd neutronowych, czy też Pulsarów. Jakiś czas temu odkryto że wokół pulsarów mogą krążyć planety. Moje pytanie brzmi, czy dla tych planet pulsar może być dokładnie tym samym co słońce? - chodzi mi o to czy w przypadku planety posiadającej gęstą atmosferę o "przyjaznym" składzie tlenu i azotu może w jakiś sposób wytworzyć się życie choćby na poziomie mikro? Z tego co wiem, pulsar jest źródłem potężnego promieniowania i prawdopodobnie ciężko byłoby przeżyć w takich warunkach... ale jeżeli poleciałbym na taką planetę krążącą wokół pulsara, i popatrzył w jego stronę, to widziałbym go tak jak widziałbym słońce?... i czy gołym okiem zauważyłbym jego efekt latarni morskiej czyli przebłyski?

Z góry dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Promieniowanie emitowane przez pulsary to fale radiowe lub gamma, czyli zakres niedostępny dla naszych oczu. Dlatego pulsar z krążącej wokół niego planety nie wyglądałby jak Słońce. Ale gdyby jakieś istoty ze zmysłem odbierającym promieniowanie radiowe znalazły się na takiej planecie, pewnie dostrzegłyby błyski. Nawet gdyby nie były skierowane wprost na planetę.

We are the universe observing itself. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie pulsary świecą w świetle widzialnym, natomiast nie wiem, czy jest jakaś wyspecyfikowania barwa jak np. dla brązowych karłów i innych gwiazd o nieco wyraźniej zaakcentowanych kolorach. Pewnie po prostu białe. Pulsar w Mgławicy Krab rotuje ok. 30 razy na sekundę więc jak klatki filmu - patrząc obok zapewne dałoby się zauważyć migotanie kątem oka jeśli by się na tym skupić. Sporo ciekawych informacji jest na wikipedii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Mgławica_Kraba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za materiał filmowy :) Z grubsza poznałem zatem odpowiedź. Wychodzi na to że Wiatr Pulsarowy jest znacznie potężniejszy od Słonecznego i po prostu i nie byłoby szans na jakiekolwiek życie. Ciekawa jest ta teoria ze "szklistą" powierzchnią. Jutro zgłębię sobie temat Mgławicy Kraba.

Dziękuję i pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy później...
W dniu 23.06.2017 o 21:47, Artas88 napisał:

Dziękuję za materiał filmowy :) Z grubsza poznałem zatem odpowiedź. Wychodzi na to że Wiatr Pulsarowy jest znacznie potężniejszy od Słonecznego i po prostu i nie byłoby szans na jakiekolwiek życie. Ciekawa jest ta teoria ze "szklistą" powierzchnią. Jutro zgłębię sobie temat Mgławicy Kraba.

Dziękuję i pozdrawiam :)

A propo Mgławicy Kraba polecam ten artykuł: http://www.pulskosmosu.pl/2016/07/08/mglawica-kraba-jakiej-widzieliscie/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)