Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop, Synta 10", jakie akcesoria,


mar33k

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Was Szanowi Użytkownicy Forum Astronomicznego :)

I. Trochę o sobie
Kosmosem, jak pamięcią sięgnąć, interesowałem się, choć "sezonowo", to praktycznie od zawsze, a dokładniej - od momentu, kiedy mając około 4 lata, zobaczyłm w TV poranny program o kosmosie i coś tam nawet o czarnych dziurach było :)
Teraz przyszedł czas na praktykę w formie astronomii amatorskiej, dokładniej rzecz biorąc - obserwacjach, astrofotografię - być może kiedyś w odległej przyszłości.

W czasie ostatniego miesiąca, krążąc po Internecie, w celu zapoznania się z tematem (i szybkim odpuszczeniem sobie astrofotografii), kupiłem i powolutku przyswajam wiedzę z całkiem fajnej książki
http://teleskopy.pl/Astronomia-Przewodnik---Jak-poznać-tajemnice-nocnego-nieba---wyd.-Arkady-teleskopy-3238.html

oraz polecaną lornetkę Ecotone WP2 (określaną mianego godnego konkurenta Nikon'a Action EX 10x50)
http://www.ecotone.com.pl/produkty/lornetka-ecotone-wp2-10x50.html
przez którą naprawdę super widać Księżyc (w pełni wręcz raził w oczy), Jowisza z księżycami, Saturna jako nieco rozciągniętą plamkę, mgiełkowatą galaktykę Andromedy i takie multum innych ciał niebieskich, o których obecny stan wiedzy jeszcze nie pozwala mi nic więcej napisać, że nauka konstelacji bardziej odbywa się bez niej, ale przy pomocy również fajnego programu Stellarium w wersji mobilnej, trybie czerwonym (teraz swoją drogą nieco żałuję, że posiadam w smartfonie ekran IPS, zamiast jakiegoś AMOLED'a)


II. Trochę o podejściu do tematu
Generalnie, z natury, będąc człowiekiem cierpliwym, wytrwałym i lubiącym jak najdłużej delektować się przyjemnością - chcę jak najlepiej przygotować się do tego/tej, miejmy nadzieję, nowego hobby/pasji, więc na wstępie, po przeczytaniu pewnego anglojezycznego wstępu do astronomii, odpuściłem sobie astrofotografię. Z pewnym podekscytowaniem rozglądam się od pewnego czasu za teleskopem - z nastawieniem "jeszcze nie kupuj, jeszcze nie kupuj, żeby nie zepsuć sobie startu, bez niezbędnej wiedzy, która to potęguje satysfakcję z oglądanego obiektu", z drugiej zarazem strony "kup, kup, przecież i tak niedługo kupisz, a przecież o takim Ksieżycu czy Jowiszu już coś tam wiesz" :D xD
Oczywiście, zgodnie z maksymą, że w życiu czas ucieka i liczy się każda chwila, skłaniam się się ku temu drugiemu i myślę, że jest to zdrowe podejście, gdyż pozwoli płynnie połączyć teorię z praktyką. Tak przynajmniej sobie to tłumaczę :P

III. Jeszcze troszkę o sobie i dlaczego astronomia
Podsumowując dwa powyższe i dodając coś nowego - zwykle będąc zapracowaną osobą, udaje mi się czasami znaleźć trochę lub trochę więcej wolnego czasu. Poza książkami - głównie fantastyką (w większości fantasy, ostatnio sci-fi) z ambientową muzyką w tle, astronomia amatorska - obserwacje i cała teoretyczna "otoczka" chyba idealnie, mam nadzieję, wpisze się w moją osobowość i pozwoli tym samym dołączyć do, jak odkryłem, całkiem sporego grona miłośników astronomii.


IV. Pierwszy teleskop ... ;)
Po zapoznaniu się z tematem i wypunktowaniem odpowiedzi - podaję w formie niewymagającej klikania po pytania
http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3280-wszystko-to-co-przed-zakupem-teleskopu-powinienem-wiedzieć/

1. Mieszkam w małej miejscowości, jednak niezupełnie wolnej od zaświetlenia wiosce, z możliwością odwiedzania co jakiś czas (na noc) niemal zupełnie wolnego od zaświetlenia miejsca

2. Interesuje mnie "jakaś synta" - aby miała jednocześnie jak największe lustro i była przy tym jednocześnie mobilna - to znaczy mieściła się w samochodzie i była do przeniesienia przez jedną osobę. Przeczytaniu względnie wielu opinii nt. wielkości/mobilności/możliwości względem wielkości lustra - wybór najprawdopodobniej padnie na "Synte 10" "

3. Obserwacje najprawdopodobniej najczęściej prowadzone będą na podwórzu lub ogrodzie

4. W obrazach nieba preferuję chyba wszystko, ze wskazaniem na DSO

5. Dobrze byłoby zmieścić się w 4 tys zł, max do 5 tys zł, wliczając w tą kwotę większość potrzebnych w najbliższej przyszłości akcesoriów - to jest z tego co wyczytałem kolimator laserowy, parę okularów - nie znam się na tym jeszcze kompletnie i jakaś torba na tubę, druga na akcesoria


jako Szanowny Nowy Użytkownik Forum Astronomicznego czuję się teraz prawnie uprawniony do zadania pytania

- jak żyć...?

zaraz zaraz, to pewnie przez tą późną/bardzo wczesną godzinę :P, miało być:

Czy konkretnie ten teleskop będzie spełniał moje oczekiwania i jakie konkretnie akcesoria do niego dokupić - fajnie byłoby w jednym zamówieniu:
- okulary
- kolimator laserowy
- inne akcesoria ???
- torby na te akcesoria

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_34&products_id=1390&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_N-254/1200_SYNTA_10_DOBSON_Pyrex

Czyli generalnie proszę o pomoc w złożeniu fajnej konfiguracji startowej z (najprawdopodobniej, chyba że uargumentujecie na korzyść innego) teleskopem w linku powyżej.

Przy okazji - czy do ww. lornetki warto dokupić jakiś statyw - jaki?

Pozdrawiam
Marek


 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy na FA:) 

10" Newton to już konkretny sprzęt. Polecam rozejrzeć się w ofertach sklepów i porównać ceny Sky Watcher i GSO. GSO jest lepiej wyposażony, więc jeśli cena jest podobna lub nieznacznie wyższa to właśnie na tą markę warto się zdecydować. Warto też spytać o dostępność danych modeli, z tego co zerknąłem w teleskopy.pl Synta 10" jest w tej chwili nie dostępna (od ręki). 

Okulary, obojętnie którą z tych dwóch marek wybierzesz warto kupić okular do planet bo te krótkie zestawowe są mało "ciekawe".  Budżet jak na wizual masz całkiem konkretny. Na twoim miejscu teleskop kupiłbym nowy, ale na okulary polowałbym na forumowych giełdach :)
Jeśli chcesz obserwować Słońce trzeba dokupić filtr ND5 najlepiej na pełną aperturę. Przyda się też filtr polaryzacyjny o zmiennej przepuszczalności tak by blask Księżyca nie był rażący, a i do obserwacji Jowisza i Wenus też może się przydać. 

Torby na akcesoria: większość z nas korzysta z walizek alu wypełnionych gąbką z wyciętymi odpowiednimi kieszonkami :) 

Czy do lornetki warto statyw to sam musisz sobie odpowiedzieć. Ze statywem dużo wygodniej obserwuje się obiekty niżej położone. No i przy zerkaniu na mapy w między czasie nie musisz od nowa celować w dany punk bo lornetka zostaje na miejscu. Przy wyborze statywu prócz stabilności warto zwrócić uwagę na maksymalną wysokość statywu, tak by można było bez problemu obserwować na stojąco. Po prostu uwzględnij swój wzrost:) 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż tu pisać - przygotowanie do tematu mar33k wzorowe :)
Darek napisał wszystko, ja tylko dorzucę zdanko odnośnie wzięcia teleskopu z giełdy astro. Zakup u sprawdzonego Usera da dużo satysfakcji i pozwoli zaoszczędzić na niezbędne akcesoria.
Np. - na naszym forum bardzo ciekawa propozycja http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/12451-sprzedam-teleskop-10-meade-lb10/

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za szybkie odpowiedzi :)

Sytuacja wygląda dokładnie tak jak opisał ją DarX86 - zamierzam zainwestować w to konkretne pieniądze, dlatego też część rdzenna - teleskop - ma być nowa.
Wysoki (jak na start z wizualem) budżet - to nie burżuazja/rozrzutność, ale chęć dobrego startu. Kwestię oszczędności widzę następująco:
- kupno nowego teleskopu (poniżej jaki), 2-3 nowych polecanych okularów do planet, polecane filtry, w tym "filtr polaryzacyjny o zmiennej przepuszczalności" :)
-> następnie, wraz ze stopniowym zapoznawaniem się z tematem, cierplwe polowanie na okulary na forumowych giełdach
-> z walizkami alu i całą resztą mniej znaczących akcesoriów też pewnie da się coś zrobić

Sam niedawno rozważałem pomiędzy markami Sky Watcher, GSO i Messier, z czego GSO, im dłużej się wczytuję w parametry, tym bardziej wydaje się najbardziej optymalnym wyborem, choć odstraszał mnie nieco na początku ten wentylatorek z puszką na baterie.
GSO jednak technicznie, pod względem parametrów i wyposażeniowo - lepszy od SW, ale wcale nie gorszy od odczuwalnie droższego Messiera, który jest jakby mniej popularną marką i podobno ma fatalny szukacz.

Pod względem gabarytów, jako niemal 2 metrowemu i niemal 100kg osobnikowi, nawet 12" nie byłoby mi straszne - dlatego był to początkowy target, jednakże po zagłębieniu się w temat, argumenty:
- mobilność
- dodatkowe i w ogóle zajmowane miejsce w samochodzie
- nie do końca ciemne niebo
- chęć sama w sobie taszczenia 12" 'krowy'
z czego te dwa ostatnie podobno były powodem zmiany u niektórych 12" na 10" - dlatego od razu wolę 10"

No koniec dodam, że w kwestii obserwacji słońca, po obejrzeniu paru filmików - jakie to konsekwencje może mieć nawet przypadkowy błąd ludzki, nie wiem czy zdecyduję się na bliższy kontakt z naszą gwiazdką.


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, mar33k napisał:

....2-3 nowych polecanych okularów do planet.....

Wystarczy zdecydowanie jeden do planet, coś w zakresie 5-7mm.

 

3 godziny temu, mar33k napisał:

No koniec dodam, że w kwestii obserwacji słońca, po obejrzeniu paru filmików - jakie to konsekwencje może mieć nawet przypadkowy błąd ludzki, nie wiem czy zdecyduję się na bliższy kontakt z naszą gwiazdką.

Obserwuję Słońce od 10 lat używając do tego celu folii Baadera ND3.8 (foto) lub ND5 (wizual). Jest bezpiecznie. Trzeba tylko świadomie korzystać i nie prowokować losu.

 

3 godziny temu, mar33k napisał:

Sam niedawno rozważałem pomiędzy markami Sky Watcher, GSO i Messier, z czego GSO, im dłużej się wczytuję w parametry, tym bardziej wydaje się najbardziej optymalnym wyborem, choć odstraszał mnie nieco na początku ten wentylatorek z puszką na baterie.

GSO jednak technicznie, pod względem parametrów i wyposażeniowo - lepszy od SW, ale wcale nie gorszy od odczuwalnie droższego Messiera, który jest jakby mniej popularną marką i podobno ma fatalny szukacz.

Messier to Charles, autor 110 eMek.

Zapewne chodzi Ci o Meade ;)

 

Skoro jesteś chłop jak zwał to żadne gabaryty raczej nie będą Ci straszne, bierz największe lustro na jakie Cię stać.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, mar33k napisał:

...2-3 nowych polecanych okularów do planet...
 

Tu bym serio odpuścił, lepiej kupić coś na giełdzie. Teleskopu często się nie zmienia, ale okularami bywa że  się "żongluje" zanim trafi się na te które Tobie będę pasować. Przy kupnie używanych można sobie pozwolić na takie zmiany bez większych strat, popularne modele szybko znajdują nowych właścicieli i traci się praktycznie tyle co na wysyłce. Jak kupisz nowy i stwierdzisz że jednak wolisz coś innego to od razu jesteś parę stówek w plecy (mówimy o okularach z wyższej półki).

Co do obserwacji Słońca nie ma co się bać, tak jak napisał miron - trzeba zachować rozwagę. Bo jeśli oprawa będzie luźna, to pomysł typu "a spojrzę tylko chwilę przecież tak od razu wiatr jej nie zdmuchnie" może źle się skończyć. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie i tu pojawia się wielopłaszczyznowy problem.

Nie byłem jeszcze nigdy na żadnym zlocie, nie miałem okazji spoglądać przez tego typu sprzęt, moje doświadczenia opierają się na (dawno dawno temu, raz) lunecie i obecnie lornetce 10x50. 
Nie wiem jak naprawdę takie teleskopy są duże, jak wygląda mobilność, waga problemem raczej nie jest. Czy do samochodu wejdzie? Sprawdźmy po wymiarach ... ... wejdzie.

Mierząc miejsce przy rozłożonym tylnym fotelu dopiero teraz sobie uświadomiłem jak to byk i dlaczego nazywają go krową :D

Teraz pozostaje jeszcze kwestia, o której czytałem, ale nie sposób mi się do niej odnieść.
Warunki w najgorszym z miejsc, w których będą dokonywane obserwacje to przy bezchmurnym niebie i idealnej pogodzie - lekko, ledwo widoczna Droga Mleczna w postaci białej chmurki przez niebo - jak to niektórzy opisują. W tym drugim miejscu - przy dobrej pogodzie praktycznie zawsze względnie dobrze widoczna.

Niektórzy opisują, że rezygnowali z 12" na rzecz 10" nie tylko przez wzgląd na gabaryty, ale także zbyt jasne niebo, jeszcze nie znam się, wiem tylko, że są odpowiednie filtry, czy one nie załatwiają sprawy "zbyt jasnego nieba" (jeśli tak można określić to przeze mnie opisane)? Jak faktycznie mam rozumieć tego typu uwagi?


Obecnie więc dzięki(przez) miron'a znajduję się w sytuacji, którą mogę teoretycznie, bez podparcia praktycznego (no może poza wyobrażeniem dzięki pomiarom miejsca w samochodzie), opisać:

'mobilna' 10" 16+13kg
http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_329&products_id=2038&lunety=Teleskop_GSO_Dobson_10%27%27_DeLuxe_254/1250_M-CRF_(mikrofocuser_1:10,_ch%B3odzenie_lustra)

lu może 'krowiasta' 12" 20+14kg - o 1100zł (czyli połowa 10" (!)) droższa - czy warta tej różnicy?
http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_329&products_id=2039&lunety=Teleskop_GSO_Dobson_12%27%27_DeLuxe_305/1500_M-CRF_(mikrofocuser_1:10,_ch%B3odzenie_lustra)

Nieprosta decyzja


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na miejscu autora, mając takie fundusze wybrałbym Meade Lightbridge:) Nie przez lepszą jakość wykonania bo tu jest pewnie podobnie tylko przez jego niezaprzeczalnie zajeb..ty wygląd. Bez żartów, wygląda nieziemsko pysznie, gdybym miał takie cudo to nawet pomimo chmur cieszył bym się gdybym tylko spojrzał w jego stronę:) Wyprzedzając pytania: Tak, trzymałbym go złożonego i pobudzającego swoim pięknem. Celuj proszę kolego w MLightbridge, może za kilka lat będziesz chciał go odsprzedać wtedy będę pierwszy w kolejce:)

Pozdrawiam

Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takim wzroście weź też pod uwagę fakt, że będziesz się musiał schylać do okularu. I to sporo.

Ja mam 10" i przy moich 174cm plecy mnie bolały jak piernik.

Możesz ewentualnie przerobić dobsona i dostosować go do swojego wzrostu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestawik:

>>> Teleskop GSO Dobson 10" DeLuxe 254/1250 M-CRF (mikrofocuser 1:10, chłodzenie lustra)

>>> Kolimator laserowy do teleskopów Newtona 1,25" (GSO)

>>> Filtr księżycowy polaryzacyjny 1,25 cala

>>> Torba 125 cm x ? 30 cm - m.in. do transportu tuby teleskopu Dobsona 8" 203/1200 10" (254 / 1200-1250 mm) duża

... w drodze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)