Skocz do zawartości

DIY Astronomy Dome - budowa kopuły.


Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Wega napisał:

.... na budowę trzeba czasu i przemyślenia...

... nie tędy droga :). Trzeba zadecydować i działać! Ja się też zastanawiałem i zapadłą decyzja: "buduję!".

Jak się będziesz zastanawiał to nie zaczniesz ;)

 

  • Like 6

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.07.2017 o 22:28, kapral napisał:

... nie tędy droga :). Trzeba zadecydować i działać! Ja się też zastanawiałem i zapadłą decyzja: "buduję!".

Jak się będziesz zastanawiał to nie zaczniesz ;)

 

Już taki jestem, nim coś zacznę robić pierw włączam myślenie, muszę to mieć w wyobraźni łącznie ze szczegółami, następnie nakręcam się i dopiero atak, a Kolegi praca na tyle skutecznie nakręciła mnie, że pozwoliła włączyć myślenie, a rozpoczęcie prac wyprzedziło by moje wewnętrzne procedury, kolejności nie zmienię ponieważ wydaje mi się, że dużo w moim życiu osiągnąłem przez myślenie i zastanawianie się by nie popełniać błędów, a tematy rozpoczęte zawsze doprowadzam do końca w jak najkrótszym czasie, mam ich wiele. Zainteresowanie Kolegi Dziełem jest tak duże i wszyscy temu dopingujemy łącznie ze mną, oczekując na dalsze zdjęcia i opisy z budowy oraz rychłego ukończenia i otwarcia obserwatorium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

minął miesiąc a w wątku cisza.... wróciłem do pracy i byłem 2tygodnie na wakacjach. Jak wróciłem to miałem 2-gą zmianę i tak mijają tygodnie. W długi weekend uporałem się z połamanymi 8m świerkami i wyrwaną jabłonką oraz, znalazłem odrobinę czasu na pierwsze malowanie poliuretanową białą farbą mojego obserwatorium. Tu pierwsza warstwa wałkiem w trakcie nakładania:

20170815_152605.thumb.jpg.e13495fe85a8dd41e7ac46e078200bff.jpg

Jeśli komuś zależy na wyglądzie to doradzam pomalować konstrukcję najpierw "szprycą" czyli płynną szpachlówką lakierniczą żeby konstrukcja zgubiła fakturę włókna szklanego i łączeń. U mnie już za późno bo 2 warstwy farby zdążyłem położyć a koszty nadal rosną (zależy mi raczej na szczelności). Pieszczenie powierzchni przewiduję dopiero na przyszły rok a teraz wolę skręcić wszystko "do kupy" bo pogodę mamy co raz gorszą a ja mam co raz mniej wolnego czasu. Zresztą na wierzch wystarczy przesączyć cienko płótno - taka powierzchnia po pomalowaniu "poliuretanówką" wygląda dobrze nawet z bliska. Ja użyłem tego co miałem i mam co mam :)).

Odradzam żywicę poliestrową - wiąże zanim się na nią spojrzy :(... Użyłem 1kg poliestrowej bo mi zbrakło epoksydu 6011 a potrzebowałem na kilka miejsc od ręki. Niestety we Wrześni tylko poliestrowa.

Jak są pytania co do konstrukcji to pytać - rozpiszę tyle ile się da ;)

Następne foty już z działającymi drzwiami i pomalowaną w całości kopułą - takie mam założenie :))

  • Like 5

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś montowałem wrota :). Niestety jeszcze nie wszystkie uszczelki zamontowane ale już przynajmniej można nie zakrywać folią :)):

20170819_170151.thumb.jpg.d44d8bab351edcc954d9b84194ff3f96.jpg

Muszę jeszcze pomalować z 2 razy poliuretanką dla pewności

20170819_184218.thumb.jpg.7adcee020dac8c9428d1cff0208b9a27.jpg

Prowadnice GTV do szuflad :)) - obciążalność na parę ok 30kg. Ja dałem po 2 pary na jedne drzwi więc powinien być spory zapas, chyba ;) .

(Teraz podpowiem: lepiej kupić dłuższą prowadnicę niż dawać podwójne jak ja. Prowadnica przy niepełnym wysuwie jest dużo sztywniejsza.)

 

Niestety okazuje się, że muszę podnieść montaż bo podstawę dałem wyższą i teraz będzie ograniczenie od dołu. Ale jak to mówią nie ma tego złego.... Coś się wymyśli ;)

Pomaluję dopracuję drzwi wejściowe  i pozostają napędy do zrobienia jeszcze ,żeby się przyjemniej korzystało z obserwatorium.

  • Like 9

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Rafał 123 napisał:

Podziwiam i napatrzeć się nie mogę.

Piękny grzybek, nie ma co.

Mam pytanie do KONSTRUKTORA, czy będziesz malował jakimiś zabezpieczeniem drewno od środka?

 

Tak. Drewnochronem.

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(Może się komuś informacje przydadzą :))

Zamontowałem uszczelki :). Szukałem w necie jak to ludzie uszczelniają a w końcu sam musiałem wykombinować :))

Przekrój z drzwi (niestety w pain'cie):

uszczelnienie.thumb.png.18bebd25728cbc719952d230e6bad3c3.png

Niebieska kreska to punkt mocowania (wkrętki)... zielony to punkty uszczelnione silikonem budowlanym a czerwony to uszczelki gumowe.

Ta skośna to uszczelka od bramy garażowej (docięta i przycięta) a uszczelka U to zakup ze Szczecina (45zł) o wymiarach 20x20mm i robi tu za rynnę :))

Później jeszcze (po malowaniu) dokleję uszczelkę od góry żeby ograniczyć ilość wody bezpośrednio wpływającej między drzwi.

  • Like 1

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zaraz zabieram się za malowanie białą poliuretanką póki nie pada :))...

A tu 3 foty ze środka, 2 z malowania ciemną farbą/drewnochronem wnętrza (jeszcze nie skończone jak widać) i 1 z podniesionym/"dobetonowanym" pierem - konieczne bo podstawę kopuły dałem wyższą (zamiast 20cm jest 110cm) żeby mieć większą swobodę wewnątrz, choć i tak przy tych rozmiarach swobody byłoby wystarczająco :))

20170907_114736.thumb.jpg.ca9a85a7c4cfb1190ee5a0bddb1707c2.jpg

20170907_114740.thumb.jpg.7f6104622333995eed7c4fce3af3af59.jpg

20170907_114730.thumb.jpg.7d41a8a2b8bbf5abd4a946a453eafc0f.jpg

Teraz drabina będzie już na stałe w środku żeby do wyciągu sięgnąć :)).

  • Like 6

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No i już musiałem kłódkę założyć - wprowadziłem się wczoraj z teleskopem choć pozostała mi jeszcze jedna warstwa farby do położenia i 2 uszczelki  (ale pogoda nie dopisuje więc chyba z wiosną zacznę prace przy powierzcni kopuły).

Mam nadzieję, że dzisiejsza pogoda pozwoli chociaż ustawić sprzęt na polarną. Teraz pozostaje mi jeszcze zrobić tabliczkę dla obserwatorium.... z nazwą. No i ta nazwa... może ktoś coś zaproponuje bo mi na tą chwilę podobają się 2 nazwy:

"Antares Observatory", "Uranos Observatory" (https://pl.wikipedia.org/wiki/Uranos). Może jakieś skrótowe? "Amatorskie Obserwatorium Głębokiego Kosmosu" w skrócie A.O.G.K ? Tylko to taki nie "d" ni w oko skrót :(.

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, kapral napisał:

 

 Teraz pozostaje mi jeszcze zrobić tabliczkę dla obserwatorium.... z nazwą. No i ta nazwa... może ktoś coś

Maćkowy Wszechświat :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, DarX86 napisał:

Skoro się wprowadziłeś to kiedy hmmm...parapetówa? pieronówa? kopułonówa? :)) 

Na zlocie!!! :))

 

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza fota z obserwatorium !

_DSC0013.thumb.JPG.c9f558952c37459b20503a00bb5b9e31.JPG

Montaż nie ustawiony jeszcze bo wykres w phd ledwo się mieścił na ekranie (wyskoczyła informacja, że kąty RA i DEC są wątpliwe :))).... Ale pierwsza próba z IDAS'kiem i z zapiętym guiderem w swoim obserwatorium zaliczona :)

ISO 800 1X8min Light :)

Wracam do gry przyjaciele ! :))

 

  • Like 3

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pakować się będę jutro rano...

Idasek będzie sprawdzony przy Końskim Łbie bo choruję na niego strasznie :)) -  wcześniej nawet nie publikowałem fotek bo zaświetlenie niszczyło wszystkie próby wyciągnięcia obiektu.

Uczucie jest zarąbiaste :) , sprzęt gotowy czeka tylko żeby go dokładnie alignmasterem ustawić :)). Pozostanie mi jedynie kupić body i wywyalić filtr :)).

  • Like 1

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Drzwi trzeba było otwierać równo żeby się na prowadnicach nie kantowały - potrzebna była drabina również do zabezpieczania przed samootwarciem od wiatru. Myślałem o mechanizmie podnoszenia szyb (taki na lince) albo o śrubie rzymskiej. No i padło na śrubę.

Mały upgrade do mojego obserwatorium:

20171117_094832.thumb.jpg.c7a3f3542396f8a17f500e6c93c6542d.jpg

20171117_094841.thumb.jpg.c2474c4a69b1c6b5a9c16920c37d05d0.jpg

20171117_094910.thumb.jpg.b73f101585312d36fb34b4d89b0cebb6.jpg

Nie osiąga zawrotnych prędkości ale w 3minuty otwiera - akurat na rozruch sprzętu i jego późniejsze wyłączanie :)). Sterowania i krańcówek jeszcze nie zamontowałem gdyby ktoś pytał.

  • Like 5

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Dzień dobry, jestem zupełnie świeży, zarówno w astronomii jak i na tym forum. Ale już zacząłem popatrywać w niebo i już mnie zdążyło wciągnąć ?. Gratuluję imponującej kopuły. Nie ukrywam, że mnie zainspirowała. Inaczej mówiąc: rozmyślam czy dam radę bezczelnie skopiować zmniejszając wymiary. Mam kilka pytań: czy i jak kopuła jest zabezpieczona przed uniesieniem przez wiatr -czy tylko leży ciężarem na rolkach? W jaki sposób kopuła jest obracana? W jaki sposób uszczelniony jest prześwit pomiędzy kopułą a cokołem?Drzwi wejściowe mają tylko metr wysokości? Co to są "fasolki"? Przepraszam jeśli moje pytania są trywialne, ale startuję z poziomu zero, więc odwołam się do "klauzuli nowicjusza": nie ma głupich pytań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Dasz radę zbudować w mniejszej skali.

- nie jest zabezpieczona - jest okrągła i nawet nawałnica sprzed kilku lat niej nie obróciła. To najlepszy kształt.

- ręcznie.

- Panelami plastikowymi/ściennymi "na zakłądkę (wystarcza)

- drzwi wejściowe 80cm (no trochę mało)

- fasolki to otwory w których można przesunąć śrubę żeby zniwelować luz.

Kopuła już została sprzedana i posłuży teraz nowemu astroamatorowi.

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)