Skocz do zawartości

Przydomowe obserwatorium, kilka pytań


Rekomendowane odpowiedzi

Witam po długiej przerwie :)

Wyniosłem się w końcu pod w miarę ciemne niebo i chciałbym spróbować fotografii. Planowałem co prawda zacząć od zakupu lekkiego sprzętu do foto, ale jako że na horyzoncie pojawia się gruszka betonu i możliwość zakupu  w cenie złomu ustrojstwa ze zdjęcia (statyw pod maszt do flagi?) uznałem, że warto przysposobić coś pod teleskop już teraz, nie wiedząc co to docelowo miałoby być.

Po pierwsze chciałbym poznać Wasze opinie na temat zastosowania tego czegoś jako szkieletu do piera. Czy są jakieś przeciwwskazania? Jest to ze stali grubości kilku milimetrów, wysokość 200cm, średnica słupa 12 cm, krawędź podstawy 75cm. Chciałbym dać stopę 100cmx100cmx30cm, przykręcić to do niej i dodatkowo zalać betonem do powiedzmy połowy wysokości tych "skrzydełek", górę skrzydełek być może ściąć i nałożyć na rurę stalową rurę PCV fi 30cm no i zalać.

Czy sama stalowa rura może robić za zbrojenie dla słupa?

Ponieważ strefa przemarzania u mnie to 120cm, to stalowa rura sięgałaby 110cm ponad grunt, a to chyba trochę mało. Z tego co się orientowałem ludzie mierzą w jakieś 130cm nad grunt, dlatego PCV powinna być dłuższa - zakładam, że należałoby dozbroić górny odcinek słupa jakimiś krótkimi prętami - czy takie "sztukowane" zbrojenie (rura stalowa do pewnej wysokości a potem druty) będzie OK?

I w końcu sprawa kluczowa, czyli szpilki i tutaj noob question. Nie mam pojęcia jak się za to zabrać i byłbym wdzięczny za odpowiedź bądź pokierowanie do źródła - jak, ile i czego należy zatopić na szczycie kolumny, żeby było ok (żeby zamontować potem top (te pierścienie)? Czy rozwiązanie narzuca mi jakoś rodzaj/gabaryty sprzętu, czy też można zrobić to uniwersalnie, żeby można potem było posadzić na tym dowolny montaż?

Będę wdzięczny za wszelkie uwagi.

WP_20170625_18_54_31_Pro.thumb.jpg.5cf90ef3daaeb79a977e1f2c19511c06.jpg

Celestron SkyMaster 15x70 + żuraw; dzida laserowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym to zrobił tak:

5950a5013e08a_Beztytuu3.thumb.png.ff169b3e4b12099188f5e4b8ef1c81ea.png

A długość szpilek i rury pcv dobrać tak żeby pier pasował wysokością pod przyszły setup. Ja mam słup za wysoko i nic już nie zrobię :(. dopasuj wysokość do wysokości statywu od NEQ6 wtedy będziesz mieć optymalne :)

(szpilki trzeba przyspawać oczywiście ;) )

  • Like 1

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli przyspawać szpilki do rury? Rura stalowa ma 12cm średnicy - od czego zależy liczba i usytuowanie szpilek?

Czy mógłbyś kapkę rozjaśnić jak ma się wysokość słupa/szpilek do setupu? Blush

Wysokość statywu do NEQ6 85-147cm, hmmm

jestem betonem w temacie jak ta stopa fundamentowa :) Przyjąłem sobie te 130cm wysokości jako bezpieczną wartość (ta liczba przewija się często w tematach o pier'ach)

No właśnie - przyszły setup. Najpierw chciałem jakiś niewielki refraktor z canonem, a co potem - nie planowałem. Przy czym skoro mogę zrobić ten słup, to nie chciałbym jakoś głupio zablokować sobie ścieżki.

Celestron SkyMaster 15x70 + żuraw; dzida laserowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ustawienie zależy od tego jak będziesz miał pierścień dotoczony. Potrzeba pierścienia żeby przykręcić głowicę od montażu. Poproś o rysunki kogoś kto już ma zrobiony :). Łukasz albo Szymek mogliby podać Ci wymiary. Ma mam dorobiony pod EQ3-2 a wisi montaż ATM więc Ci nie pomogę :(.

Szpilki przyspawać do rury. Ilość? proponuję 3 szt. M14 , ja mam 6 szt. M12 ale pod ciężki montaż ATM.

szpilki powinny sięgać do wysokości statywu od NEQ6 - proponuję 85cm. Będziesz potrzebował więcej to zamontujesz extension tube :) a montaż wygodniej obsługiwać jak jest niżej - ja do obiektów w zenicie potrzebuję stołek :(

Stopa fundamentowa... proponuję wykopać dół 20cm głębszy niż strefa przemarzania, wstawić uspawane ustrojstwo i zalać betonem ok 40cm  (ja dorzuciłem trochę gruzu bo betoniarką robiłem beton). Później zakładasz na to rurę pcv dopasowaną tak żeby Ci szpilki wystawały jakieś 20cm (na odpowiedniej wówczas wysokości) i zalewasz rurę pcv betonem (wnętrze rury stalowej też).

Jeśli nie chcesz "blokować sobie ścieżki" to zrób pier pod NEQ6 bo jak zrobisz pod eq3-2 to zaoszczędzisz pewnie z 30zł na całości :)).

(Rura PCV - proponuję średnicę 20cm, częścią z uszczelką w dół)

  • Like 1

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki! Czyli gorzej, jak jest za wysoko.

OK, no to powiedzmy 6 szpilek M12 dospawanych w równych odstępach wokół rury.

Rura będzie wystawać 65cm ponad grunt a do tego szpilki na 20cm , tak że będzie te 85cm - dobrze rozumiem?

 

Celestron SkyMaster 15x70 + żuraw; dzida laserowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Si. Tylko spawając szpilki do rury proponuję mieć je skręcone z gotowym pierścieniem żebyś później nie miał problemu z rozjechanymi otworami :)). Ewentualnie zrób sobie ze sklejki szablon otworów i skręć - ja tak miałem http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/7356-kolejny-słup-w-ogrodzie/

 

 

  • Like 1

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tu jest pies pogrzebany - zasadniczo pierścień powinien poprzedzać słup. Zrobię szablon, bo beton ma być na dniach, nie ogarnę w tym czasie pierścienia.

Czy najpierw wpuściłeś szpilki, a potem do faktycznego rozstawu drobiłeś szablon (tak, żeby wykonawca pierścienia miał na nim rozstaw śrub) czy też zacząłeś od szablonu (skręciłeś śruby na szablonie i potem wpuściłeś je w beton)? Czemu służy skręcenie?

Celestron SkyMaster 15x70 + żuraw; dzida laserowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak będziesz miał szablon z deski z powierconymi otworami (zdejmiesz jak beton zwiąże) to dasz go ślusarzowi - będzie wiedział jak powiercić otwory ;) .Pamietaj tylko, że musisz mieć miejsce żeby włożyć rękę do środka - żeby przykręcić montaż. Zrób sobie 3 szpilki M14 - wystarczy :)

  • Like 1

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)