Welcome to Forum Astronomiczne

Zarejestruj się w naszej astronomicznej społeczności , aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji.

Po zarejestrowaniu i zalogowaniu się, będziesz mogła/mógł:

Tworzyć nowe tematy, pisać w istniejących, oceniać posty innych userów , wysyłać prywatne wiadomości, aktualizować statusy, korzystać z poczty, zarządzać swoim profilem i wiele, wiele więcej!

Alice

Satelita USA-276 (szpiegowski) zbliża się do ISS na orbicie

To była pierwsza misja wyniesienia satelity szpiegowskiego zlecona SpaceX. 1 maja Falcon 9R wyniósł na orbitę o inklinacji ok. 50-60 stopni satelitę utajnionego przeznaczenia dla NRO (National Reconnaissance Office) o nazwie NROL-76. Po udanym wejściu na orbitę obiekt dostał oznaczenie (jako satelita ziemski) USA-276. O starcie Falcona można poczytać na polskim forum astronautycznym: http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=2848.msg104776#msg104776

 

Cytuj

SpaceX debiutuje z wojskowym satelitą szpiegowskim
Katarzyna Stróż WTOREK, 02 MAJA 2017, 13:10

Przedsiębiorstwo kosmiczne SpaceX zaczyna pełnić rolę, którą pierwotnie wyznaczyła mu administracja Obamy. Firma udowodniła, że jest gotowa bezpiecznie wynosić ściśle tajne satelity rządowe. Świadczy o tym powodzenie NROL-76, pierwszej misji SpaceX realizowanej na zlecenie amerykańskiego wywiadu.

Wczoraj o godzinie 13:15 czasu polskiego z Centrum Lotów Kosmicznych im. Kennedy'ego na Florydzie wystartowała rakieta Falcon 9. Na jej pokładzie znajdował się ściśle tajny ładunek oznaczony jako NROL-76. Jego wyniesienie zleciło federalne Narodowe Biuro Rozpoznania, które zwyczajowo nadzoruje i koordynuje amerykańskie rozpoznanie satelitarne.

Misję opóźniono o 24 godziny w związku z błędnymi odczytami czujników pierwszego stopnia rakiety. Wadliwy komponent został wymieniony, a w drugim podejściu do startu błąd już się nie powtórzył.

Nietrudno domyślić się ogólnego przeznaczenia urządzenia bądź urządzeń wyniesionych przez Falcona, jednak wszystkie szczegóły zostały utajnione. Wyznaczone strefy bezpieczeństwa sugerują północno-wschodni kierunek startu i deorbitację drugiego stopnia rakiety ponad Oceanem Indyjskim. Odpada zatem orbita geostacjonarna, jednak satelity szpiegowskie korzystają też z licznych wysokości LEO i HEO. Ponieważ w umowie między SpaceX a NRO pośredniczył wytwórca Ball Aerospace, w mediach pojawiły się spekulacje o platformach BCP-5000 (znanej z programu WorldView) i BCP-4000 (wykorzystanej w kanadyjskim RadarSat-1).

Firma SpaceX w transmisji na żywo pokazała start, a po separacji przerwała śledzenie drugiego stopnia rakiety, by nie ujawniać zamierzonej pozycji orbitalnej ładunku. Obraz skupił się następnie na udanym lądowaniu pierwszego stopnia na dawnym stanowisku 13, zwanym obecnie Landing Zone 1.

Był to 33. udany lot rakiety Falcon 9, czwarte lądowanie na stałym gruncie i piąty start SpaceX w tym roku. W 2017 r. ma się ich odbyć jeszcze 15, w tym debiut konfiguracji Falcon Heavy.

http://www.space24.pl/589131,spacex-debiutuje-z-wojskowym-satelita-szpiegowskim

Na razie niby nic specjalnego, bo NRO od dawna strzela sprzętem szpiegowskim w kosmos i to nawet na najcięższej używanej obecnie rakiecie Delta IV Heavy (podobno ponad 3 metrowy "teleskop", tyle że skierowany w dół). Dzisiaj w nocy wstawałem, aby obejrzeć kolejny start Falcona 9, jednak został odwołany z powodu jakichś odczytów. Mi natomiast wpadł do czytania artykuł rozszerzający temat USA-276 i... przeczytałem go jednym tchem! Sprawa jest mega ciekawa. Z obserwacji amatorów wynika, że obiekt jest na bardzo zbliżonej do ISS orbicie, a ostatnio zbliżył się do stacji na uwaga! 6.4km.

A oto ten świetny artykuł ze strony thespacereview

http://thespacereview.com/article/3277/1

Cytuj

The first days of June 2017 were a busy period at the International Space Station (ISS). The SpaceX Dragon CRS-11 cargo ship arrived and berthed, and the Orbital ATK Cygnus OA-7 “S.S. John Glenn” cargo ship unberthed and departed.

 

There was also another spacecraft sneaking up for a close approach, one that was classified and not supposed to be noticed. On June 3, the US military satellite USA 276 approached the ISS to a nominal distance of 6.4 kilometers and effectively circled the ISS in both the cross-track and along-track directions.

Po trzech tygodniach od startu amator Leo Barhorst z Holandii zaobserwował satelitę i potwierdził przybliżone parametry orbity:

 

Cytuj

The object was in a 50-degree inclined orbit with perigee at 388 kilometers and apogee at 408 kilometers.

Różnica w inklinacji z orbitą ISS to 1.6 stopnia. Polecam przeczytać artykuł od deski do deski, czyta się jak opowiadanie szpiegowskie :) Strefa bezpieczeństwa wokół ISS to 4x4km. A ja się dziwię, że jeszcze Rosjanie nie trąbią o tym :)

 

5 osób lubią to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

I kolejne zbliżenia USA-276 do IS:

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.