Skocz do zawartości

Pora na CMOSa?


Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo pouczający i rozwiewający wątpliwości artykuł :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetny artykuł, szczególnie przydatny dla osób, które zastanawiają się na przesiadkę z CCD na CMOS - warto, czy nie.

TAKAHASHI FSQ-106ED,  QHY 163M, QHY 163C, NEQ 6
SW 150/750, SW DOB 10, Platforma paralaktyczna
AstroWalker, SW Star Adventurer 2i
Canon 1100D, lornetka Nicon Action 10x50,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pouczający artykuł przez co rozwieje wątpliwości dla wielu decydujących się do astrofotografii.  Teraz już będzie wiadomo na jaką kamerę się decydować  gdy już posiadamy jakiś sprzęt ;) 

Celestron C8-NGT 200/1000, Sky-Watcher Pro-series MAK 150/1800, Uniwersał 90/900,
lornetka TPL 20x80 GIANT,  30x60,   canon EOS 60D, ALccd 5,  Baader UHC-S; Baader O III
PTMA Katowice

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wyłącznie achromat? Czy może kiedyś coś innego. To może popatrzeć pod kątem rozmiaru matrycy, bo taki achromat bez korektora pewnie trochę krzywi obraz na brzegach. QHY163 to matryca większa od ST10, a ASI178 (albo QHY5III178) to z kolei maleństwo. Z tych trzech które wymieniłeś to 178 chyba bym odrzucił. 

A tego ST10 to który dokładnie model masz? Bo tam były jakieś E, ME, XME i co tam jeszcze powymyślali. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Nowok76 napisał:

Świetny artykuł, tylko ja bym zrezygnował z określenia "fotoelektron". Nie ma takiej cząstki, są fotony i elektrony.

;)  http://sjp.pwn.pl/slowniki/fotoelektron.html

https://sjp.pl/fotoelektron

http://portalwiedzy.onet.pl/110305,,,,fotoelektron,haslo.html

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Jacek E. napisał:

Hmmm... Elektron, to elektron (fermion) nie zależnie od jego pochodzenia.

Foton to bozon, cząstka promieniowania elektromagnetycznego (tak w uproszczeniu).

Nazwa fotoelektron przeczy modelowi standardowemu. To tak jak byś powiedział fermion bozonowy lub jeszcze śmieszniej matryca CCD CMOSowa. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, tadeopulous napisał:

mam achromata - i tylko on - do tego wąskie pasma tylko i wyłącznie

mam ( a raczej leży i obrasta kurzem) ST10XE dokładnie (KAF3200 14x10mm ztego co pamiętam)

To trzeba dokładnie przemyśleć, bo wymiana na CMOSa chyba nie za wiele tutaj da. Jeśli chodzi o czułość, to te CMOSy 4/3 są podobnie czułe w Oiii jak Twój ST10, ale już w Ha i Sii są mniej czułe. Z kolei większa rozdzielczość chyba nie zda się na wiele przy fotografowaniu achromatem. Tak że jeśli Twój ST10 działa i buczy, to może nie ma się co spieszyć z CMOSowaniem :)  

 

49 minut temu, Nowok76 napisał:

Hmmm... Elektron, to elektron (fermion) nie zależnie od jego pochodzenia.

Foton to bozon, cząstka promieniowania elektromagnetycznego (tak w uproszczeniu).

Nazwa fotoelektron przeczy modelowi standardowemu. To tak jak byś powiedział fermion bozonowy lub jeszcze śmieszniej matryca CCD CMOSowa. 

Myślę Darek, że tu nie ma co tak analizować - fotoelektron nie oznacza mieszanki fotonu z elektronem, to po prostu nowe słowo. Tak samo jak skurczybyk nie oznacza skurczonego byka, albo byka, który ma skurcz. To też po prostu nowe słowo, tyle że zlepek :) 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, jolo napisał:

To trzeba dokładnie przemyśleć, bo wymiana na CMOSa chyba nie za wiele tutaj da. Jeśli chodzi o czułość, to te CMOSy 4/3 są podobnie czułe w Oiii jak Twój ST10, ale już w Ha i Sii są mniej czułe. Z kolei większa rozdzielczość chyba nie zda się na wiele przy fotografowaniu achromatem. Tak że jeśli Twój ST10 działa i buczy, to może nie ma się co spieszyć z CMOSowaniem :)  

 

Myślę Darek, że tu nie ma co tak analizować - fotoelektron nie oznacza mieszanki fotonu z elektronem, to po prostu nowe słowo. Tak samo jak skurczybyk nie oznacza skurczonego byka, albo byka, który ma skurcz. To też po prostu nowe słowo, tyle że zlepek :) 

Masz rację Jolo, drocze się trochę . Już kolega F-L mi to wytłumaczył :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, jolo napisał:

. Tak że jeśli Twój ST10 działa i buczy, to może nie ma się co spieszyć z CMOSowaniem :)  

 

 

no właśnie problem w tym że padła płytka od USB w tej ST10 - kamera nie odpala bo system jej nie detektuje (a raczej jako unknown device) :(

nikt ode mnie tego nie kupi za 2000 chociażby żeby przełożyć płytkę z St2000 np i mieć duzo lepszy "ćipek" ccd 

a i używki ST2000 chodzą w cenach "troszkę" za dużych na kupowanie samej płytki power usb do mojej ST10 

serwis SBIGa nie ma płytki i nie może znaleźć już ładnych "parę" miesięcy 

 

stąd moje dywagacje i plany na cmosy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumieć :) No przy fotografii wąskopasmowej to najważniejsza będzie czułość kamerki. Taki np Atik 460EX ma QE dla tlenu 75% a dla wodoru 65%, a sensor około 13x10mm. A CMOSek 1600 albo 163 ma QE (wg moich pomiarów) przy tlenie około 65% a przy Ha około 40%. Ale sensor większy, bo 18x13mm. Dla porównania KAF3200 miał QE 60% dla tlenu i 75% dla wodoru. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)