Skocz do zawartości

Objazdowy AstroLink 4 mini - przechodni zestaw testowy


Rekomendowane odpowiedzi

Przygotowałem dla użytkowników naszego forum taki mały zestaw testowy:

  • AstroLink 4.0 mini
  • czujnik DHT22
  • czujnik DS1820
  • pilot do sterowania ręcznego

z którego chciałbym zrobić takie objazdowe astropudełko do testów. Każdy chętny będzie się mógł zapisać na listę i dostać do testów ten zestaw. Bez żadnych dodatkowych kosztów. Po zakończeniu testów będzie jedynie zobligowany do wysłania pudełka kolejnej osobie z listy. Jeśli chodzi o czas testowania, to jeśli na liście nie będzie już kolejnej osoby, to można sobie trzymać. Ale jeśli będą kolejni chętni, no to umówmy się na 14 dni maksymalnie u jednej osoby. Wiadomo, fajnie by było przetestować taki zestaw w pogodną noc, no ale nie jest to konieczne - można wszystkie funkcje potestować, poprzymierzać kabelki też na sucho. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby po jednej serii testów zapisać się ponownie na koniec listy. Jeśli zestaw będzie u kogoś przez miesiąc i nie będzie już więcej chętnych, to wraca do mnie.

Czyli, taki mini regulamin:

  1. każdy zarejestrowany użytkownik FA z przynajmniej miesięcznym stażem może wziąć udział w testach objazdowego AstroLinka - należy dopisać się do listy
  2. objazdowy AstroLink u każdego z użytkowników może przebywać nie więcej niż 14 dni, chyba że użytkownik jest na końcu listy
  3. użytkownik zobowiązany jest do:
    1. wysłania objazdowego AstroLinka następnej osobie z listy
    2. napisanie co najmniej kilku zdań komentarza i uwag o urządzeniu
  4. jeśli zestaw będzie u kogoś przez miesiąc i nie będzie więcej chętnych - zestaw wraca do mnie

al4m_01.thumb.jpg.0b21730bce2629409de26748b9ba35d7.jpg  al4m_02.thumb.jpg.ddeb3bd1c9721818635a1fcddc5c8ea9.jpg  al4m_03.thumb.jpg.09ec9c4361b443804cc776b87aa9f32e.jpg

Zestaw będę miał gotowy do wysyłki w przyszłym tygodniu. No to czas start, palec pod budkę :)

Aha - opis urządzenia, pliki, sterowniki, instrukcje - na stronie http://astrojolo.com/astrolink-4-0-mini/ 

  • Like 5

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Jolo :)

Bardzo chętnie go przetestuję, ale w późniejszym terminie. Może udało by się tak, bym odebrał go od "Kogoś" na jesiennym zlocie w Zatomiu :))

Jak nie, to ustawię się grzecznie w kolejce ;)

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapisywać się chłopaki (i dziewczyny też oczywiście), bo warto. Ja miałem dwie rewolucyjne ewolucje: jedna to postawienie kopuły, a druga to właśnie AstroHub v.3 (taki starszy braciszek AL 4). Dzisiaj nie wyobrażam sobie innej techniki pracy.

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do objazdowego AstroLinka będzie oprócz dwóch czujników i pilota jeszcze dołączony prototyp sterownika mikrokrokowego do silników bipolarnych. Takie małe pudełeczko z kabelkiem 1.5 zakończonym wtyczką DB9, którą wpychamy w AstroLinka, włączamy opcję w panelu i mamy rozdzielczość 1/32 kroku (albo mniejszą - można ustawić 1/16, 1/8, 1/4 i 1/2). Silnik podłączany będzie do pudełeczka. 

 

1. DarX86
2. alien 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prototypowy moduł sterownika mikrokrokowego już jest gotowy do objazdowego AstroLinka. Jeszcze obudowa do pilota musi się zrobić i będę wysyłał pakę. Moduł umożliwia sterowanie silników bipolarnych z rozdzielczością od 1 do 1/32 kroku - rozdzielczość ustawia się odpowiednią kombinacją na czerwonym przyciskadełku:

al4m_01.thumb.jpg.8dbc265fbf3f28db62d62be80a963027.jpg  al4m_02.thumb.jpg.e2af100e5d6d568be5f50a2f0d7b3971.jpg

 

1. DarX86
2. alien
3. pkoczan (bas.sic)

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jestem zainteresowany Astrolinkiem i jego testem. Czy zestaw jest juz "w drodze" i jeśli tak, to jakie są przewidywania co do terminu ewentualnego dostarczenia? Pytam, bo 5.08 jadę w Bieszczady i byłoby miło spróbować urządzenie "w akcji".
Pozdrawiam
J.Mamczarski


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestaw będzie wysłany do pierwszego na liście Darka po weekendzie - w poniedziałek albo wtorek. Żeby wziąć udział w testach, trzeba się dopisać na koniec listy. Albo ponegocjować z innymi, jak się chce wcześniej. Może komuś się nie spieszy. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


4.Jarek Mamczarski - dopisuje sie zatem do listy.

Pozdrawiam


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Witam ponownie,
Kolega alien wspaniałomyślnie zgodził sie na zmianę naszych miejsc na liście czyli póki co, lista wyglada:
1.Darx
2.Jarek.Mamczarski
3.pkoczan
4.alien

Dziękuje Koledze alien.


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro objazdowy zestaw rusza w drogę. Na stronie http://astrojolo.com/astrolink-4-0-mini/ jest zestaw informacji o urządzeniu (jutro będzie aktualizacja instrukcji i oprogramowania). Czarne pudełeczko to prototyp modułu sterowania mikrokrokowego - jutro napiszę kilka słów co i jak można podłączyć i jak ustawić rozdzielczość.

Pozostaje życzyć pogody - w końcu to nie zakupy, to nie powinny przynieść deszczu :)

al4-objazdowy.thumb.jpg.700ae43641c688fa96344d87dcde0f52.jpg

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że pogoda rozpozna tę różnicę pomiędzy wypożyczaniem, a sprzedażą ;) Jak widać cały czas straszy nas jakimiś kataklizmami pogodowymi :)

Celestron C8-NGT 200/1000, Sky-Watcher Pro-series MAK 150/1800, Uniwersał 90/900,
lornetka TPL 20x80 GIANT,  30x60,   canon EOS 60D, ALccd 5,  Baader UHC-S; Baader O III
PTMA Katowice

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby ktoś chciał się pobawić modułem mikrokrokowym, to w skrócie opiszę jak zmieniać jego ustawienia i jakie silniki można stosować.

Moduł ustawiony jest domyślnie na rozdzielczość 1/16 kroku i prąd 0.5A. Do modułu można podpiąć dowolny silnik bipolarny na napięcie nie większe niż 8-9V (nie może być silnik na 12V, ponieważ żeby działało sterowanie mikrokrokowe musi działać ogranicznik prądowy). Na allegro jest cała masa takich silników w dobrej cenie.

Żeby zmienić rozdzielczość trzeba rozkręcić obudowę i odpowiednio ustawić przełącznik DIP:

ROZDZIELCZOŚĆ   1    2    3    4
1/1           OFF  OFF  OFF  OFF
1/2           OFF   ON  OFF  OFF
1/4           OFF  OFF   ON  OFF
1/8           OFF   ON   ON  OFF
1/16          OFF  OFF  OFF   ON
1/32          OFF   ON  OFF   ON

Żeby zmienić prąd silnika należy potencjometrem przestawić napięcie referencyjne na potencjometrze. Napięcie mierzymy pomiędzy minusem zasilania i suwakiem potencjomentru, a prąd silnika jest równy napięciu pomnożonemu przez dwa. Czyli napięcie ustawione na 0.25V daje prąd silnika 0.5A. Proszę nie ustawiać prądu większego niż 1A.

Silnik podłączamy do złącza śrubkowego, obie cewki sąsiadująco, czyli  A  A'  B  B'.

al4-microstepping.jpg.626d3183609d1139cca41a27b1062542.jpg

1. DarX86
2. Jarek.Mamczarski
3. pkoczan
4. Alien

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu pod bramę zajechał znajomy biały bus, więc wyskoczyłem przed dom po przesyłkę :) 

Pokaż co tam masz dobrego...

IMG_0560.thumb.JPG.e94977d70c51b7f3c36631b173f9ee8f.JPG

Po krótkich namowach ukazała swoje wnętrze...

IMG_0561.thumb.JPG.23037cee073703b6c1a0a1ba39734b16.JPG

Nie mogłem się oprzeć i dotknąłem...

IMG_0562.thumb.JPG.b08653846af2d98d111a28c7714ea488.JPG

Na koniec małe porównanie do "spasionego" poprzednika :) 

IMG_0564.thumb.JPG.483a51bb455f1c62d9f1d38c61e8be73.JPG

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No kurnia - to się będzie działo... za dwa tygodnie - pogoda ;)

A wiecie, że Łukasz tę akcję zaczął aby odsunąć od siebie chmurwy i tym samym likwidować sukcesywnie potencjalną konkurencję konkursową?
Ale to tak między nami Blanco

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam, póki co, pogoda w Bieszczadach pochmurna.
Koledze Jolo gratuluję udanego urządzenia. Nosiłem sie jakoś czas z myślą zbudowaniu podobnego, ale z braku czasu odkładałem, odkładałem, aż zobaczyłem ogłoszenie :)
Ostatnio, niejako 'na zapas' zbudowałem podwójny sterownik mocy na Pwm (ne555 x 2 - nie miałem ne556 w domu), żeby podmienić za Astrolinka, gdy go wyślę następnemu Koledze.
Zastanawiam sie nad gniazdami.
Rozumiem, ze czujniki na mini-jacku sa wygodne, ale, trzeba pamiętać, ze gniazda tego typu najczęściej ulegają mechanicznym uszkodzeniom.
Dlatego zastanawiałem sie nad jakimiś mini-3pin lub, moze dla wygody, jednym wielo-pinem (DHT i DS dzialaja na 3, z czego 2 to +\- czyli powinno wystarczyć 4 piny.
Gniazda Pwm na'RCA sa Ok, bo dużo grzałek ma chinche.
Troche kłopotów w win10 sprawiły mi sterowniki FTDI, ale co sie okazało - kabelek usb był felerny i po wymianie - wszystko ruszyło bez problemu.
Podłączyłem 'na szybko' focuser DC SW - działa fajnie, w trybie manualnym ze sterownikiem ręcznym. Szkoda, ze w APT nie mogę tego używać jak focusera w procedurze auto-focusu.
Podsumowując - jeszcze raz gratuluje udanego urządzenia. Bardzo dobre sa informacje o pobieranym prądzie i zużytych Ah :) co pozwala kontrolować stan akumulatora :)
Skoro AL działa na arduino - moze Kolega rozważy dodanie modułu Wifi albo BT aby pozbyć sie połączenia usb? Kolejny kabelek można by zredukować :)
Pozdrawiam
J.Mamczarski


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jeszcze jedna uwaga do Astrolinka.
Mocowanie/wieszanie. Wiem, ze obudowy, w jakiej jest AL mini4 sa popularne i tanie i dobre. Ale moze warto pomyśleć o jakimś systemie wieszania/mocowania? Np. Kontrolery Kendrick maja przynajmniej 'uszy' po obu stronach - można przynajmniej trytytką szybko złapać do dowolnego elementu...
Pozdrawiam
JM

Ps. Wciąż czekam na adres Kolegi alien...


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero wróciłem z urlopu - dzięki za uwagi i spostrzeżenia. Co do mocowania to póki co dwie metody są popularne - albo na rzep klejący (wtedy użytkownicy usuwają nóżki i zostają jedynie śrubki). A druga to wycięcie z blachy własnej kształtki mocującej, zrobienie w niej otworów o rozstawie nóżek i przykręcenie zamiast nóżek. 

Co do gniazdek do czujników - będę to miał na uwadze przy kolejnych rewizjach. A sterowanie bezprzewodowe raczej pozostawię na mój kolejny projekt, już jest w fazie prototypu :) 

Kolega alien zdecydował się na zakup urządzenia, więc chyba wypada z listy (Zdzichu @Alien  potwierdź). Więc następny będzie kolega @pkoczan .

 

PS - co do sterowania silnika DC, to w kolejnej wersji sterownika będzie dołożony również sterownik ASCOM focusera DC, a z tego co wiem to FocusMax umożliwia ustawianie ostrości przy użyciu silnika DC właśnie. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Dopiero wróciłem z urlopu - dzięki za uwagi i spostrzeżenia. Co do mocowania to póki co dwie metody są popularne - albo na rzep klejący (wtedy użytkownicy usuwają nóżki i zostają jedynie śrubki). A druga to wycięcie z blachy własnej kształtki mocującej, zrobienie w niej otworów o rozstawie nóżek i przykręcenie zamiast nóżek. 
Co do gniazdek do czujników - będę to miał na uwadze przy kolejnych rewizjach. A sterowanie bezprzewodowe raczej pozostawię na mój kolejny projekt, już jest w fazie prototypu [emoji4] 
Kolega alien zdecydował się na zakup urządzenia, więc chyba wypada z listy (Zdzichu [mention=10]alien[/mention]  potwierdź). Więc następny będzie kolega [mention=3876]pkoczan[/mention] .
 
PS - co do sterowania silnika DC, to w kolejnej wersji sterownika będzie dołożony również sterownik ASCOM focusera DC, a z tego co wiem to FocusMax umożliwia ustawianie ostrości przy użyciu silnika DC właśnie. 

Witam, jeśli będzie sterowanie silnikiem dc jak focuserem - to tez sie chyba zdecyduje na zakup. Póki co używam APT, ale rozważam SG lub maxima.
Pozdrawiam
JM


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dopisuję się do listy.

1. DarX86
2. Jarek.Mamczarski
3. pkoczan
4. alien
5. Grzegorz.Wwa



Wysłane z mojego HTC One_M8 przy użyciu Tapatalka

CFF APO 105 f/6, AZ EQ5 GT, TV Powermate 2x 2''

Atik One 9.0 + Atik OAG + QHY5L-II

do podglądania 2x Morpheus, 2x Delos, ES 31mm 82, 2'', Nikon Action EX 10x50, BPC 20x60

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)