Welcome to Forum Astronomiczne

Zarejestruj się w naszej astronomicznej społeczności , aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji.

Po zarejestrowaniu i zalogowaniu się, będziesz mogła/mógł:

Tworzyć nowe tematy, pisać w istniejących, oceniać posty innych userów , wysyłać prywatne wiadomości, aktualizować statusy, korzystać z poczty, zarządzać swoim profilem i wiele, wiele więcej!

miron

Halo 22° i... 46° ?

No nie wiem Mirek czy ten drugi okrąg to faktycznie halo. Jakoś tak bardziej wygląda mi to na jakieś odbicie w obiektywie. To kółko jest za bardzo "ostre" i przede wszystkim wąskie. Halo powinno być "rozmazane" porównywalnie tak jak wygląda ten mniejszy okrąg.

A wy co o tym sądzicie?

1 osoba lubi to

No liczę na dyskusję :)

Dodam, że na serii zdjęć jest to drugie "halo". Po około 30 minutach na kolejnej serii halo 22° było już dużo słabsze a po drugim śladu już nie było.

Trochę nie na temat, ale nie mogłem się powstrzymać.

@miron nawet fotografując halo musisz złapać jakiś obiekt latający :)

Zresztą za sekundę miałbyś tranzyt.

2 osoby lubią to

9 godzin temu, szdom1 napisał:

No nie wiem Mirek czy ten drugi okrąg to faktycznie halo. Jakoś tak bardziej wygląda mi to na jakieś odbicie w obiektywie. To kółko jest za bardzo "ostre" i przede wszystkim wąskie. Halo powinno być "rozmazane" porównywalnie tak jak wygląda ten mniejszy okrąg.

Też myślę, że to raczej nie jest halo. Widziałem kiedyś 46° halo, ale było co najmniej tak samo rozmyte jak to 22°. Zresztą wśród wielu zdjęć tego zjawiska nie mogę znaleźć ani jednego, na którym okrąg jest tak wąski i tak jednorodny...

1 osoba lubi to

18 minut temu, pguzik napisał:

Też myślę, że to raczej nie jest halo. Widziałem kiedyś 46° halo, ale było co najmniej tak samo rozmyte jak to 22°. Zresztą wśród wielu zdjęć tego zjawiska nie mogę znaleźć ani jednego, na którym okrąg jest tak wąski i tak jednorodny...

Kolor się zgadza, od wewnątrz jest czerwony a dalej żółty i zielony co dość dobrze widać na RAWie. Ale rzeczywiście jest bardzo wąski ten okrąg. No sam mam wątpliwości.

Postaram się popytać jeszcze..

5 minut temu, miron napisał:

Kolor się zgadza, od wewnątrz jest czerwony a dalej żółty i zielony co dość dobrze widać na RAWie. Ale rzeczywiście jest bardzo wąski ten okrąg. No sam mam wątpliwości.

Postaram się popytać jeszcze..

Spróbuj może zrobić zdjęcie Słońca w czasie gdy na niebie nie ma halo, tak aby było w środku kadru. Jeśli to był jakiś odblask, to być może znów się pojawi.

35 minut temu, pguzik napisał:

Spróbuj może zrobić zdjęcie Słońca w czasie gdy na niebie nie ma halo, tak aby było w środku kadru. Jeśli to był jakiś odblask, to być może znów się pojawi.

Dokładnie tak zrobię.

Miron to był odblask, bo tak jak koledzy piszą prawdziwe halo miało by rozmyte tło. 

No i wszystko jasne. Zrobiłem dzisiaj foto Słońca na identycznych ustawieniach przy bezchmurnym niebie - odblask jest obecny.

1 osoba lubi to

No to polowanie na duze halo przed tobą. :)

Na artefaktach powstających w obiektywach za bardzo się nie znam, ale ten pikujący drapieżnik wygląda mi bardziej na pikującego gołębia ;)

1 osoba lubi to