Skocz do zawartości

Moje spotkanie z niebem bieszczadzkim


Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, Ciekawska napisał:

Przesuwając między nimi pole widzenia Nikona, przestało mnie obchodzić gdzie co jak się nazywa.

Miałam taki moment chyba raz w życiu, w Beskidzie Niskim. Moment prawdziwej radości wynikającej z odczucia bliskości ze Wszechświatem. Bomba :)

  • Like 1

We are the universe observing itself. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając to jest mi jeszcze bardziej smutno :c. U mnie niebo nie jest zbyt ciemne a w bieszczady mam 100km. Rano namowilem rodziców zeby mnie zabrali w okolice Tarnicy. Jednak koło poludnia pojawiły się chmury i trochę popadalo wiec rodzice stwierdzili ze w taką pogodę nie będą jechać. U mnie pogoda też poprawila sie ok 23 i wybierając się spać zauważyłem przez balkon arktura. Wziąłem moją lornetkę produkcji ukraińskiej i poszedlem coś popatrzeć. Drogę mleczną było widać ale to takie 4/10 niemmiej jednak widok i tak mnie urzekł. Później pobawilem się w fotografowanie Łabędzia i Lutni telefonem i poszedłem spać po 2h zabawy. Trochę żałuję ze nie bylo mnie w Bieszczadach a przez pracę jaką wykonuje tata juz na tych wakacjach mogę nie mieć okazji sie tam udac :/. Dlatego nie mogę się juz doczekać kiedy zrobię prawo jazdy ?

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny wpis, chyba właśnie podjąłem decyzję co do miejsca i sposobu spędzenia najbliższego weekendu. [emoji6] Masz tam tylko lornetkę  czy coś więcej ?


Dzięki, nie mieliśmy jak się zabrać z teleskopem, więc tylko lornetka, chociaż po ostatniej nocy stwierdzam, że i ona jest wystarczającym sprzętem :)

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk

APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | Oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Canon 1100d | Slik Pro 700 DX
astrosztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też byłem na Soliną i widziałem te wspaniałe obrazy nieba, a gdybyś pojechała dalej na południe to byś dopiero zobaczyła prawdziwe niebo nad naszym krajem ;)

  • Like 1

Celestron C8-NGT 200/1000, Sky-Watcher Pro-series MAK 150/1800, Uniwersał 90/900,
lornetka TPL 20x80 GIANT,  30x60,   canon EOS 60D, ALccd 5,  Baader UHC-S; Baader O III
PTMA Katowice

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wyobraźcie sobie, że w marcu byłem 25 dni w Polańczyku w sanatorium i były 22 bezchmurne noce ( kilka wprawdzie z księżycem dochodzącym do pierwszej kwadry ) a ja musiałem być o 21:45 w pokoju bo zamykali ośrodek, to jest dopoero ból, na szczęście miałem lornetkę i kilka nocy spędziłem na balkonie z coraz to większą liczbą każdego dnia nowych zaciekawionych kuracjuszy, którzy nawet nie przypuszczali, że lornetka może być taka fajna :)

  • Like 4

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj w Polańczyku byłam, ja jestem w Bóbrce [emoji16] o tak, jeśli chodzi o lornetkę, to teraz całkiem rozumiem np. Janko czy Panasa, a także utwierdziłam się w przekonaniu, że plany na sprzedaż teleskopu po liceum i zakup jakiejś konkret dwururki i statywu to dobre plany (oby udało się je zrealizować [emoji14] ).
Swoją drogą bardzo mi miło, że ta krótka relacyjka została tak dobrze przyjęta i pojawił się taki odzew, bo prawdę mówiąc nie spodziewałam się tego :)

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk

  • Like 1

APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | Oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Canon 1100d | Slik Pro 700 DX
astrosztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Ciekawska napisał:

...Z natury jestem człowiekiem, który zachwyca się praktycznie wszystkim, co go otacza. Chmurki, ptaszki, drzewka, różne widoczki, nawet stare wioski gdzieś na tzw. zadupiu. Ale niebo zawsze robi na mnie największe wrażenie. Zawsze, gdy widzę gwiazdki odczuwam wewnętrzną potrzebę zatrzymania się i patrzenia w nie. Do tego stopnia, że gdy mam wstać rano do szkoły (przez ostatnie dwa tygodnie także pracy), a jest powiedzmy po północy, wolałabym żeby nagle przyszły chmury. Dlaczego? Mam wyrzuty sumienia, że pójdę spać i nie będę mogła obserwować. A takie sytuacje w ostatnim roku szkolnym zdarzały mi się niestety dość często. Myślę, że ostatnia noc w znacznym stopniu mi to wynagrodziła. Mam nadzieję, że jeszcze przynajmniej parę razy będę mogła popatrzeć na tutejsze niebo, do soboty jakaś pogodna noc powinna się trafić :)) I wtedy pokażę to wszystko rodzicom i siostrze, bo dziś nie chciałam ich już budzić. Może wtedy spojrzę na jakieś konkretne obiekty, w końcu po coś wzięłam ze sobą Interstellarum. Chyba, że ten widok znów mnie obezwładni na tyle, by tylko stać i patrzeć ze szczęką leżącą gdzieś w trawie ;)

Olu, gdyby to nie było całkiem niestosowne, to powiedziałbym, że Cię kocham! 

Chyba Ci się oświadczę.  flowers.gif

Tylko co żona na to? friends.gif

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Relacja została dobrze przyjęta, bo czuje się w niej fascynację i radość z samego faktu przebywania pod tym niebem. :) PS Plany sprzedaży teleskopu gruntownie przemyśl; lornetka fajna rzecz, ale gdy będziesz chciała sięgnąć głębiej, pozostanie niedosyt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olu, gdyby to nie było całkiem niestosowne, to powiedziałbym, że cię kocham! 

Chyba ci się oświadczę.  flowers.gif

Tylko co żona na to? friends.gif

 

Hahahaha [emoji3] ciekawe co mój chłopak na to [emoji6]

 

 

Co do sprzedaży teleskopu, to już dawno o tym myślałam... Gdy pójdę na studia, nie będę miała prawie w ogóle możliwości z niego korzystać, a szkoda mi, żeby się kurzył gdzieś w piwnicy, podczas gdy ktoś inny mógłby dobrze go wykorzystać [emoji4] Nie mówię, że to będzie mój ostateczny koniec z teleskopami (bo na pewno nie) i w odleglejszej przyszłości na pewno do nich wrócę, jednak na ten moment takie podejście wydaje mi się rozsądne.

 

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk

 

 

 

  • Like 2

APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | Oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Canon 1100d | Slik Pro 700 DX
astrosztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.07.2017 o 18:48, Ciekawska napisał:

Nagle zobaczyłam, jak okolice Wielkiej Niedźwiedzicy przecina meteor. Długi i jasny z delikatnym zielonym odcieniem. Wisienka na torcie.

Jeśli ta "wisienka" leciała z okolic Kasjopei/Perseusza/Andromedy, to był to Perseid, który tą zieloną smugą zapraszał na obserwacje swoich kolegów, którzy będą mieć swoje maksimum z 12 na 13 sierpnia :)

Dnia 24.07.2017 o 18:48, Ciekawska napisał:

W domku okazało się, że spędziłam tak około półtorej godziny, bo potem znad Jeziora Solińskiego uniosła się mgła, gęstniejąc coraz bardziej. Tak zakończyło się moje pierwsze spotkanie z niebem bieszczadzkim. Krótkie, ale i tak było niesamowicie?
/.../ten widok znów mnie obezwładni na tyle, by tylko stać i patrzeć ze szczęką leżącą gdzieś w trawie ;)

Człowiek może się zapomnieć podczas obserwacji pod naprawdę ciemnym niebem, że coś takiego jak czas istnieje... miałem tę rozkosz np. 16/17 lipca w okolicy Leska, 15 km od Jeziora Solińskiego. Również stałem i patrzyłem...a gdzie była szczęka... hmmm, nie potrafię odpowiedzieć. Pewnie w trawie! Zacytuję się z tego postu:
"Tak to bywa, jak "mieszczuchy" trafią pod ciemne niebo ... zawroty głowy, stan przedzawałowy, a później euforia" :clap:

Dnia 24.07.2017 o 18:48, Ciekawska napisał:

Z natury jestem człowiekiem, który zachwyca się praktycznie wszystkim, co go otacza. Chmurki, ptaszki, drzewka, różne widoczki, nawet stare wioski gdzieś na tzw. zadupiu. Ale niebo zawsze robi na mnie największe wrażenie. Zawsze, gdy widzę gwiazdki odczuwam wewnętrzną potrzebę zatrzymania się i patrzenia w nie.

Z taką wrażliwością, to ja się nie dziwię, że męska część tego forum pędzi po kwiaty i chce się oświadczać :)) Sam z przykrością muszę stwierdzić, że kwiaciarnia obok jest już zamknięta...Blush Poza tym z emocji kliknąłem za dużo razy enter i napisało się kilka postów :bash: Piszesz ciekawie i z pasją, więc nie dziw się, że przybywa lajków pod Twoim tekstem. I tak trzymaj!

  • Like 1

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, M.K. napisał:

Jeśli ta "wisienka" leciała z okolic Kasjopei/Perseusza/Andromedy, to był to Perseid, który tą zieloną smugą zapraszał na obserwacje swoich kolegów, którzy będą mieć swoje maksimum z 12 na 13 sierpnia :)

 

No właśnie "wisienka" wyleciała prawie z naprzeciwka, powiedziałabym, że gdzieś na granicy Wolarza i Wielkiej Niedźwiedzicy. Pomknęła wzdłuż jej ciała, że tak to ujmę, od ogona (dyszel Wielkiego Wozu) aż do przednich łap, więc to pewnie jakiś zabłąkany kosmiczny okruch, nie związany z żadnym rojem :)

 

  • Like 1

APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | Oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Canon 1100d | Slik Pro 700 DX
astrosztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Ciekawska napisał:

No właśnie "wisienka" wyleciała prawie z naprzeciwka, powiedziałabym, że gdzieś na granicy Wolarza i Wielkiej Niedźwiedzicy. Pomknęła wzdłuż jej ciała, że tak to ujmę, od ogona (dyszel Wielkiego Wozu) aż do przednich łap, więc to pewnie jakiś zabłąkany kosmiczny okruch, nie związany z żadnym rojem :)

Jeśli był wolny to może to był alfa Capricornid (CAP). Aktywne są również Akwarydy, Antyhelion lub zwyczajny sporadyk?

Mapka radiantów:
10pm-2.jpg

  • Like 1

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety czy stety, teraz zeby "złapać" ladny kawałek ciemnego nieba trzeba się deko albo i nawet kilo i trochę metrów natrudzić i najezdzić. U mnie to nawet 30km i kicha, idealnego nieba nie uświadczysz a i pogoda jak widać też robi swoje. Oj coraz cięższe są teraz czasy na te nasze obserwacje, a tak dużo przecież do szcześcia nam nie potrzeba, tylko mały kkawałek CZYSTEGO I CIEMNEGO NIEBA!!! Tak dużo myślę od Stwórcy aż nie wymagamy! Więc Olu jak masz okazję to łap i bierz tego naprawdę ciemnego bieszczdzkiego nieba ile dziewczyno tylko możesz i ile dasz radę!!! Pozdrawiam i udanych obserwacji zyczę!!! 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Ciekawska napisał:

/.../ mignęło mi parę meteorów, jeden to na pewno Perseid, było też coś, co mogło być (bazując na mapce od M.K.) Akwarydem, Antyhelionem bądź alfa Capricornidem. Jeden meteor przeleciał mi w polu widzenia lornetki (do takich zjawisk mam szczęście, raz przeleciał mi nawet przez Plejady, gdy patrzyłam nań dwururką :) ). Także tego... To było moje drugie podejście do bieszczadzkiego nieba. Być może dziś uda się trzeci raz :)

Ostatniej nocy zarejestrowało się na kamerach kilka południowych Akwarydów. Prawdopodobnie widziałaś przedstawiciela tego roju, zwłaszcza, ze za 3 dni będzie ich maximum. Dla porównania Kaprikornidy (CAP) są wolne i to je wyróżnia od pozostałych rojów wylatujących z tej okolicy.
Przelatujący meteor przez pole widzenia lornetki to piękny widok. I zaskoczenie, że aż można się wystraszyć takim niespodziewanym gościem. Sam miałem tę przyjemność kilkukrotnie widzieć przez teleskop spadającą gwiazdkę, w tym raz pięknie się iskrzyła i rozsypywała - nieziemski widok!

Masz szansę dziś na pogodę, bo 2 fronty się ścierają nad nami, jeden idzie z zachodu, obecnie jego czoło rozciąga się na linii Warszawa-Kraków, a drugi prawie stoi na wschodniej granicy Polski. Jest szansa, że między nimi nie będzie chmur.

Między emkami i ciemnotkami możesz nową w Tarczy zobaczyć. Na poniższej grafice w miejscu zaznaczonym kółeczkiem są 3 gwiazdki o jasności 9-10 mag. Pierwsza z lewej to nowa:
TCP J18314588-1418559.png
Grafika zaczerpnięta z postu astrodamiana27: http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/12696-jasna-gwiazda-nowa-w-tarczy/

  • Like 3

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o te meteory, to szczególnie wolne się nie wydawały, więc pewnie masz rację mówiąc o południowych Akwarydach :) A ta spadająca gwiazda, która, jak mówisz, iskrzyła się i rozsypywała i to w polu widzenia teleskopu, to musiało być niesamowite! No i szczęście ogromne trzeba mieć Cool

Hmm a moje dzisiejsze obserwacje króciutkie niestety, choć właśnie patrząc na sata liczyłam na więcej, a tu już wszystko mam w chmurach. Co do nowej, to widziałam dziś na forum i miałam do niej podejść, ale nie zdążyłam...  

Udało mi się przynajmniej dorwać do ciemnotek w Lisku. Najpierw namierzyłam Wieszak, a następnie ruszyłam w przeciwną stronę niż ta wskazywana przez jego hak. Zaraz trafiłam na coś, co skojarzyło mi się z preclem krakowskim - to LDN 757,768,772 - ciemne mgławice o, moim zdaniem, bardzo ciekawej strukturze i kształcie, bo wyglądają jakby oplatały się wokół skupisk gwiezdnego pyłu. Trochę dalej (ale i tak bardzo blisko) jest ciemna mgławica, którą porównałabym do harpuna z lekko haczykowatym końcem. To LDN 784.
Następnie ruszyłam jeszcze raz do M39, a raczej do B168 z zamiarem wyodrębnienia Południowej Wstęgi od Wstegi Północnej i... udało się bez większego trudu, miedzy obiema jest wąski przesmyk usypany z drobniutkich gwiazd. W oczy rzuciło mi się też, że Północna Wstęga ma dość konkretnych rozmiarów odnogę, praktycznie naprzeciwko Wstęgi Południowej.  

No i w zasadzie tyle, jeszcze mogę wspomnieć o znów pięknym dziś wieczorem sierpie Księżyca ze światłem popielatym oraz interesująco wyglądającym terminatorem O:)

  • Like 3

APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | Oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Canon 1100d | Slik Pro 700 DX
astrosztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejrzałem sobie właśnie zachód Księżyca nad pasmem Małego Jasła, z lampką dobrego wina w ręku. Pachnie skoszone siano, świerszcze napierniczają jak szalone, jest ciepło, a wokół ciemno jak w... no sami wiecie gdzie. ;) Co prawda dziś nici z obserwacji, bo po niebie snują się chmury, ale prognozy na kolejne dni i noce są świetne. Chyba przedłużę sobie weekend. :)

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tak, prognozy są bardzo dobre, trochę szkoda, że jestem już w drodze do domu, bo takiego nieba nigdy za wiele :P Ale nie mogę narzekać, co się napatrzyłam to moje, hmm muszę też przyznać, że bardzo spodobały mi się ciemne mgławice, szkoda że z Inwałdu nie widać ich tak dobrze, chociaż trzeba będzie coś popróbować, pamiętam na pewno, że B168 oraz E Barnarda za domem widziałam :))

APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | Oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Canon 1100d | Slik Pro 700 DX
astrosztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj w Niedźwiadach widziałem meteora świecącego za warstwą chmur, pierwszy raz w życiu coś takiego zobaczyłem. Poza tym delektowaliśmy się nowiutką APM 16x70 ED, przelocik ISS z Sojuzem, a potem wino podczas burzy ;D

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, pewnie tak, przyrodnik ze mnie żaden. ;) Grunt, że dzisiejsza sesja się udała, choć wilgotność była duża. Jeśli znajdę czas, być może opiszę co tam w okulary Argusa 25x100 wpadło. Dziś po zachodzie Łysego, czyli około północy ciąg dalszy. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)