Skocz do zawartości

Dwa działy lornetkowe czy jeden?


To ile tych działów? Po jednym na tor optyczny?  

26 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który wariant podziału tematów lornetkowych wolałbyś widzieć na naszym Forum?

    • Obserwacje i rozmowy sprzętowe w jednym dziale w grupie "Czym obserwujemy"
    • Osobny dział "Obserwacje lornetkowe" w sekcji "Co obserwujemy" oraz dział sprzętowy "Lornetki" w sekcji "Czym obserwujemy"
    • Wszystkie obserwacje (teleskopowe i lornetkowe) w dziale "Co obserwujemy", a lornetkowe zaplecze sprzętowe w "Czym obserwujemy/Lornetki"


Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie, głównie do wizualowców, a jeszcze główniej - do lornetkowców:
czy obecne sklejenie działu "Kosmos w 3D, czyli obserwacje lornetkowe" z działem "Sprzęt/Lornetki" Wam odpowiada?

Prawdę mówiąc, wolałem, kiedy oba te działy były rozdzielone. Kto chciał - sprzętował, a kto chciał ładować baterie relacjami - wskakiwał w relacje. Obecnie oba nurty tematyczne splatają się w mało czytelny warkocz wątków, dodatkowo wprowadzając w błąd pewną nielogicznością umieszczenia relacji w dziale "Czym obserwujemy".
Postulowałbym o wydzielenie działu "Obserwacje lornetkowe" w sekcji "Co obserwujemy", a całą sprzętową resztę widziałbym tam, gdzie jest obecnie. 

Co Wy na to?
Zapraszam i do ankiety, i do dyskusji.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło o ,,uproszczenie" strony głównej... Idąc Twoim tokiem myślenia powinien też się znaleźć ,,poddział" Obserwacje teleskopowe...
I w konsekwencji zrobiło by się o 2 więcej...
Ja bym zostawił jak jest, ewentualnie ,,poczytny" temat podpinać.
P.S. Obserwatorów ,,teleskopowców" jest chyba dużo więcej.....

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, robert_sz napisał:

Nie widać tego po ilości relacji :D

Relacji wszelkich i aktywności naszych Userów to pod mikroskopem ostatnio szukać :(

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Jacek E. napisał:

Chodziło o ,,uproszczenie" strony głównej... Idąc Twoim tokiem myślenia powinien też się znaleźć ,,poddział" Obserwacje teleskopowe...
I w konsekwencji zrobiło by się o 2 więcej...
Ja bym zostawił jak jest, ewentualnie ,,poczytny" temat podpinać.

Teoretycznie masz Jacku rację - bytów nie należy mnożyć BEZ POTRZEBY.

No właśnie, ale czy taka potrzeba nie istnieje? Dość niszowy dział obserwacji lornetkowych rozkwitał sobie na AP całkiem ładnie , dopóki nie został "zadołowany" podobnie, jak to się teraz dzieje u nas. Obecnie obserwacji lornetkowych tam nie ma. Obawiam się powtórki z rozrywki. Dla mnie dział "Kosmos w 3D" był optymalnym rozwiązaniem.

Zaś wszystkie sprawy sprzętowe tak najlepiej pasują do działu "Zaplecze sprzętowe". I co, umieścimy je tam, by także zostały "zadołowane" ? :pajacyk:

Nie zawsze ścisłe podziały prowadzą do dobrego (vide: polityka  3:)).

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek E., przesadzasz. Pod względem ilości relacji to i tak to forum jest najlepsze z wszystkich. 

Co do ankiety. Ja nie jestem ani za pierwszą opcją, ani za drugą opcją. Tzn. bardziej za drugą opcją ale nie do końca. W dziale sprzętowym "lornetki" zostawiłbym rozważania czysto sprzętowe, natomiast wszelkie obserwacje wrzuciłbym tam gdzie jest cała reszta czyli w dziale "obiekty głębokiego nieba". Nie ma sensu tworzyć specjalnie dla lornetek działu "Obserwacje lornetkowe" w sekcji "Co obserwujemy" bo np. duża część relacji jest i z wykorzystaniem teleskopu i z wykorzystaniem lornetki jednocześnie. Poza tym rozrzucalibyśmy relacje po kilku działach co robi się nieczytelne, a tak to wszystko będzie w jednym dziale "obiekty głębokiego nieba".

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Jacek E. napisał:

Chodziło o ,,uproszczenie" strony głównej... Idąc Twoim tokiem myślenia powinien też się znaleźć ,,poddział" Obserwacje teleskopowe...

No właśnie w praktyce on już jest - "Obiekty głębokiego nieba".
Zdaję sobie sprawę, że pewne rzeczy można łączyć na wiele sposobów, ale poprzedni podział był cholernie czytelny. Zwróć uwagę, że koledzy cyklopi mają do dyspozycji trzy działy obserwacyjne (DS, US, gwiazdy) i trzy sprzętowe (teleskopy, okulary, reszta sprzętu).

Pewnie powiesz, że nic nie stoi na przeszkodzie, żeby do nich się dopisywać z relacjami lornetkowymi, ale jednak mam wrażenie, że te obserwacje mają nieco inny odcień. Poza tym, jest znacznie czytelniej szukać inspiracji wśród tekstów dedykowanych sprzętowi, jakim obserwujesz. 
Moim zdaniem dodanie piątego pod-działu w "Co obserwujemy" nie wpłynie negatywnie na czytelność, a wręcz ją podbije.

 

5 minut temu, robert_sz napisał:

Co do ankiety. Ja nie jestem ani za pierwszą opcją, ani za drugą opcją. Tzn. bardziej za drugą opcją ale nie do końca. W dziale sprzętowym "lornetki" zostawiłbym rozważania czysto sprzętowe, natomiast wszelkie obserwacje wrzuciłbym tam gdzie jest cała reszta czyli w dziale "obiekty głębokiego nieba".

Może dodam taką opcję w ankiecie? Oczywiście osoby, które już oddały głos musiałyby zagłosować ponownie, ale to chyba nie problem?
Problem widzę jedynie w tym, że moja racja stanie się mniej mojsza niż twojsza ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak w ogóle nazwanie działu "obiekty głębokiego nieba" jest dla mnie trochę mylące lub powoduje to że nie wszystkie tematy powinny się tam znaleźć. Spora część relacji jest mieszana, tzn. opisuje i obserwacje planet i Księżyca i DS-ów a niektóre też gwiazd podwójnych lub nieregularnych. W sumie wychodzi na to że nie ma działu dla takich "mieszanych" relacji.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, robert_sz napisał:

Jacek E., przesadzasz. Pod względem ilości relacji to i tak to forum jest najlepsze z wszystkich. 

 

Robert - ja pisząc na FA swoje zdania zawsze mam na myśli tylko FA. Nie porównuję, nie ,,rankinguję".
Spadła nam aktywność we wszystkim - nie w porównaniu z innymi forami :( 
Ale to już dyskusja nie w temacie Marka.
P.S. I żeby nie było, że jestem przeciwnikiem działów obserwacyjnych - wszystkie relacje od dechy do dechy czytam.
Swój głos oddałem na pozostawienie jak jest ze względu na uproszczenie strony głównej. Kto chce - wszystko znajdzie :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, Janko napisał:

No właśnie, ale czy taka potrzeba nie istnieje? Dość niszowy dział obserwacji lornetkowych rozkwitał sobie na AP całkiem ładnie , dopóki nie został "zadołowany" podobnie, jak to się teraz dzieje u nas. Obecnie obserwacji lornetkowych tam nie ma. Obawiam się powtórki z rozrywki. Dla mnie dział "Kosmos w 3D" był optymalnym rozwiązaniem.

Zaś wszystkie sprawy sprzętowe tak najlepiej pasują do działu "Zaplecze sprzętowe". I co, umieścimy je tam, by także zostały "zadołowane" ? :pajacyk:

Nie zawsze ścisłe podziały prowadzą do dobrego (vide: polityka  3:)).

Janku ja w sumie mam 3 lornetki , jestem fanem obserwacji lornetkowych, jestem też jak wiesz głownie wizualowcem, stąd wizual będzie tu zawsze obecny.

Działania dot. redukcji rozbudowanej struktury miały na celu wzmocnienie przejrzystości Forum uważanego ogólnie za zbyt rozbudowane i nieczytelne. Jak wiecie nie można zjeść jabłka  i mieć jabłka.  Jeśli tniemy i je ze sobą sklejamy wszędzie bez wyjątku,  nie możecie wymagać by FA było rozbudowanie i przejrzyście zarazem -tak nie da rady. 

Nie miej jednak dwaj opiekunowie "Astrofotografia" i "Konkurs Heńkowy" zażądali powrotu do rozbudowanej struktury, gdyż ograniczało  to funkcjonowanie działów.  Na co wyraziłem zgodę gdyż uznałem to za zasadne i przywróciłem działy. 

W przypadku kosmosu w 3d też mogę odbudować strukturę działu  w ramach "obserwacji". Jestem nawet skłony zaproponować Ci Janko opiekę nad tym działem lub nad działem wizualowym w ogóle  (tym bardziej, że Paweł Trybus niedawno zrezygnował)  w kooperacji z  Panasem, który jako moderator globalny pomoże Ci pewnie z radością odbudować strukturę i poprzenosić tematy.

Jeśli wpłynie to na uatrakcyjnienie Forum mogę zdać się w 100% na zdanie opiekuna Działu wizualowego/3D i wspomagać go wg życzenia, łącznie z akceptacją zaproponowanej struktury!????

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robercie, dziękuję za zaufanie, ale prawda jest taka, że jestem absolutnym debilem (co tu kryć :klapouchy: )w dziedzinie informatyczno-komunikacyjno-sprzętowo-organizacyjnej, nie liczac innych cech wynikających z upływu czasu. Dobrze, że jeszcze parę słów potrafię sklecić :))

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Janko napisał:

Robercie, dziękuję za zaufanie, ale prawda jest taka, że jestem absolutnym debilem (co tu kryć :klapouchy: )w dziedzinie informatyczno-komunikacyjno-sprzętowo-organizacyjnej, nie liczac innych cech wynikających z upływu czasu. Dobrze, że jeszcze parę słów potrafię sklecić :))

Abyś czkawki za wypisywanie takich głupot dostał Crazy

  • Like 2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Panasmaras napisał:

Zdaję sobie sprawę, że pewne rzeczy można łączyć na wiele sposobów, ale poprzedni podział był cholernie czytelny. Zwróć uwagę, że koledzy cyklopi mają do dyspozycji trzy działy obserwacyjne (DS, US, gwiazdy) i trzy sprzętowe (teleskopy, okulary, reszta sprzętu).

Pewnie powiesz, że nic nie stoi na przeszkodzie, żeby do nich się dopisywać z relacjami lornetkowymi, ale jednak mam wrażenie, że te obserwacje mają nieco inny odcień. Poza tym, jest znacznie czytelniej szukać inspiracji wśród tekstów dedykowanych sprzętowi, jakim obserwujesz. 
Moim zdaniem dodanie piątego pod-działu w "Co obserwujemy" nie wpłynie negatywnie na czytelność, a wręcz ją podbije.

A co z relacjami które są częściowo lornetkowe albo relacje tego typu, wszystkie wrzucone do działu "obiekty głębokiego nieba":

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz gdy jest "Ostatnio aktualizowane" przegląda się aktualne tematy a jak czegoś potrzeba konkretnego do szuka się w wyszukiwarce (tudzież google). Jak dla mnie jakby nie podzielić kategorii będzie to samo.  Przeglądanie kategorii po kategorii mnie osobiście męczyło by.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, robert_sz napisał:

A co z relacjami które są częściowo lornetkowe albo relacje tego typu, wszystkie wrzucone do działu "obiekty głębokiego nieba":

 

No bo moim skromnym zdankiem nieba głębokiego dotyczą...... No i tak jak Karl napisał. Łatwo pomijając Google przez wyszukiwarkę forumową odnaleźć :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może by tak, krakowskim targiem, zamiast "Co obserwujemy" dać dział "Obserwacje", z podtytułami 

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Jacek E. napisał:


Spadła nam aktywność we wszystkim - nie w porównaniu z innymi forami :( 
 

To co piszesz jest zastanawiające bo mi wychodzą zgoła inne wyniki.

Każdy z nas może sobie policzyć. Ja wziąłem pod uwagę ostatnie 24h aktualizacji (bez powtórzeń) tematów na trzech forach . Podzieliłem je na giełdę i resztę astronomiczną.

To fora astronomiczne nie sklepiki więc giełdę każdy myślący odrzuci i postawi pozostałe treści

 

Wyszło mi tak. moglem się pomylić oczywiście "bo na kolanie liczyłem"

Tematy astronomiczne czyli  pozagiełdowe z ostatnich 24 h na forach.

(UWAGA zwróćcie uwagi na daty i godziny)

 

Astropolis:  27szt

Astromaniak 5szt

 

Forum astronomiczne 35 szt

Gdzie tu regres ja się pytam?????

 

forum.jpg

 

 

 

 

  • Like 2

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, ignisdei napisał:

To co piszesz jest zastanawiające bo mi wychodzą zgoła inne wyniki.

Każdy z nas może sobie policzyć. Ja wziąłem pod uwagę ostatnie 24h aktualizacji (bez powtórzeń) tematów na trzech forach . Podzieliłem je na giełdę i resztę astronomiczną.

To fora astronomiczne nie sklepiki więc giełdę każdy myślący odrzuci i postawi pozostałe treści

 

Wyszło mi tak. moglem się pomylić oczywiście "bo na kolanie liczyłem"

Tematy astronomiczne czyli  pozagiełdowe z ostatnich 24 h na forach.

(UWAGA zwróćcie uwagi na daty i godziny)

 

Astropolis:  27szt

Astromaniak 5szt

 

Forum astronomiczne 35 szt

Gdzie tu regres ja się pytam?????

 

 

No kurczak niby statystyki nie kłamią... ale niestety jest we mnie takie odczucie co do aktywności. Oczywiście nie w porównaniu z innymi forami.
O nasze podwórko mi chodzi.
Tak jakoś mniej zaangażowania Userów od jakiegoś czasu obserwuję......
P.S. Zobacz- ankieta tego tematu - ilu od momentu postawienia było na FA a ilu kliknęło? :(

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyniki z ostatniej doby są mało miarodajne, to za krótki okres. Miesiąc to minimum na takie zestawienia. PS i porównajmy się z AP, a nie Maniakiem, bo tam prócz giełdy wiele się nie dzieje. PS2 no dobra, jest jeszcze Domek i jego kapitalne foty.;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"My jesteśmy pesymiści,

naszym godłem dąb bez liści..."

  • Like 2

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, ignisdei napisał:

Ja wziąłem pod uwagę ostatnie 24h aktualizacji (bez powtórzeń) tematów na trzech forach

Już pomijając słuszną uwagę Lukosta o bardzo niewielkim zakresie czasowym, to w ten sposób zrównujesz wątki gdzie jest dyskusja na kilka/naście/dziesiąt wpisów z wątkami gdzie jest np jedna odpowiedź ;)

Z drugiej strony również nie widzę tutaj jakiegoś nagłego kryzysu. Jest "przeciętnie" ale stabilnie ;) Astropolis też odczuło "tąpnięcie" związane z dużymi zmianami czego efektem jest mocno poszarpany wykres aktywności (od 80 do 150 postów dziennie gdy wcześniej 150 to była "norma"). Maniak to już inna "kategoria".

Tak czy owak, na pewno tutaj nie pomoże sianie defetyzmu w kolejnym wątku, tylko nowe pomysły na aktywizację społeczeństwa ;)

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, lukost napisał:

Wyniki z ostatniej doby są mało miarodajne, to za krótki okres. Miesiąc to minimum na takie zestawienia. PS i porównajmy się z AP, a nie Maniakiem, bo tam prócz giełdy wiele się nie dzieje. PS2 no dobra, jest jeszcze Domek i jego kapitalne foty.;)

Zrozum nie chcę bawić się w statystyki, to stwierdzenie padło dziś więc zrobiłem obliczanko z ostatnich 24.00h.

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Janko napisał:

"My jesteśmy pesymiści,

naszym godłem dąb bez liści..."

Du.a - to znaczy miejsce gdzie się plecy kończą z pesymizmem - ale co niektórzy jak wcześniej powinni łapki do klawiatury częściej wyciągać i tyle.
A w ankiecie Marka całych ośmiu Crazy
A defetyzmu nikt nie sieje tylko stara się mobilizować.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Paether napisał:

Już pomijając słuszną uwagę Lukosta o bardzo niewielkim zakresie czasowym, to w ten sposób zrównujesz wątki gdzie jest dyskusja na kilka/naście/dziesiąt wpisów z wątkami gdzie jest np jedna odpowiedź ;)

Z drugiej strony również nie widzę tutaj jakiegoś nagłego kryzysu. Jest "przeciętnie" ale stabilnie ;) Astropolis też odczuło "tąpnięcie" związane z dużymi zmianami czego efektem jest mocno poszarpany wykres aktywności (od 80 do 150 postów dziennie gdy wcześniej 150 to była "norma"). Maniak to już inna "kategoria".

Tak czy owak, na pewno tutaj nie pomoże sianie defetyzmu w kolejnym wątku, tylko nowe pomysły na aktywizację społeczeństwa ;)

Pejcz ja osobiście stawiam znak równości między AP i FA jeśli chodzi o meteorytykę.

Z drugiej strony, jesteście forum 2x  starszym, więc ruch oczywiście jest u Was większy. Po aktualizacji silnika AP,  widzę że jest +/- więcej (50:70) odwiedzin zarejestrowanych userów na godzinę z korzyścią dla AP.

Co do Astromaniaka, te same odczucia-to nie nasza liga!  ;)

  • Like 1

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja eksperymentu:

Poprzenosiłem kilka wątków do obserwacji "ogólnych" i już czuję, że coś jest nie tak (jak z tym piwem bezalkoholowym ;)). 

Lubiłem widzieć obserwy lornetkowe w jednym miejscu. W znacznej mierze wynika to z tego, że lornetkami Minkowskich nie wyłapiemy, a i ogniskowa 1500 nie da szerokich pól. Czasem możemy inspirować się wzajemnie z użytkownikami teleskopów, ale jednak rozbicie tych działów zupełnie bezpodstane nie jest.
Teraz szukanie wątków lornetkowych jest jeszcze trudniejsze (chyba, żeby otagować każdy temat tagiem w rodzaju "obserwacje teleskopowe", "obserwacje lornetkowe"). Rozumiem, że pewne wątki czasem są mieszane sprzętowo i w tym przypadku niech decyduje obserwator, gdzie chce swoje relacje zamieścić (choć pewnie dobrze jest kierować się zasadą, żeby dział odpowiadał procentowemu opisowi).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O sprzęcie powinno się pisać w dziale o sprzęcie rzecz jasna w poddziale np dajmy na to "lornetki" o lornetkach i tak podobnie z innym sprzętem no i analogicznie z obserwacjami należałoby postąpić, to jest tylko moje prywatne zdanie i wcale tak być nie musi, ale gdyby, to byłoby myślę fajnie. Pozdrawiam wszystkich i może nie najciemniejszego, ale wreszcie czystego nieba życzę!!! Wiesiek. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zapominajmy, że to są wakacje okres raczej słaby do obserwacji, noce w miarę widne więc nie róbmy czegoś dla statystyki , jeżeli już to zrobić analizę techniczną od początku po dzień dzisiejszy ona pokaże kierunek trendu, wahania jakie formacje temu towarzyszą będzie jasna i czytelna informacja o tym co nas czeka na forum lornetkowym.  Ila osób zajęło swoje stanowisko z pośród tych którzy się udzielają w lornetkach wydaje mi się, że większość czeka na wynik końcowy a i tak będą robić swoje, czy będą zmiany czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy ustalcie zatem "burzą mózgów" jak ma wyglądać dział 3D i z czego ma się składać a ja założę Wam takie fora jakie chcecie!   

  • Like 1

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)