Skocz do zawartości

Dwa działy lornetkowe czy jeden?


To ile tych działów? Po jednym na tor optyczny?  

26 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który wariant podziału tematów lornetkowych wolałbyś widzieć na naszym Forum?

    • Obserwacje i rozmowy sprzętowe w jednym dziale w grupie "Czym obserwujemy"
    • Osobny dział "Obserwacje lornetkowe" w sekcji "Co obserwujemy" oraz dział sprzętowy "Lornetki" w sekcji "Czym obserwujemy"
    • Wszystkie obserwacje (teleskopowe i lornetkowe) w dziale "Co obserwujemy", a lornetkowe zaplecze sprzętowe w "Czym obserwujemy/Lornetki"


Rekomendowane odpowiedzi

Moją propozycję podałem w poście ID:16. Zaś dział 3D bedzie się składał z tego, co przedtem, czyli z relacji o obserwacjach (głównie) lornetkowych

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej jestem za, ale niech ankieta jeszcze powisi kolejną dobę (choć nie sądzę, żeby miało odwrócić się od stanu 3:16).
W piątek zadziałamy z Ignisem odnośnie ewentualnych przenosin.

Swoją drogą, @robert_sz - jak Twoim zdaniem wygląda to teraz, zgodnie z Twoją wcześniejszą sugestią (tj. wszystkie obserwacje w jednym dziale, niezależnie od sprzętu)?
Jak pisałem, nie do końca się odnajduję, ale chętnie poznam Twoje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie jest ok. Przynajmniej wszystkie relacje i opisy DS-ów są w jednym miejscu, niezależnie od sprzętu.  To tylko moja jedna, pojedyncza, liczona jako sztuk jeden, opinia. Jest też nadzieja, że poszukując relacji teleskopowych, przy okazji ktoś przeczyta kilka opisów co i jak widać w lornetkach i się do nich przekona:)

Przy okazji zauważyłem że powyższy temat jest w złym dziale. Powinien być w "układ słoneczny" -> "planety i planetoidy"

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 25.07.2017 o 13:39, Janko napisał:

A może by tak, krakowskim targiem, zamiast "Co obserwujemy" dać dział "Obserwacje", z podtytułami 

 

9 godzin temu, Janko napisał:

Moją propozycję podałem w poście ID:16. Zaś dział 3D bedzie się składał z tego, co przedtem, czyli z relacji o obserwacjach (głównie) lornetkowych

Sądzę, że propozycja Janko jest bardzo dobra. Nie spowoduje nadmiernego rozbudowania forum, ale raczej wprowadzi pewien logiczny porządek. A obserwacje 3D ze względu na swoją specyfikę powinny mieć "osobny kącik". Takie jest moje skromne zdanie :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A obserwy z użyciem nasadek bino to gdzie zamieszczać ? Bo to też 3D... :) Nie popieram wyodrębniania działów w zależności od rodzaju sprzętu obserwacyjnego. Idąc tym tropem, trza by utworzyć osobne kąciki dla miłośników makówek, niebo w SCT itd. 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, lukost napisał:

 :) Nie popieram wyodrębniania działów w zależności od rodzaju sprzętu obserwacyjnego. Idąc tym tropem, trza by utworzyć osobne kąciki dla miłośników makówek, niebo w SCT itd. 

Dokładnie tak, stworzy się precedens i znów wrócimy do poprzedniej rozbudowanej strony :(
Panowie - przecież jeśli ktoś chce a Wy w pierwszej kolejności relacje lornetkowe znajdzie.
I brak wydzielenia nie zmieni zainteresowania tych którzy się obserwacjami lornetkowymi interesują - pomyślcie nad tym i zapewne przyznacie mi racje....
Za chwilę ktoś napisze, że Astrofotografia obiektywem to co innego niż refraktorem i Newtonem i on chce osobny poddział. Za chwilę z guide i bez, statywowa, kamerą, lustrzanką... itd.
Będą mieli swoje racje? Będą. A astrofotografii jest więcej niż relacji....
I co znów upleciemy sobie nieczytelną sieć na głównej?
Odpuśćcie - to kwestia naprawdę szybkiego przyzwyczajenia.
Niestety, na uproszczeniu wszyscy coś stracili.....

P.S. W ankiecie na podział zagłosowało ,,aż" 17 osób. Dużo w porównaniu z przeciwnikami ale czy to dużo???? Czy jest mandat społeczności aby tworzyć podziały i wracać do starego? Przecież przeciwników zmian wyglądu głównej było góra 3-4 userów....

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, robert_sz napisał:

Bo zabrakło 3 opcji którą ja lansuje ;) 

Wedle życzenia :) 
Dodałem trzecią opcję, wg której pilotażowo kilkanaście tematów lornetkowych (obserwacyjnych) jest wrzuconych do działu obserwacyjnego, pośród tematów teleskopowych.
Osoby zainteresowane trzecią opcją, proszę o przegrupowanie ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze raz powtórzę swój post z cytatem Lukosta, rozważcie jednak pozostawienie jak jest:

 

6 minut temu, lukost napisał:

A obserwy z użyciem nasadek bino to gdzie zamieszczać ? Bo to też 3D... :) Nie popieram wyodrębniania działów w zależności od rodzaju sprzętu obserwacyjnego. Idąc tym tropem, trza by utworzyć osobne kąciki dla miłośników makówek, niebo w SCT itd. 

Dokładnie tak, stworzy się precedens i znów wrócimy do poprzedniej rozbudowanej strony :(
Panowie - przecież jeśli ktoś chce a Wy w pierwszej kolejności relacje lornetkowe znajdzie.
I brak wydzielenia nie zmieni zainteresowania tych którzy się obserwacjami lornetkowymi interesują - pomyślcie nad tym i zapewne przyznacie mi racje....
Za chwilę ktoś napisze, że Astrofotografia obiektywem to co innego niż refraktorem i Newtonem i on chce osobny poddział. Za chwilę z guide i bez, statywowa, kamerą, lustrzanką... itd.
Będą mieli swoje racje? Będą.  A astrofotografii jest więcej niż relacji....
I co znów upleciemy sobie nieczytelną sieć na głównej?
Odpuśćcie - to kwestia naprawdę szybkiego przyzwyczajenia.
Niestety, na uproszczeniu wszyscy coś stracili.....

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Jacek E. napisał:

Dokładnie tak, stworzy się precedens i znów wrócimy do poprzedniej rozbudowanej strony :(
Panowie - przecież jeśli ktoś chce a Wy w pierwszej kolejności relacje lornetkowe znajdzie.
I brak wydzielenia nie zmieni zainteresowania tych którzy się obserwacjami lornetkowymi interesują - pomyślcie nad tym i zapewne przyznacie mi racje....
Za chwilę ktoś napisze, że Astrofotografia obiektywem to co innego niż refraktorem i Newtonem i on chce osobny poddział. Za chwilę z guide i bez, statywowa, kamerą, lustrzanką... itd.
Będą mieli swoje racje? Będą. A astrofotografii jest więcej niż relacji....
I co znów upleciemy sobie nieczytelną sieć na głównej?
Odpuśćcie - to kwestia naprawdę szybkiego przyzwyczajenia.
Niestety, na uproszczeniu wszyscy coś stracili.....

P.S. W ankiecie na podział zagłosowało ,,aż" 17 osób. Dużo w porównaniu z przeciwnikami ale czy to dużo???? Czy jest mandat społeczności aby tworzyć podziały i wracać do starego? Przecież przeciwników zmian wyglądu głównej było góra 3-4 userów....

Jacku z całym szacunkiem myślę, że "rozbudowana strona" to takie trochę strachy na lachy. Nie uważam, że jeden kolejny poddział zaburzy strukturę FA. A co do tego, że za chwilę osoby zajmujące się foto będą chciały swoje poszczególne poddziały, to na razie nie ma ani jednego takiego głosu, więc chyba nie ma takiej potrzeby. Również nie ma postulatów o wydzielenie obserwacji  z nasadkami bino, mak'ami czy SCT (to tak w nawiązaniu do postu Lukosta). A skoro parę osób ładnie prosi o wydzielenie obserwacji lornetkowych to może jednak można zrobić ukłon w ich stronę :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, pszemek123 napisał:

Jacku z całym szacunkiem myślę, że "rozbudowana strona" to takie trochę strachy na lachy. Nie uważam, że jeden kolejny poddział zaburzy strukturę FA.

To ja chcę jak było: Rozbudowaną Szkołę Astrofotografii, Rozbudowany ATM na: Teleskopy, Montaże, Sprzęt do foto, Zdalne sterowanie, Inne...
Mam rację - mam! W tej chwili muszę kopać w 1 ogólnym ATM a wszystko było posegregowane - sam to dość długo robiłem....
Co na to odpowiesz?????? Zobacz ile tam jest tematów.
O to samo można wnioskować w dziale Astrofotografia.... I też będzie wiele racji.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacku, odpowiem Tobie tak. Skoro chcesz tak jak było to po co tak mocno nalegałeś na zmiany? Trzeba było zostawić wszystko po staremu.

PS. To jest mój ostatni post w temacie ponieważ wydaje mi się, że podchodzisz do tego bardzo emocjonalnie i wkradają się do dyskusji jakieś negatywne emocje, a wywoływanie konfliktów to ostatnia rzecz której bym chciał.
Dziękuję za dyskusję :) 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, pszemek123 napisał:

Jacku, odpowiem Tobie tak. Skoro chcesz tak jak było to po co tak mocno nalegałeś na zmiany? Trzeba było zostawić wszystko po staremu.

 

Nie - żadnych emocji. Podałem przykłady.
Nie chcę po staremu - nie przeczytałeś dokładnie co napisałem...
Chcę aby było tak jak jest obecnie, bez tworzenia dodatkowych poddziałów a swoim przykładem o ATM i Astrofotografii pokazałem, że ta zmiana ,nad którą dyskutujemy może stać się bodźcem (i chyba słusznym) do wprowadzania kolejnych poddziałów, w myśl zasady - Obserwatorzy mają podział to dlaczego nie astrofotograficy czy majsterkowicze?
Przyznasz, że jest w tym wiele racji.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Panasmaras napisał:

Osoby zainteresowane trzecią opcją, proszę o przegrupowanie ;) 

Teraz to się nie liczy :P bo część osób co już oddała głos nie przeczyta lub nie zauważy że jest jakaś zmiana. Twoja racja będzie bardziej twojsza niż mojsza. Potłuczone gary, potłuczone gary! (w innych regionach Polski mówiło się też "pobite" gary :D )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)