Skocz do zawartości

Astropudełko na miarę E-lektronika ;)


Jacek E.

Rekomendowane odpowiedzi

Strasznie w...... - denerwowało mnie przekładanie mojego astropudełka z Apusia do obiektywu, do tego stopnia, że postanowiłem (bo nikt na mój apel nie odpowiedział Crazy) zbudować sobie je sam - no dobrze czytacie SAM.
Na wstępie DZIĘKUJĘ Łukaszowi - jolo za dobór komponentów i czuwanie nad prawidłowością podłączeń :)
No to tak, miało być w nim: HUB aktywny, FTDI i sterownik grzałek (choć to moze za górnolotnie napisane bo wystarczyło mi do moich 7V prądziku, no i oczywiście 5V zasilanie aktywnego Huba.
No i to wszystko pozamawiałem: pudełko (6 zł), FTDI (27 zł) dwie przetwornice (12 zł) i HUB aktywny USB - 3,0 na zasilanie (31 zł)
Przyszło to wszystko choć nie naraz ale w ciągu tygodnia no i teraz do roboty...
Kurczak tylko jak ja to zobaczyłem to się przeraziłem. Grot mojej lutownicy był tylko o 1/3 mniejszy od niektórych części składowych :(

Najpierw rozrysowałem gniazdka, miały być 1 - wejściowe 12V, 2 wyjściowe 12V (montaż i kamera), 1 wyjściowe 7V (spięte jednym gniazdem 2 grzałki).

Najpierw zrobiłem ,,fachowy" rysunek Blanco

Pydełko_zasil.jpg

I wywierciłem otwory pod gniazda

Łączenie.jpg

Tu miałem problem z bolcami - jeden okazał się niepotrzebny ;)

Następnie musiałem rozgryźć HUBa

Pudełko_zasil1.jpg

Teraz przyszła kolej na te mikroskopy...
Szukałem w Necie oznaczeń prądowych USB aby go zasilić, ale na darmo, mali wielcy ludzie w swoich mikro USB mają kolory jednakowe - białe 3:)
Jak ja dostałem olśnienia jak to oznaczyć ( + -) to sam do tej pory nie za bardzo wiem ale wyznaczyłem ten + i - i zamalowałem + czerwonym lakierem do paznokci (dwie laski w domu ;) )

mikroUSB1.jpg

Chyba_się_poddam.jpg

Polutowałem -  nic nie przypaliłem :)

I pierwszy element zadziałał

Ale_.jpg

I kolejne też :)

Przetwornica2.jpg

Najwięcej czasu i energii zużyłem na wyżłobienie otworu na gniazda HUBa.. Te pudełka - obudowy są pancerne (użyłem lutownicy z końcówką jak śrubokręt płaski) jakimś cudem była w piwnicy. No i po upchaniu kabelków, przyklejeniu na taśmę dwustronną 3M (taką na warunki zewnętrzne) przyklejeniu elementów coby nie latały wszystko na cztery śruby (były z obudową) skręciłem.
Takie elektrocudeńko mi wyszło :) Mam swoje astropudełko do zestawu montaż, kamerki, obiektyw, guiderek a dane po jednym kabelku do lapka idą - tym samym z lapka polecenia do urządzeń w pudełku. Zasila też jeden kabelek :) Liczba roboczogodzin = 1,5.

Gotowe.jpg

  • Like 8

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękna robota !
...a pamiętam, że ktoś kiedyś pisał, że się nie zna na elektronice :)

 

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Esku1RES napisał:

Piękna robota !
...a pamiętam, że ktoś kiedyś pisał, że się nie zna na elektronice :)

 

Dzięki :) - Zmusili mnie Podli Userzy - nikt czasu nie miał  Crazy a ja frustracje przy odpinaniu z duzej rurki, przekładaniu na małą i abarot :(
To pierwsze moje ,,dzieło" i chyba ostatnie - zbyt stresująca ta robota. Mniejszych tych elemencików to już być nie mogło 3:)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to już jakaś epidemia, co raz więcej userów buduje swoje konstrukcje :) Fajnie wyszło Jacek

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)