Skocz do zawartości

Lornetka z szerokim polem widzenia


Przemek_K

Rekomendowane odpowiedzi

Od jakiegoś czasu myślę o zakupie małej lornetki z szerokim polem widzenia do przeglądania nieba. Upatrzyłem takie: Kowa 6x30 YF dająca 8 stopniowe pole i Nikon Aculon 7x35 z ponad 9 stopniowym polem. Którą warto kupić? Jest jeszcze sporo droższa wersja Nikona 7x35 EX, parametry niby te same co Aculon ale jest cięższa no i pytanie czy te 200-300zł różnicy jest faktycznie zauważalne w jakości wykonania i dawanych obrazów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6x30 fajne parametry, jasna 5mm źrenica ale przy 8 stopniach pola widzenia masz tunelowe 48 AFOV (pole własne okularów). 7x35 z polem 9.3 st to już naprawdę fajny sprzęt ale szczerze mówiąc to nie polecam żadnej z wymienionych przez Ciebie lornetek.  Dlaczego? Dlatego bo znam takie 7x35-tki przy których Nikon 7x35 EX podkula ogon i tak się składa że w przyszłym miesiącu będzie kilka w sprzedaży na giełdzie. Szczegóły wkrótce...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dokłądnie takie samo zdanie jak robert_sz. Na podstawie własnych doświadczeń z bliźniaczym modelem pierwsza to świetna lornetka do obserwacji dziennych, ale w nocy wypada dość słabo (i bynajmniej nie chodzi o pole widzenia, ponieważ obserwując przez nią w dzień wcale nie mam wrażenia tunelu). Natomiast Aculony mają bardzo przeciętną jakość obrazu. Lepszy byłby Nikon EX 7x35, ale jest dość ciężki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie się dowiem zatem jaki model jest wart uwagi - mówimy o sprzęcie za kilka stów i dobrym stosunku jakości do ceny. Nikon EX 7x35 ma w sumie dobre opinie na forach ale jest cięższy od Aculona. Jakie inne modele <=800zł z dużym polem polecacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, robert_sz napisał:

Te 7x35-tki będą z polami od 11 do 12.5 st. i zmieścisz się w budżecie. Jak troszkę poczekasz to sam się przekonasz co są warte :)

Ile procent pola widzenia jest wolne od komy i astygmatyzmu?
Patrzyłem w niebo przez kilka staruszków o podobnych parametrach i żaden mnie nie zachwycił, zdecydowanie lepiej sprawdzały się w dzień gdzie wady brzegowe są dla mnie mniej uciążliwe przy szerokim polu.

www.wzrokowiec.com
..................................
8x30 7x36 7x50 10,5x44
 

PTMA W-wa, OTOP

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dokładnie, różnie w zależności od modelu. Musiałbym każdy model mierzyć osobno, poza tym każdy człowiek inaczej podaje, dla jednego to co bedzie 60% to drugi powie że 70%. Wiesz jak to jest z ocenianiem na oko. Jeśli oczekujesz że w lornetkach o polu 77 do 87.5 st. AFOV będziesz miał korekcję jak w Fujinonie 10x50 o afov 65 to oczywiście że tak nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście wystarczy orientacyjnie.
Przy polu około 80 stopni 70% dobrego obrazu to więcej niż bym się spodziewał, stawiam raczej na 50-60%.

www.wzrokowiec.com
..................................
8x30 7x36 7x50 10,5x44
 

PTMA W-wa, OTOP

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)