Skocz do zawartości

PRISM - astrokombajn


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, mam do Was pytanie czy spotkaliście się kiedyś z oprogramowaniem astrofotograficznym PRISM. Jeden z moich znajomych na Google+ okazuje się jest współautorem i współwłaścicielem tej platformy. Był ciekawy czy znam to oprogramowanie, które obecne jest na rynku od kilkunastu lat. Ja się z tym nie spotkałem, ale może ktoś z Was ma jakieś doświadczenie. Czytając opis widzę, że jest to prawdziwy kombajn łączący w sobie wszystkie znane programy do akwizycji, ostrzenia, obróbki i diagnostyki. Powiem szczerze że jestem pod ogromnym wrażeniem ilości funkcji.

Obiecałem, że podpyta na naszym forum o doświadczenia więc jeśli takie macie to proszę , napiszcie. Adres do strony: http://hyperion-astro.com/index.html

Funkcjonalności:

Prism_2.thumb.jpg.28e3359987dc4cc985a973bdca19e2d6.jpg

Prism_1.thumb.jpg.dcb20099103d07fb4e568fb92d5f844c.jpg

 

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Gdy jesteś gotowy do zakupu, możesz to zrobić poniżej"... Nie możesz! Przyciski nie działają, więc o cenach nie można się dowiedzieć.

Jakie zdanie mogę mieć o nawet najlepszym programie, kiedy cena jest nie jawna i nie ma możliwości dokonać prostego porównania funkcjonalności programu do jego ceny?

Decydując się na stratę kilku dni i nocy na zainstalowanie, konfigurację a potem próby z programem muszę wiedzieć na co się porywam - kilka obrazków i dużo niewiadomych na stronie www, to trochę za mało informacji.

Również na stronę kontaktową nie mogę wejść, bo rzekomo w moim komputerze brak jakiegoś dll'a... dziwne!

Twórcy programu zachowują się trochę jak w tym powiedzeniu: "chciałabym, a boję się..."

----------------------------------------------------------------

SW ED80 OTA 80/600 + F/R x 0,85   Montaż: Celestron AVX,

kamera: QHY163M;  guiding: Orion Guide Scope + ASI120MM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, AdamK napisał:

"Gdy jesteś gotowy do zakupu, możesz to zrobić poniżej"... Nie możesz! Przyciski nie działają, więc o cenach nie można się dowiedzieć.

Jakie zdanie mogę mieć o nawet najlepszym programie, kiedy cena jest nie jawna i nie ma możliwości dokonać prostego porównania funkcjonalności programu do jego ceny?

Decydując się na stratę kilku dni i nocy na zainstalowanie, konfigurację a potem próby z programem muszę wiedzieć na co się porywam - kilka obrazków i dużo niewiadomych na stronie www, to trochę za mało informacji.

Również na stronę kontaktową nie mogę wejść, bo rzekomo w moim komputerze brak jakiegoś dll'a... dziwne!

Twórcy programu zachowują się trochę jak w tym powiedzeniu: "chciałabym, a boję się..."

Zawsze możesz ściągnąć triala.

A jeśli chodzi o przycisk CONTACT US, to jest pod nim adres mailowy. Jeśli Ci się nie otwiera wystarczy, że skopiujesz go i wkleisz do pola adresu w programie pocztowym.

Osobiście o programie nie słyszałem, ale sprawdzę, czy w astrofoto planetarnym na poziomie nowicjusza się sprawdzi...

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, AdamK napisał:

"Gdy jesteś gotowy do zakupu, możesz to zrobić poniżej"... Nie możesz! Przyciski nie działają, więc o cenach nie można się dowiedzieć.

Jakie zdanie mogę mieć o nawet najlepszym programie, kiedy cena jest nie jawna i nie ma możliwości dokonać prostego porównania funkcjonalności programu do jego ceny?

Decydując się na stratę kilku dni i nocy na zainstalowanie, konfigurację a potem próby z programem muszę wiedzieć na co się porywam - kilka obrazków i dużo niewiadomych na stronie www, to trochę za mało informacji.

Również na stronę kontaktową nie mogę wejść, bo rzekomo w moim komputerze brak jakiegoś dll'a... dziwne!

Twórcy programu zachowują się trochę jak w tym powiedzeniu: "chciałabym, a boję się..."

Hmm...faktycznie przydały by się ceny :) przekaże taką sugestię i myślę  że to jakiś chwilowy błąd na stronie. Wiem, że wersja Professional kosztuje 349$ Advance 499$. Z punktu widzenia ceny, jeśli przyjąć że wszystkie wymienione funkcjonalności działają dobrze to jest relatywnie atrakcyjna. Na pewno ściągnę triala i zobaczę. Póki co nie widać żeby ktoś z tego do tej pory korzystał.

Co do zakładki kontakt to u mnie działa bez problemu. Po kliknięciu otwiera się domyślny program pocztowy z mailem na adres [email protected] 

 

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, AdamK napisał:

"Gdy jesteś gotowy do zakupu, możesz to zrobić poniżej"... Nie możesz! Przyciski nie działają, więc o cenach nie można się dowiedzieć.

:) błąd naprawiony, cena pojawiła się na stronie

Prism_3.jpg.b12cc6f3af829d78bc875d264fc04076.jpg

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy później...

Pobrałem i zainstalowałem triala (dzięki @BlackPitchPL ) i będę testował. Wygląda bardzo, hm, opaśle i gigantycznie, coś jak krzyżówka Maxima z SGPro - jeśli wszystkie funkcje działają prawidłowo, to może się nadać. To generalnie program do akwizycji i analizy obrazu, a lista funkcjonalności wygląda imponująco. Poniżej wybrane przeze mnie (to niewielki ułamek całości - wersja ADVANCED) :

  • obsługa trzech kamer, dwóch focuserów, stacji pogodowych, montaży, kopuł, obserwatoriów, itp, itd
  • obsługa wielu interfejsów ASCOMowych: Observing Conditions, Switch, Cloud sensor (w sam raz do AstroLinka :)
  • plate solve z wieloma opcjami, możliwość zbudowania modelu nieba w celu poprawienia dokładności
  • wbudowany guiding, automatyczne ustawianie ostrości (również na wybranej gwieździe), ustawianie ostrości na prążkach spektralnych
  • wsparcie dla astro i fotometrii
  • możliwość kalibracji i składania materiału
  • wbudowane zaawansowane planetarium z wieloma bazami i katalogami
  • możliwość analizy wielu parametrów zestawu (szumy kamerek, błędy prowadzenia i okresowe montażu, pomiar krzywizny pola i nachylenia sensora, monitorowanie jakości gwiazd w trakcie sesji)
  • zaawansowany moduł do planowania sesji z wieloma możliwościami - poprawianie kadru oraz ostrości pomiędzy klatkami, wybór celu w zależności od warunków oraz położenia Księżyca na niebie, automatyczne robienie flatów o zmierzchu albo o świcie, itp, itd

... i wiele wiele innych. Program w 80 dniowej wersji trial już zainstalowany i mam zamiar wykorzystać krótkie noce na testowanie. To co na razie mi się nie podoba, to:

  • brak biblioteki klatek kalibracyjnych (znanej z Maxima). Mamy sporo opcji kalibracji, ale bez automatycznego dopasowania klatek kalibracyjnych do materiału
  • przy otwieraniu pliku z obrazem lub sczytywaniu obrazu z kamerki program automatycznie wyciąga zdjęcie algorytmem DPP, co niestety trochę trwa (5-8s na 4 rdzeniach 3.3GHz 16GB RAM i zdjęciu 16Mpx z CMOSa). Mam nadzieję że da się to wyłączyć gdzieś w opcjach, bo to strasznie muli
  • nie znalazłem jeszcze opcji do wykonywania własnego skryptu po wykonaniu każdego zdjęcia w sekwencji. 
  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie testowałem na FreePC, ale też mam takie odczucia, że to jest jakiś zamulacz. Na pytanie na forum PRISM nie dostałem odpowiedzi. Na razie odpuszczam ten soft. Zainstalowałem go na astrolapku i niby sprzęt działa, ale responsywność pozostawia wiele do życzenia. Za każdym razem jak coś naciskam przeżywam chwile niepewności - czy się włączy, czy wybuchnie. Poza tym (może jestem już przyzwyczajony do Maxima) brakuje mi kilku rzeczy, z których cały czas korzystam podczas sesji - szybkiego Pan&Zoom na obrazie, pipetki do sprawdzenia rozmiaru gwiazd czy szumu na klatce. No i jednak nie chcę rezygnować z biblioteki klatek kalibracyjnych :)

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)