Skocz do zawartości

Sprzęt astronomiczny


Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

mam takie pytanko, co warto byłoby wybrać do rozpoczęcia zabawy a astronomią? Problem jest taki, że jestem pasjonatem technologii i ogólnie szeroko rozumianej fizyki. Co więcej może to zabrzmieć trochę śmiesznie, ale grając w gry komputerowe typu Mass Effect czy Prey, bardzo mi się spodobała możliwość takiej zabawy.

Mieszkam w raczej średniej wielkości mieście koło Katowic, więc jest raczej jasno. Generalnie chciałbym kupić jakiś sprzęt w cenie powiedzmy do 400 zł (chociaż najlepiej 300), ponieważ sam nie jestem przekonany czy to jest zabawa dla mnie. Na pewno miłym uczuciem by była możliwość pooglądania sobie planet i tych ładnych kolorowych mgławic i możliwość przyjrzenia się jako takiego tym obiektom, a nie widzenie zwykłych gwiazd jak przy użyciu "lornetki" ocznej.

Generalnie nie wiem nawet czy to zabawa dla mnie, dlatego chciałbym jakiś sprzęt maksymalnie do 300-400 zł i zastanawiam się między lornetką a np teleskopem. Co więcej może się przydać informacji? Mam lustrzankę z obiektywem od cannona 18-135mm, generalnie zdjęcia księżyca wychodzą całkiem ładne, ale raczej dużych możliwości mi nie daje te rozwiązanie w moim odczuciu.

Zależałoby mi na tym, aby ten sprzęt był w miarę wygodny bez statywu, ostatecznie pasował pod statyw fotograficzny (w wypadku lornetki) . Z takich ciekawych  lornetek znalazłem Nikon Aculon A211 16x50 oraz 10x50. Ogólnie sprzęt tylko nowy wchodzi w grę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpuść sobie. Zaświetlenie nieba jest tam ogromne. Nie zobaczysz kolorowych mgławic jak na zdjęciach, w pobliżu GOP-u w ogóle nic nie zobaczysz oprócz jasnych gwiazd, Księżyca i planet. Więc jeśli już coś koniecznie to refraktor najtańszy 70/700 i będziesz mógł chociaż pooglądać Księżyc i planety. Tyle że teleskopem nie obserwuje się z okna, trzeba minimum wyjść z nim na balkon, najlepiej wyjść z nim w plener.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się składa, że mam akurat refraktorek 70/700, może niebo mniej "zaśmiecone" światłem niż na Śląsku, ale dookoła podwórza, z którego najczęściej oglądam niebo jest sporo latarni (ledwo da się tak ustawić sprzęt żeby drzewa je zastawiły), więc podejrzewam, że warunki mam najwyżej trochę lepsze od Ciebie.

Przede wszystkim... chcesz kolorowych obrazów nieba, to... najlepiej posiedź przed kompem i poszukaj ich w necie ;) przez taki mały (i tani) teleskop lub lornetkę zobaczysz co najwyżej kolory Księżyca (mnie się udaje różne zobaczyć odcienie szarego, czasem ciut brązu, żółtego i zielonkawego odcienia ). Ogólnie wg mnie Księżyc wygląda w takim sprzęcie bardzo ładnie. Ewentualnie dwa kolorowe pasy na Jowiszu - te w moim sprzęcie widać już w powiększeniu 28 x (kitowy (czyli z zestawu z teleskopem) okular 25mm), choć sezon na Jowisza powoli się kończy. Czasem wydaje mi się, że widzę delikatną niejednorodność koloru tarczy Saturna (pierścienie widać bardzo wyraźnie oddzielone od planety już w powiększeniu 28x. Poza tym można zobaczyć różne kolory gwiazd.

Obiekty mgławicowe to w zasadzie szare rozmyte plamki. Mnie najłatwiej znaleźć i obserwować gromady kuliste i kilka większych galaktyk. Kolorów mają one od groma - odcienie szarości w dowolnej ilości ;)

Nie udało mi się nawet zobaczyć większość słabszych galaktyk z Katalogu Messiera, mimo, że wiem, że tam są, ale może oczy mi się nie mogą dostosować dobrze do ciemności przez te lampy wokoło. Taką np M57 natomiast udało mi się zobaczyć raz jako malutki rozmyty, szarawy "pierścień" z ciemniejszym fragmentem w środku, w czasie reszty obserwacji wygląda po prostu jak rozmyta szeroka gwiazda pośród ostrych punkcików prawdziwych gwiazd.

Może lepiej spotkaj się z kimś kto ma "słabszy" teleskop i zobaczysz wtedy co i jak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ile bym musiał posiadać, żeby ta zabawa miała sens? Czy gdybym spróbował z jakaś lornetką za powiedzmy 400 zł, czy to jest mało jak na taki sprzęt? Wybaczcie, jeśli te pytania wydają się narzucające, ale jest to dla mnie w sumie ważne dosyć, żeby wiedzieć, czy te hobby ma jakikolwiek sens. Generalnie ja mieszkam obok Katowic, w także sporym mieście tj. około 130 tys mieszkańców, ale czasami chodząc z psem widuję dosyć sporo gwiazd na niebie. Pewnie zależy to także od przejrzystości nieba (brak chmurek itd.). Co by należało zrobić, żeby to miało sens?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę zabawa w astronomię ma sens jeżeli naprawdę cię to kręci. Wtedy naturalnym jest, że ładujesz sprzęt do auta i wyjeżdżasz kilka kilometrów za miasto pod ciemne niebo i napalasz wzrok znalezionymi na niebie obiektami. I tu znów nie daj się zwariować. To nie będą widoki z okładki "Astronomii" ale szare plamki lub mgiełki w przypadku galaktyk i mgławic i większe czy mniejsze punkciki w przypadku gwiazd. 

Sam musisz zdecydować czy chcesz w to wejść.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tej mapie: http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/membermap/ są userzy tego forum.  Napisz do kilku z nich z Twojej okolicy, czy nie pokazali by Ci kilku obiektów na niebie przez ich sprzęt  (jak klikniesz na daną osobę to sprawdź, kiedy była jego ostatnia wizyta, jak powyżej miesiąca, to raczej nie odpowie...) Zobaczysz jak wyglądają mgławiczki i gromady gwiazd, może Saturna i Księżyc. I wtedy stwierdzisz, czy Cię to zainteresuje.

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedzielibyście mi czy przez taką lornetkę da się dużo zobaczyć? Bo szczerze mówiąc na początek bardziej by mi ona pasowała, bo zabrać ja na jakąś wycieczkę zupełnie łatwiej i myślę, że bezpieczniej trochę nawet niż teleskop. Dlatego się tak upieram nie próbując się kontaktować z kimś by pokazał, ponieważ nie bardzo lubię się umawiać na takie eventy, z kimś kogo nie znam, a po wtóre myślę, że jestem na tyle zaangażowany, żeby się z tym zmierzyć :). A jeśli nie to mogę komuś taką lornetkę podarować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że jak umówisz się z kimś z tego forum, to raczej nikt Ci "głowy nie urwie" ;)

Mój mały sprzęt 70/700 kupiłem za ok 300 zł, a już coś tam przez niego widzę. Lornetką (stara radziecka kupiona dawno temu na targu) pokazała mi kilka jaśniejszych galaktyk np Galaktykę Andromedy (M31) Bodego i Cygaro (M81, M82),  Trójkąt (M33), Mgławicę Oriona (M42). Chociaż to wszystko było z ciemnego podwórka, w mieście mógłby być trochę problem. I mrowie, na prawdę mrowie gwiazd. Droga Mleczna przez lornetkę zniewala! Gromad kulistych jakoś nie oglądałem (nie wiem dlaczego), ale za pewne kilka udałoby się zobaczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, bardzo kiepska sprawa z tą mapką tak teraz widzę. To w takim układzie jedynie z jakimiś wakacjami czy dłuższym weekendem bym mógł powiązać jakieś możliwości obserwacji, a to bardzo ciężki temat kurcze :/ . Jakkolwiek by nie patrzeć na to - wszędzie bym miał przynajmniej godzinę trasy, jak nie więcej omijając dopłaty za "trasę". To jest ogólnie jako mapa emisji promieniowania cieplnego? Bo tak się zastanawiam czy idąc np w tych Katowicach, Zabrzu czy Krakowie powiedzmy w okolice jakiegoś lasu gdzie przynajmniej w najbliższym otoczeniu wydaje się być ciemno. Czy emisja tych fal może wpływać na to co widać z tamtego terenu? Czy ogólnie po prostu najlepiej poza tym terenem bez względów?

Sorka, że zadaje tyle pytań, ale szczerze mówiąc zawsze mnie zastanawiał ten temat a dodatkowo ostatnio jakoś zakręciło mnie jeśli chodzi o "wszechświat" jego badanie itd. stąd też pewnie głupie i śmieszne pytania. Nigdy też nie brałem go na poważnie w przekonaniu, że sam sprzęt jest drogo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być wystarczająco na początek.

12 godzin temu, Dragomint napisał:

(...) szczerze mówiąc zawsze mnie zastanawiał ten temat a dodatkowo ostatnio jakoś zakręciło mnie jeśli chodzi o "wszechświat" jego badanie itd. stąd też pewnie głupie i śmieszne pytania. Nigdy też nie brałem go na poważnie w przekonaniu, że sam sprzęt jest drogo. 

Skoro Cię zakręciło, to najlepiej chyba na początek zacząć od czytania :) książek jest sporo w sieci też od groma informacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Dragomint napisał:

Kurcze, bardzo kiepska sprawa z tą mapką tak teraz widzę. To w takim układzie jedynie z jakimiś wakacjami czy dłuższym weekendem bym mógł powiązać jakieś możliwości obserwacji, a to bardzo ciężki temat kurcze :/ . Jakkolwiek by nie patrzeć na to - wszędzie bym miał przynajmniej godzinę trasy, jak nie więcej omijając dopłaty za "trasę". To jest ogólnie jako mapa emisji promieniowania cieplnego? Bo tak się zastanawiam czy idąc np w tych Katowicach, Zabrzu czy Krakowie powiedzmy w okolice jakiegoś lasu gdzie przynajmniej w najbliższym otoczeniu wydaje się być ciemno. Czy emisja tych fal może wpływać na to co widać z tamtego terenu? Czy ogólnie po prostu najlepiej poza tym terenem bez względów?

Sorka, że zadaje tyle pytań, ale szczerze mówiąc zawsze mnie zastanawiał ten temat a dodatkowo ostatnio jakoś zakręciło mnie jeśli chodzi o "wszechświat" jego badanie itd. stąd też pewnie głupie i śmieszne pytania. Nigdy też nie brałem go na poważnie w przekonaniu, że sam sprzęt jest drogo. 

Mapa pokazuje na warstwie Atlas 2015 jasność nieba a warstwa VIIRS 2017 źródła światła. 

https://www.lightpollutionmap.info/#zoom=9&lat=6425452&lon=2182119&layers=B0FFFTFFFF

Niestety pierwsze lepsze niebo u Ciebie to 40 km (za Gliwicami) a takie już gdzie można popatrzeć lepiej DS dopiero za Wadowicami.

Dopiero teraz sobie uświadomiłem jak wygląda sprawa w tamtych stronach ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)