Skocz do zawartości

Astobudka pod Wrocławiem


Rekomendowane odpowiedzi

Znakomicie. Pomysł z wózkami bramowymi super, szkoda że sam o tym nie pomyślałem przy budowie mojej szopki, te ograniczniki które zrobiłem są takie sobie, trzeba będzie im zrobić jakiś upgrade :)  Tak mniej więcej ile u Ciebie waży cały dach?

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zdjęcia nie przekłamują obrazu masz na działce całkiem niezłą warstwę nie najgorszej gleby, w sam raz pod ogródek ;)

A co do samej budki. Jeśli dobrze widzę:

2016-11-11 13-41-19.jpg

nie dawałeś żadnej izolacji między bloczkami a legarami. Dlaczego? Czy to nie powoduje podciągania wilgoci do środka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szyny zamontowane. Po odpięciu napędu, dach po lekkim pchnięciu dojeżdża do samego końca bez zatrzymywania.  Ze względów logistycznych szyny przyszły kurierem w 2m odcinkach.

IMG_20170805_135247_1.thumb.jpg.ecb31b90ecc5ddb6ef590550b20edcf2.jpg

A tak wygląda napęd:

IMG_20170718_205205.thumb.jpg.298c5c894933033ecb4aaf4a97abcd76.jpgIMG_20170805_135417.jpg.dbc4f2ab0b8dce2e2ec1fe7d2576c7cf.jpg

Jest na zewnątrz, żeby dach wyjeżdżał poza obrys budki. Nie jest jakiś bardzo wyjściowy, ale dobrze działa. W przyszłości zabuduję go drewnianą otwieraną skrzynką.

Krańcówka na zamknięciu:

IMG_20170805_140534.jpg.475ea1d27cbeea48408fb0e92c5e3239.jpg

I to tyle z budowy.

Obok budowy przygotowania do pierwszego w pełni własnego wina:

IMG_20170805_135501.jpg.55246f54570eedf4b558fe90570e5f7b.jpg

 

 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 2 miesiące później...

W Leroy teraz jest podobny domek za 1600zł ... myślę że warto ... chyba spróbuję :D 

https://www.leroymerlin.pl/architektura-ogrodowa/domki-altany-i-wiaty/domki-ogrodowe-i-narzedziowe/domek-narzedziowy-caro-264-x-262-cm-stelmet,p97459,l1914.html

 

A powiedz mi to teraz szyne masz tak zbudowaną że dach z niej nie wypada ? rozumiem że koła jeżdzą w środku niej szyny ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grubość ścianki 14mm vs 22mm. Szukaj grubszej.

Tak szynę mam z profila półotwartego, teraz w jednym kawałku przez całą długość dachu. Zamykam na wrzeciądze tylko w tedy gdy zapowiadają duże wichury. Szyna utrzymuje dach nawet w czasie dość silnego wiatru (tak do ok. 50km/h to spokojnie trzyma), jest przykręcona 8 wkrętami 40mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Powiem CI że te 16mm nie jest takie złe ... mam na ogrodzie domek dla dzieci właśnie z 16stki i już 5 rok wytrzymał dzieci ... nic się nie rozpadło/złamało a drzwiami potrafili walnąć mocno :) 

dokładnie takie coś (widzę nawet że podrożał bo płaciłem 1400zł)  https://www.4iq.com.pl/drewniane-domki-dla-dzieci/206-domek-ogrodowy-dla-dzieci-z-drewna-jerzyk-ze-slizgiem-5902490690370.html#/domki_kotwy_mocujace-nie_dziekuje/domki_slizg_do_domku_jerzyk-kolor_czerwony

Także testy przeszedł znakomicie.  Ten natomiast wzmocniłbym dodatko od środka kantówkami na ścianach, i legary dachu na pewno do zmiany ale to nie problem ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy później...

Kolejny krok w rozbudowie sprzętu: rotator.

Do sterowania od dawna planowałem wykorzystać AstoHuba by Jolo (jest świetny bo uniwersalny, i to nie jest ostatnie urządzenie, które będzie podłączone).

Wolny port fokusera steruje drugim silnikiem krokowym. Oczywiście nie można, go zamontować w Maximie i SGP, jako normalny rotator, ale na razie mi to nie przeszkadza. Jak urosnę i zbiorę się w sobie, to dorobię sterowanie przez Arduino (oczywiście nigdy to nie nastąpi).

Całość zamontowana na jednym zmodyfikowanym uchwycie do fokusera plus koło zębate na tubie zapewnia obrót kamery o 90stopni.

 

20191128_175552.jpg

20191125_165633.jpg

20191126_191211.jpg

20191126_191224.jpg

 

Edyta: wydruk z PLA, na zimę powinien wystarczyć. Na lato pewnie trzeba będzie ABS.

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Zywis napisał:

Sterowanie Arduino, napęd serwo TowerPro MG-946R. Jeśli będzie potrzeba udźwignie flatownicę.

Chciałbym to zobaczyć w akcji. Musi niemiłosiernie walić....

Prędkość: 60°/?0,17s (4,8V), 60°/0,13s (6V) 

Pokażesz na filmie?

Chciałem coś takiego zrobić do flatownicy, ale w sumie doszedłem do wniosku, że flaty robi się nie często, a tuby nie trzeba zamykać bo w położeniu zaparkowanym (na boku) nie kurzy się, więc tymczasem zrezygnowałem

----------------------------------------------------------------

SW ED80 OTA 80/600 + F/R x 0,85   Montaż: Celestron AVX,

kamera: QHY163M;  guiding: Orion Guide Scope + ASI120MM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Zywis napisał:

Owszem ruch jest dość gwałtowny, ale od strony tuby naklejona jest pianka gr. 5mm i nic się nie dzieje.

Poza tym szybkość można wyregulować programowo.

 

 

20191212_154938.avi 5 MB ? 9 downloads

Fajnie to działa.

Wybacz pytanie, bo się nie znam: programowo, tzn. jak? Jak tym sterujesz?

----------------------------------------------------------------

SW ED80 OTA 80/600 + F/R x 0,85   Montaż: Celestron AVX,

kamera: QHY163M;  guiding: Orion Guide Scope + ASI120MM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prymitywny programik wgrany do Arduino, a zasilanie ciągnę z AstroHuba. Myślałem też o silniku DC wpiętym bezpośrednio do AstroHuba, ale miałem akurat zbędne serwo, a poza tym silnik byłby cięższy.

Cała moja nauka o Arduino, to kurs z Forbota. Zupełnie wystarcza do takich prostych rzeczy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)