Skocz do zawartości

Dylemat lornetkowy


lagdush

Rekomendowane odpowiedzi

Kurcze mam lornetkę DO Silver 10x50 i szukam lepszego sprzętu. Wybieram między DO Extreme 10x50, a TS Optics 10x50 MX Marine. Nie wiem która z nich jest lepsza więc wasza pomoc jest mile widziana. Nie mam statywu i skupiam się na tych rozmiarach które umożliwiają obserwacje  z ręki. Chyba, że warto zainwestować w 10,5x70 lub 11x70 ale będę obserwował z nieba podmiejskiego i nie wiem czy jest sens. Kusi 15x70 ale z drugiej strony troche zniechęca mnie, że bez statywu się nie obejdzie :( Zależałoby mi żeby lornetka miała gwinty filtrowe i tu nie wiem czy lornetka TS je posiada?

Orion SkyQuest XT8, TS Optics MX Marine 10x50,. Okulary: Orion Sirius plossl 25mm, GSO plossl 12mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość pwlstk

Obie lornetki to klony znanej serii BA8, a więc instrumenty o bardzo zbliżonych parametrach i możliwościach. 

Jak słusznie sugerują koledzy Alice i Hagen, przemyśl swoje nastawienie do obserwacji ze statywu. Zauważ, że obydwie lornetki ważą przeszło 1,5 kg, co stanowi prawie 5/3 wagi Twojej DO Silver. Są tacy, którym to nie przeszkadza, ale ja proponuję Ci wziąć butelkę wody mineralnej, przystawić do oczu na około 5-10 minut i przekonać się, czy jest to dla Ciebie komfortowe. Pamiętaj, że obserwować będziesz znacznie dłużej. Co więcej, dzięki statywowi uzyskasz większą stabilizację obrazu, co umożliwi Ci dostrzeżenie dodatkowych szczegółów obiektów, które widziałeś już wcześniej, a także odkrycie zupełnie nowych.

Godzinę temu, lagdush napisał:

Kurcze mam lornetkę DO Silver 10x50 i szukam lepszego sprzętu.

Możesz uzasadnić co skłoniło Cię do takiej decyzji? Być może właśnie zakup statywu oraz/lub wyjazd pod ciemniejsze niebo tymczasowo zaspokoją Twoje oczekiwania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Hagen napisał:

Jeśli możesz to inwestuj w wiekszą lornetę, warto. Pozdrawiam!!

Przemyślę rade. Może faktycznie do zestawu lornetka plus leżak dodam statyw. 

Orion SkyQuest XT8, TS Optics MX Marine 10x50,. Okulary: Orion Sirius plossl 25mm, GSO plossl 12mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój obecny zestaw tak wygląda i szczerze mówiąc nie jest jeszcze tak jak być powinno. Powoli przymierzam się do zrobienia żurawia. Obecnie obserwacja obiektów w zenicie prowadzona jest przeze mnie bez wykorzystania statywu i czuć drżenie rąk, co odbija się na jakości dawnych przez lornetkę obrazów.

Nikon Action Ex 10x50 + filtry słoneczne własnej roboty
GSO Dobson 8" DeLuxe + kilka filtrów

https://gwiezdnezbiory.blogspot.com/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, lagdush napisał:

Kurcze mam lornetkę DO Silver 10x50 i szukam lepszego sprzętu. Wybieram między DO Extreme 10x50, a TS Optics 10x50 MX Marine. Nie wiem która z nich jest lepsza więc wasza pomoc jest mile widziana. Nie mam statywu i skupiam się na tych rozmiarach które umożliwiają obserwacje  z ręki. Chyba, że warto zainwestować w 10,5x70 lub 11x70 ale będę obserwował z nieba podmiejskiego i nie wiem czy jest sens. Kusi 15x70 ale z drugiej strony troche zniechęca mnie, że bez statywu się nie obejdzie :( Zależałoby mi żeby lornetka miała gwinty filtrowe i tu nie wiem czy lornetka TS je posiada?

Miałem TS Marine MX 7x50 i 10,5x70, a wersję 10x50 oglądałem w sklepie - wszystkie mają gwinty.
Bez statywu można się obyć nawet z ważącą blisko 2,7kg wersją 10,5x70, wystarczy leżak i dobra technika trzymania. Lornetkę opierasz w oczodołach a palcami zamiast oplatać, podtrzymujesz tubusy od spodu. Dla mnie jest to zdecydowanie bardziej wygodne od wyginania się w paragraf. Niemniej, najbardziej lubiłem TS 7x50 i ten model polecam.

  • Like 2

www.wzrokowiec.com
..................................
8x30 7x36 7x50 10,5x44
 

PTMA W-wa, OTOP

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam i czytam i chyba już wiem. Zdecyduje się jednak ja coś większego, na TS Optics 15x70 MX MarineCool I będzie dobrze. Albo nawet lepiej niż dobrze:))

Orion SkyQuest XT8, TS Optics MX Marine 10x50,. Okulary: Orion Sirius plossl 25mm, GSO plossl 12mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)