Skocz do zawartości
BQB

Silnik do obracania dobsona - jaki?

Recommended Posts

BQB    0

Witam, do mojego dobsona 12" chcę sobie zrobić obracanie teleskopu, jako, że z elektroniką powinienem sobie poradzić, to mam problem w dobraniu silnika, na razie na oś horyzontalną (lewo - prawo) chciałbym silnik krokowy 5 fazowy (ma większą dokładność, a czy unipolarny, czy bipolarny, to już mniejsza o to), o możliwie jak najmniejszym kroku. Teraz problemem dla mnie jest obliczenie przekładni i momentu obrotowego jaki musi mieć ten silnik. Do obrócenia dobsona o promieniu podstawy 340mm potrzeba 1,2kg siły. Wczytując się w budowę różnych urządzeń silnikowych wyczytałem, że najlepiej, aby silnik miał możliwość obrotu z siłą 10 krotnie większą, więc na tym ramieniu 340mm siła mogłaby wynieść 12kg. Jaką trzeba w takim wypadku zastosować przekładnię, aby prędkość obrotu pozwalała na oglądanie ISS (wiem, że z ziemi ISS jest widoczna niecałą minutę, więc chciałbym, aby silnik z przekładnią pozwalał na obrót o 180 stopni w 50 sekund.

Jak to wszystko policzyć? Silniki krokowe mają zapewne różne prędkości obrotowe?

DarX86    3984
50 minut temu, BQB napisał:

...(wiem, że z ziemi ISS jest widoczna niecałą minutę, więc chciałbym, aby silnik z przekładnią pozwalał na obrót o 180 stopni w 50 sekund.

Skąd masz takie informacje? Przelot trwa w okolicach 6 minut z czego na przyzwoitej wysokości ok 3 minut (zakładając przelot w zenicie). Poza tym i tak będziesz musiał utrzymać ISS w polu widzenia ręcznie w drugiej osi. Im wyżej jest przelot tym mniejszy ruch robi się  w osi poziomej a większy w pionowej. Przy przelocie na 90st w ogóle nie rusza się na boki teleskopem tylko w pionie. 

Śledzenie ISS z automatu to nie takie proste, trzeba ciągle korygować ruch w obu osiach + dostosowywać prędkość. Dla nas obserwatorów na Ziemi im stacja dalej od nas tym ruch po niebie wolniejszy, a gdy przelatuje centralnie nad nami to zasuwa jak szalona ;) 

BQB    0

Jakiś miesiąc temu czytałem, chyba tu: http://astro4u.net/forum/archive/index.php?thread-526.html

ale być może źle zrozumiałem, ja wiem, że jest druga oś - drugą osią zajmę się później, jednak chciałem, aby, że tak powiem, mieć zapas prędkości, dla najszybszego (chyba) obiektu na niebie (gdyby np ISS jednak leciała wzdłuż horyzontu). Jeżeli jednak jest to aż 6 minut, to zmienia nieco postać rzeczy - inna przekładnia/inny silnik. Tylko nadal nie wiem, jak to policzyć.

DarX86    3984

Tylko tak jak wspominałem dla obserwatora prędkość nie jest stała, musi być modyfikowana w ciągu  przelotu. Tu masz mapkę przelotu przez zenit, na której widać ile czasu zajmuje pokonanie którego odcinka na niebie. 

598a07a0b7db5_PassSkyChart2(1).thumb.png.7b6dd806e8b034dbcbd5bbc85782ae8b.png

MateuszW    304
22 godziny temu, BQB napisał:

dla najszybszego (chyba) obiektu na niebie

Jakieś 2 tygodnie temu oglądałem dwa przeloty członu jakiejś chińskiej rakiety, który zasuwał na oko ze 2x szybciej, jak ISS :) Ale to wydarzenie epizodyczne.

22 godziny temu, BQB napisał:

gdyby np ISS jednak leciała wzdłuż horyzontu

Gdyby leciała prawie wzdłuż horyzontu, to akurat poruszałaby się bardzo wolno. Im niżej nad horyzontem, tym wolniej i to znacznie. Zauważ, że ISS w zenicie jest jakieś 400 km od Ciebie, ale już nisko nad horyzontem może być spokojnie 2000-3000 km, a może i więcej. To stąd taka duża zmiana prędkości kątowej w czasie przelotu.

Moim zdaniem największą prędkość obrotu podstawy będziesz potrzebował w jednym miejscu - gdy ISS przeleci prawie dokładnie przez zenit i będzie trzeba obrócić dobsona o 180 stopni w jednym momencie. No bo przecież jak oś wysokości dojdzie do pionu, to nie można jej dalej podnosić z uwagi na mechaniczne ograniczenie. Trzeba zrobić szybki zwrot i schodzić w dół. W tym miejscu faktycznie im szybciej, tym lepiej i trudno będzie znaleźć rozwiązanie, aby nigdy nie stracić jej wtedy z kadru. Ale można się zadowolić też połowa przelotu w takiej sytuacji. Też nie za często ISS lata przez zenit.

BQB    0

Ok, nieco odbiegliśmy od tematu, może ktoś podpowiedzieć w takim razie jaki silnik krokowy i przekładnię zastosować, aby obrócić dobsona o 180 stopni w poziomej osi (lewo-prawo) w ciągu powiedzmy tych 3 minut?

g.b.    431

Poco obracać dobsona jak wystarczy ten kawałek płyty czołowej zastąpić dwoma bocznymi wzmocnieniami a w to miejsce dać rurkę na takiej wysokości by tuba o nią nie zahaczyła. I mamy obrót o 180° jedyny minus wyciąg będzie "od spodu" to też da się obejść. 

MateuszW    304
10 godzin temu, g.b. napisał:

Poco obracać dobsona jak wystarczy ten kawałek płyty czołowej zastąpić dwoma bocznymi wzmocnieniami a w to miejsce dać rurkę na takiej wysokości by tuba o nią nie zahaczyła. I mamy obrót o 180° jedyny minus wyciąg będzie "od spodu" to też da się obejść. 

Czyli będziemy mieć montaż "dobson widłowy" :)

12 godzin temu, BQB napisał:

Ok, nieco odbiegliśmy od tematu, może ktoś podpowiedzieć w takim razie jaki silnik krokowy i przekładnię zastosować, aby obrócić dobsona o 180 stopni w poziomej osi (lewo-prawo) w ciągu powiedzmy tych 3 minut?

Zacznijmy od tego, jakiej jakości jest łożyskowanie teleskopu. To SW, GSO? Jeśli to stoi na kawałku teflonu, to proponuję silnik od bramy albo z jakiegoś czołgu co najmniej, bo zwykły krokowiec tego nie ruszy :) Ale jeśli są tam normalne łożyska i chodzi to lekko, to pewnie coś o podobnych parametrach, jak oryginalne silniki SW.