Skocz do zawartości

Pomoc w wyborze


Prog

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jestem nowy na forum, ale domyślam się, że pytanie to padło już tu z 1000 razy. Trochę czytałem, ale człowiek ma taką naturę, że chce sam usłyszeć konkretną odpowiedź na swoje pytanie. Noszę się z zakupem teleskopu. Czytam i czytam i sam nie wiem już co wybrać. Mieszkam domu jednorodzinnym w nieciekawej okolicy jeśli chodzi o zanieczyszczenie światłem. Wg https://www.lightpollutionmap.info mam 47.3. Wyjazdy raczej nie chodzą w grę. Z powodu lokalizacji raczej tylko planety będą w moim zasięgu. Myślałem pierw o syncie 8, ale boję się, że niedaleka latarnia będzie mi bardzo przeszkadzać. Dlatego zacząłem rozważać droższego Mak 127. Tak wiem różnica w średnicy jest duża i gdybym miał lepsze niebo nie byłoby pytania. Ale czy ja w takim miejscu zobaczę tą różnicę? Aha lornetkę 10x50 już posiadam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Prog napisał:

Wg https://www.lightpollutionmap.info mam 47.3. Wyjazdy raczej nie chodzą w grę. Z powodu lokalizacji raczej tylko planety będą w moim zasięgu. Myślałem pierw o syncie 8, ale boję się, że niedaleka latarnia będzie mi bardzo przeszkadzać. Dlatego zacząłem rozważać droższego Mak 127. Tak wiem różnica w średnicy jest duża i gdybym miał lepsze niebo nie byłoby pytania. Ale czy ja w takim miejscu zobaczę tą różnicę? Aha lornetkę 10x50 już posiadam:)

Chyba 17.3? Ja mam 21.3 (południowy Kraków).
Latarnia będzie przeszkadzała w obserwacjach każdym sprzętem. Masz możliwość czymś ją zasłonić, np. parawanem. Ja np. zasłaniam zarzucając koc na ogrodzenie. To dużo daje, bo oko musi być w cieniu, żeby gwiazdy zobaczyć w okularze, a nie odblaski od lampy. Mam 7" Newtona na dobsonie i lunetę 9cm. Przez "8" zobaczysz najjaśniejsze części mgławic, komet i galaktyk ze swojej miejscówki.
Może na początek zerknij na mapę userów http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/membermap/ i być może znajdziesz kogoś w swojej okolicy z Newtonem i Maczkiem, i dane Ci będzie popatrzeć przez ich sprzęty, porównasz i sam zdecydujesz co Ci najbardziej pasuje?

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lornetka 10x50 ma dużą Źrenicę Wyjściową, w każdym razie jak dla mnie.

ŹW = D/powiekszenie = 50mm/10=5mm. 

Nieco lepsza pod takie jasne niebo byłaby np 12x50.

Też mam jasno. Niezależnie od sprzętu mi (podkreślam, bo to bardzo indywidualne) najbardziej pasuje w tych warunkach ŹW = 4 mm dla lornetki I 2-3 mm dla pary teleskop - okular. 

A co do zaświetlania z boku, to można skorzystać z patentu z pierwszych lat fotografii. Peleryna na głowę i sprzęt. Słabe to latem, gdy ciepło ale jakaś opcja jest. 

Każdemu z nas co innego pasuje, inne mamy wymagania i warunki. 

Są jeszcze refraktory, SCT. Bardziej mobilne od Newtona. Ale refraktory zbierają mniej światła niż duże lustro Newtona. 

Może mały refraktor ED 80? Na montażu AZ4, nawet na aluminiowych nogach? 

Nie wiem jaki masz budżet. 

Nie trzymaj się planet, jest wiele innych rzeczy na niebie dostępnych także przy dość dużym zaświetleniu. Chociaż ciemnego nieba nic nie zastąpi. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może coś źle zaznaczam, ale dla powłoki VIIRS 2017 mam 47,35 - nie ma tutaj literówki, dla atlas 2015 ratio mam 10,4. Chyba, że powinienem tam zaznaczyć coś innego? Patent z parawanem wydaje się, bardzo fajny - powinno się udać:) Co do budżetu to nie mam go jakoś bardzo sprecyzowanego.  Najwyżej poczekam z miesiąc lub 3:). Ważne abym móc uzyskać max z tej miejscówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)