Skocz do zawartości
seth

Perseidy w Poznaniu. Gdzie obserwować?

Recommended Posts

seth    0

Cześć Wam :) 

Chciałbym moją lubą zabrać w jakieś ustronne miejsce w Poznaniu / okolicach Poznania na obserwacje Perseidów.

Zależy mi na zbudowaniu dobrego klimatu i względnym bezpieczeństwie (nie chcę napotkać typów spod ciemnej gwiazdy :)).

Mam samochód.

Moje aktualne typy:

1. Góra Morasko
  2. Szachty, niedaleko Górczyna
  3. Rusałka

Co o nich sądzicie? Mielibyście jakieś inne propozycje?

Z innej beczki – czy dach wieżowca lub mniejszego budynku, wokół którego nie byłoby świateł nadałby się w tej sytuacji?

Dzięki :) 

robert_sz    242

Niezależnie gdzie będziesz na terenie Poznania, to niebo będzie zbyt rozświetlone od miejskich świateł. Osłonięcie się od bezpośredniego światła latarni ulicznej nic nie da. Trzeba wyjechać z miasta, im dalej tym lepiej.

Wpisz sobie w google smog świetlny albo zanieczyszczenie śwtielne 

https://www.ciemneniebo.pl/pl/zanieczyszczenie-sztucznym-swiatlem

A tak poza tym to w tym roku Perseidy będą słabo widoczne bo będzie jasny Księżyc na niebie.

Krzysklim    4

Ja w zeszłym roku moją lubą oraz córkę zabrałem na Morasko (nie na Górę Morasko, tam autem nie wjedziesz, ale gdzieś w polną drogę wjechałem). Żadne typy nas nie niepokoiły ;) Rację mają przedmówcy, że obrzeża Poznania = zanieczyszczenie światłem, a do tego Księżyc niefartownie jasno będzie świecił. Nie oznacza to jednak, że nie zobaczycie wcale Perseidów, po prostu zauważycie ich mniej niż gdybyście wyjechali daleko od Poznania do ciemnej puszczy, a Księżyc był w nowiu.
Zwróć uwagę, żeby z miejsca obserwacji jak największy obszar nieba był niezasłonięty przez drzewa, etc. i zabierz krzesełka oraz koc. Aha i trzymaj kciuki żeby nie było zachmurzenia, bo prognozy nie są zbyt optymistyczne. Udanej obserwacji! :)