Skocz do zawartości
Kardeczka

Czemu nie widzę Księżyca przez teleskop?!

Recommended Posts

Kardeczka    0

Cześć.

Od grudnia posiadam swój pierwszy teleskop Sky - watcher BK 1309 EQ2. Przez ten czas udało mi się zaobserwować kilka razy Księżyc, a także Jowisza z jego 4 księżycami. Sprawował się bez zarzutu, jednakże ostatnio nie mogę obserwować przez niego Księżyca. Próbowałam już około 4 razy w różnych dniach, lecz a) w szukaczu widzę tylko rozmyty półokrąg, a w okularze po prsotu nic, ale za to gwiazdy widać normalnie. Czym może to być spowodowane? Czuję się całkiem bezradna. Liczę na pomoc i z góry dzięki.

Wiki.

karl    160

Zjusowałaś szukacz ? Czyli zgrałaś widok z szukacza z widokiem w okularze na odległym obiekcie naziemnym (blok, drzewo itp.) ?

Anva    608

Witaj
Próbowałaś może wyostrzyć obraz wyciągiem,w szukaczu też można wyregulować ostrość.

kapral    771

też zaczynałem z eq2 i 1309 SW :). karl Ci napisał co jest problemem : musisz ustawić szukacz z teleskopem - i  będzie git :). Niestety nowicjusze mają tą przypadłość , że "prawie" ustawiony komin w oddali z "prawie" ustawionym teleskopem uważają za poprawne zgranie szukacza. Niestety miałem to samo i komin musi być idealnie ustawiony z teleskopem. Domyślam się, że ustawienie szukacza masz opanowane w teorii, więc do dzieła :)

Kardeczka    0

Szukacz ustawiałam już wcześniej w trakcie pierwszych obserwacji Księżyca i pokrywał się idealnie, bo nie miałam problemów z odszukaniem Jowisza. Teraz niestety nawet w szukaczu nie widzę Księżyca tylko bardzo rozmytą linię światła (ustawianie ostrości też nie pomaga). 

SZKLARZ    878
Dnia 12.08.2017 o 18:35, Kardeczka napisał:

a) w szukaczu widzę tylko rozmyty półokrąg,

możesz to rozwinąć i wkleić fotkę,bo coś nie tak jest z tym szukaczem.

Kardeczka    0
6 godzin temu, kjacek napisał:

Coś kręcisz. Zrób fotki, dużo i wstaw je tu. 

Po co miałabym kręcić? Jak tylko pogoda się poprawi to postaram się wszytko udokumentować.

Kardeczka    0

Sprawa wygląda tak, że wcześniej nie miałam żadnych problemów z wyszukaniem Księżyca, na dowód mam 2 zdjęci wykonane przez mnie moim telefonem samsung j5:

2091747

2091749

Ostatnio niestety Księżyc jest dla mnie po prostu nie widoczny. Nawet szukając na oślep przez okular po prostu go nie widać. Jestem całkowicie początkująca i czuję się bezradna bo nie mam pojęcia co jest nie tak :(

tadeopulous    266

może szybciej napisz z jakiego miejsca Polski piszesz - może ktoś z forum mieszka blisko Ciebie i moglibyście się ugadać na pomoc na miejscu zamiast dokumentacji foto ;)

kjacek    9

Nie rozumiem. Zdejmij szukacz albo skieruj teleskop z szukaczem na odległy obiekt I kręć aż uzyskasz ostrość. Każdy szukacz ma jakiś mechanizm ustawiania ostrości. 

Później ustaw teleskop I szukacz w osi, znaczy wyrównaj je, wyjustuj. 

Jak za dnia zobaczysz w obu sprzętach to samo, to w nocy także. Chyba, że ktoś zmieni justowanie.  

Kardeczka    0
1 godzinę temu, kjacek napisał:

Nie rozumiem. Zdejmij szukacz albo skieruj teleskop z szukaczem na odległy obiekt I kręć aż uzyskasz ostrość. Każdy szukacz ma jakiś mechanizm ustawiania ostrości. 

Później ustaw teleskop I szukacz w osi, znaczy wyrównaj je, wyjustuj. 

Jak za dnia zobaczysz w obu sprzętach to samo, to w nocy także. Chyba, że ktoś zmieni justowanie.  

Właśnie dzisiaj to zrobiłam i poprawka była niewielka. Więc nie wiem....spróbuje jeszcze raz zaobserwować księżyc i jak znowu się nie uda to nie wiem