Skocz do zawartości

Teleskop amatorski


Esku1RES

Rekomendowane odpowiedzi

Chętnie poznałbym Waszą opinię w pewnej (przyznaję, że dosyć błahej) sprawie. Otóż toczę od pewnego czasu z moim znajomym mały spór. Jego źródłem jest pytanie: jaki jest największy (apertura), amatorski teleskop w Polsce? Czy w tej klasyfikacji należy brać pod uwagę wyłącznie przyrządy wykonane rękami amatorów, czy też może chodzić również o takie urządzenia, które wykonane są przez profesjonalistów, ale przeznaczone i wykorzystywane przez naszych amatorów. Jest to o tyle istotne, że w zależności od przyjętych kryteriów odpowiedź na ww. pytanie jest różna. Reasumując. Czy teleskop amatorski to ten wykonany przez amatora, czy również ten wykonany dla amatora?

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie sprawa jest jasna- amatorski sprzęt to taki, ktory uzywany jest przez amatorów. Większość teleskopów np. Synty produkowane są w profesjonalnej firmie, ktora zajmuje się budową teleskopów więc stwierdzenie ze coś jest amatorskie gdy zostanie zbudowane przez amatora jak dla mnie jest błędne :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są potrzebne do tego samego co w Bieszczadach ;)  I co znaczy "na co dzień" ? Jeden chce używać w każdą pogodną noc a drugiem wystarczy 4-5 razy na rok. Takiej aperatury raczej "zielony" nie kupuje a zaawansowany obserwator.

To który jest największy ? Ponoć budowany jest Newton 30" (76 cm) - a może coś większego jest ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Sądzę, że każdy sprzęt zbudowany, zmodernizowany i używany przez amatorów, jest amatorski. Nawet jeśli zawiera w sobie elementy wykonane fabrycznie. Przykladem są zaprojektowane i zbudowane przez kolegę Karola Wenerskiego, teleskopy w obserwatorium PPSAE w Niedźwiadach, koło Szubina. Od Newtona o średnicy lustra 250 mm, 400 mm, po 600 mm w budynku, z obrotową kopułą i sterowaniem. Z tego co się orientuje, jest to obecnie najwiekszy teleskop wykorzystywany w amatorskich obserwacjach ( nie liczę sprzętu w Astrobazach). Optyka fabryczna, ale reszta wykonana w wiekszości przez członków PPSAE, do których mam zaszczyt się zaliczać :)) Ci co byli na OZMA, mieli okazje obserwować i robić fotki, przez ten sprzęt nie gorszy niż ten fabryczny, z górnej półki.

IMG_2506-.jpg

400.gif

S5301135.JPG

  • Like 1

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskop 0.6m z Niedźwiad robi faktycznie niesamowite wrażenie (chociaż gwoli ścisłości nie wiem, czy nie większe lustro jest we Fromborku). Nie dość, że amatorski (w świetle ww. definicji, które i ja przyjmuję), ale i jest to konstrukcja amatorska. Mój wielki podziw dla konstruktora i budowniczych. Widziałem go chyba w jednym z odcinków Astronarium. Przy okazji jestem ciekawy, jaka kamera została do niego podłączona. Na pewno są już też interesujące wyniki, jakie udało się już osiągnąć tym sprzętem po kilku latach po jego uruchomieniu (zdjęcia, obserwacje gw. zmiennych - bo o ile dobrze pamiętam były takie plany).

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem szczęście patrzeć przez tego 24" Newtona w Niedźwiadach. Jeszcze w Szczecinie ma ktoś 24" Newtona na Dobsonie (zwany Sową), więc wersja bardziej "mobilna". Natomiast największym teleskopem optycznym w ogóle w Polsce jest teleskop SC 90cm w Piwnicach, jednak do obserwacji wizualnych potrzebuje z tego co pamiętam modyfikacji setupu i chyba zmienia się wtedy użytkowa średnica na mniejszą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Alice napisał:

Miałem szczęście patrzeć przez tego 24" Newtona w Niedźwiadach. Jeszcze w Szczecinie ma ktoś 24" Newtona na Dobsonie (zwany Sową), więc wersja bardziej "mobilna". Natomiast największym teleskopem optycznym w ogóle w Polsce jest teleskop SC 90cm w Piwnicach, jednak do obserwacji wizualnych potrzebuje z tego co pamiętam modyfikacji setupu i chyba zmienia się wtedy użytkowa średnica na mniejszą?

Racja. "Sowa" została zbudowana wysiłkiem kolegów ze szczecińskiego oddziału PTMA. Teleskop z Piwnic jest faktycznie największym teleskopem w Polsce, ale z pewnością nie można go zakwalifikować do grupy amatorskich.

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)