Skocz do zawartości

Merkury 2012-2016


Rekomendowane odpowiedzi

Tak zaufałem go-to, ale zaufanie ograniczone, tubus odkryłem dopiero po wycelowaniu i upewnieniu się czy czasem nie celuje tam gdzie nie powinno. Wczoraj wieczorem poświęciłem dłuższą chwilę na zrobienie porządnej alignacji i zaparkowałem. O 3 wstałem na Saturna i Marsa ( fotki wrzucę jak się wyrobię), celność była w punkt. Kliknięcie myszki i Saturn idealnie w centrum kadru i to z barlowem już. Nagrałem kilka avików i znów zaparkowałem. Rano było więcej błękitu ale ojcowskie obowiązki nie pozwoliły mi wyjść wcześniej jak o 12. A i tak tylko chwilę miałem bo inne zajęcia już czekały w kolejce. Kliknąłem na Merkurego, montaż się ustawił, tyle że widziałem tylko chmury, chwila czekania przeszły i Merkury łapie się w kadrze z barlowem 2,5x, ale bardzo się miotał. Poprawienie by był w centrum i znów chmury, ustawienie parametrów...chmury... korekta ostrości..chmury... nagrywanie avika...chmury i tak z przerwami nagrałem 3 aviki.

Szkoda że warunki tak się popsuły, ale cóż... chociaż wiem że warto w ten sposób i jak nadarzy się okazja to ponownie spróbuję;) 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmotywowany Waszymi komentarzami, wczoraj podszedłem do drugiej dziennej walki z Merkurym. Wynik walki - leżę na deskach i nie mogę wstać.

Wiedziałem że będzie trudniej niż ostatnim razem bo Merkury już bliżej Słońca i oświetlone już tylko 10% tarczy. Przygotowania zacząłem tradycyjnie poprzedniego wieczoru od ustawienia montażu. Obowiązki w domu rozplanowałem tak by nie kolidowały z astro. Z samego rana było bezchmurnie lecz z biegiem czasu coraz więcej obłoków wychodziło dlatego już po 10 byłem na tarasie i podłączałem laptopa. Kliknięcie  w CdC na Merkurego i oczekiwanie na ustawienie montażu, patrzę na ekran nic nie widzę... pierwsza myśl  że może coś poruszyłem gdy na noc przykrywałem setup, albo w innym czasie ktoś gdzieś puknął. Kliknięcie na Słońce idealnie w centrum, to powrót do Merkurego. Już miałem się poddawać walkowerem gdy po 40 minutach coś zamajaczyło i znikło. Myślałem że mam zwidy ale po chwili znów mignęło...to musi być to! Uradowanie że wreszcie go znalazłem szybko przerodziło się w zawód jak tragiczny jest seeing. Wąski sierpik to pojawiał się to znikał całkiem rozmywając, z przewagą tego drugiego. Spróbowałem coś nagrać w większości czasu "dowyobrażając sobie"(cytując jednego z użytkowników forum) w którym miejscu znajduje się Merkury. Po dwóch próbach obraz rozmył się na tak długo, a jeszcze w tym czasie ruszyłem strzałkami w Eqmod że zgubiłem  przeciwnika na dobre. Po prawie półtoragodzinnej walce zostałem pokonany, lecz dumny z samego siebie, że w takich warunkach udało mi się choć odnaleźć i dostrzec cel.  Około 11:30 zaparkowałem montaż, dwie godzinki przerwy, a po nich...to już w innym temacie:)

Nagrania do dalszej obróbki się nie nadają, jeśli coś się pojawia przez chwilę to na granicy dostrzeżenia kształtu. 

No to trzeba czekać do czerwca, jeśli warunki pozwolą kolejne próby będą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy później...

Czas wziąć się za Merkurego - obecnie jest już w odległości około 16 stopni od Słońca i ciągle świeci jeszcze dość jasno.
Wczoraj oddałem kilka testowych strzałów około 16:30. Dość późno ale planeta była jeszcze dość wysoko bo 27 stopni nad horyzontem.

W nadchodzących miesiącach zapoluję jeszcze w ciągu dnia przy wysokości około 50 stopni - wtedy powinno być dużo lepiej.

Niemniej jednak wygląda na to, że zarejestrował się rozmyty zarys detalu powierzchni.

Dla porównania wrzucam symulację z WinJuposa wraz ze zmniejszoną wersją rozmydloną filtrem gaussa  :)

58d67c6a969ab_Mercury25_03.jpg.52906c97373ff9a05c14307ab0984eee.jpg

  • Like 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie powiedziane "testowe strzały" ;). A się zastanawiałem czy na Merkurym się da jakieś detale łapać ;). CIekawe co będzie przy próbach "na poważnie" ;).

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisał Łukasz83 Zarejestrować jakikolwiek detal Merkurego  po zachodzie słońca graniczy z cudem. Była to moja pierwsza w życiu próba rejestracji tej Planety . Musiałem znaleźć sobie miejscówką w mojej okolicy gdzie będzie dobry widok na zachodni kierunek nieba . Cała eskapada trochę kłopotliwa . NEQ6 oraz SW 300/1500 laptop to wszystko wylądowało na polu . Musiałem też przedłużyć przewód zasilania montażu który fabrycznie ma tylko długość ledwo ponad metr . Kiedy lornetka znalazłem Planetę szybko przekonałem się że uchwycenie kształtu pół koła będzie bardzo trudne już nie wspominając o jakich kolwiek detalach. Zrobiłem około 30 avików z czego jeden został wykorzystany . Właściwie to co wypluł autostakkert  to wrzucam . Dalsza obróbka nic nie wniesie.  Podsumowując jest to moja pierwsza zarejestrowana próba tej Planety nie licząc tranzytu na tle słońca. Mimo kiepskich wyników sesja dała mi sporo radości :)

 

2017-04-01 Merkury.png

  • Like 3

http://puu.sh/ar7Lj/3e788532b6.jpg

SW 300/1500  ASI120MM , ASI178MM  NEQ6

 

sygnatura.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)