Skocz do zawartości

Lornetka 22x85


Tom78

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

zamierzam nabyć trochę większą lornetkę od  tej którą posiadam obecnie czyli Nikon 10x50 Aculon, myślę o modelu  TS Optics 22x85 MX Marine, lornetka ma dobre opinie, ale chcę dowiedzieć się od Was co o  niej sądzicie. Mój budżet to 2500 złotych, posiadam statyw, który powinien utrzymać sprzęt do 12 kg, moje niebo to: widoczna Droga Mleczna, ale prowadzę też obserwacje z Rembertowa-jedna z dzielnic na obrzeżach Warszawy. Jakie lornetki polecacie do 2500 zł o większych parametrach niż 10x50?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

mam tę TS-kę teraz i jestem zadowolony z obrazów. Kupiłem używaną i poprawiłem kolimację, bo granice tolerancji tej wady przez sprzedających (zarówno sklepowych jak i używanych egzemplarzy) są dla mnie dość zadziwiające. Zwróć na to uwagę i będzie OK :)).

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to mnie trochę przeraża czyli kolimacja, z tego co wiem to przy większych aperturach ten problem się pojawia. Czy sam dam radę sam skolimować lornetkę? Ts-ke zamierzam kupić w sklepie stacjonarnym więc będę mógł wypróbować kilka sztuk w świetle dziennym, ale czy będę w stanie stwierdzić czy jest odpowiednie skolimowana?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takową z tego co wiem posiada prezes lorneciarzy "Panasmaras" i to coś już myślę znaczy co się tyczy jakości tego sprzętu. Radzę poczytać jego posty w dziale "lornetki" to dowiesz się wszystkiego. Posiadam jej mniejszą siostrę 15x70 MX Marine, obrazy daje super, a 22x85 może być tylko lepsza. Pozdrawiam!!! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie, im większe powiększenie lornetki, tym dokładniej musi być skolimowana. Żeby sprawdzić czy lornetka nie daje 2 obrazów zamiast jednego, trzeba ją koniecznie mieć na statywie. Najlepiej obrać sobie za cel jakiś słup, komin czy wieżę, a w nocy gwiazdę. Następnie trzeba po prostu dokonać oceny stopniowo oddalając oczy od okularów. Czy obraz zaczyna się rozdwajać? Dla mnie mała, prawidłowo wyjustowana lornetka daje jeden obraz z odległości na wysunięcie ramienia. 

Aha, ja nie zakładam, że w sklepach wszystkie te lornetki są sprzedawane już "kopinięte". Twierdzę tylko, że to się zdarza, a sprzedający mają duże pole tolerancji.

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ Hagen , wciąż zastanawiam się czy 15x70 czy ten większy model, mam jeszcze kilka nocy zanim dokonam wyboru, będzie to lornetka na lata i dlatego wciąż się waham...

@ Grzesiek, dzięki za porady, jak już będę kupował poproszę też żeby sami spojrzeli i ocenili, będzie to już kolejna lornetka, którą kupuję u nich więc muszą się postarać:))

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też miałem ten dylemat co wybrać. Byłem miedzy 15x70 czy 22x85, wybrałem mniejszą i choć nie żałuje wyboru to po głowie mnie łazi 22x85, jak już kiedyś pisałem, że to co w 15x70 "majaczy" w 22x85 jest oczywiste i to jest ta różnica, a do wagi tej większej (prawie 5kg) napewno idzie się przyzwyczaić.:D. Pozdrawiam!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 19 August 2017 o 22:24, Tom78 napisał:

Jakie lornetki polecacie do 2500 zł o większych parametrach niż 10x50?

Jeśli nie przerażają Cię waga czy rozmiar tej TS-ki, to nie zastanawiałbym się nad alternatywą. To jest kawał świetnego sprzętu i już, moim zdaniem jeden z najlepszych produktów z serii BA8.
W sytuacji, gdybyś bardzo chciał mieć coś poręczniejszego, rozwiązaniem może być Omegon Argus 20x80 (vel APM MS 20x80). Cena trochę przekracza założony budżet, nie jestem też w stanie nic powiedzieć o optyce. Ale w imię dwa razy mniejszej wagi, czasem można zaryzykować (oczywiście mając w odwodzie opcję zwrotu bez podania przyczyny).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)