Skocz do zawartości

Ciekawy układ gwiazd na niebie


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Nie znam się na astronomii i nie jestem żadną amatorką ani entuzjastką, ale fascynuje mnie kosmos, gwiazdy, planety itp. Od kilku miesięcy widuję z mojego okna (mieszkam w Norwegii w okolicach Oslo) na niebie coś, co bardzo mnie ciekawi, i bardzo chciałabym się dowiedzieć co to może być. Niestety nie mam dosyć dobrego aparatu by móc zrobić temu zdjęcie na nocnym niebie, więc spróbuję to opisać. Wygląda to jak grupka gwiazd w kształcie ukośnej elipsy. Nie jest to duże i dosyć słabo to widać. W samym tego środku znajduje się bardzo jasna gwiazda, którą dokładnie widać. Wokół niej jest wiele maluteńkich gwiazdek, które widać bardzo słabo, ale wśród tego znajdują się dwie większe po przeciwnych bokach środkowej gwiazdy. A teraz najciekawsze, co czyni to wszystko takim innym - kiedy nie patrzy się centralnie na to, to nadal to widać i wiadomo w którym miejscu się znajduje, ponieważ robi się z tego wtedy biała plama, i można z łatwością odszukać to miejsce. Ale gdy znów się spojrzy prosto na to, biała plama znika. I robi się tylko wtedy kiedy odwraca się od tego wzrok. Na całym niebie tylko z tym tak się dzieje, i działa to tak samo za każdym razem. Dlatego myślę że może to coś być, może jakaś galaktyka, zbiór gwiazd, ale naprawdę nie wiem bo się na tym w ogóle nie znam. Dlatego bardzo by mnie ucieszyło gdyby ktoś mi pomógł dowiedzieć się co to może być.

Poniżej namalowałam jak to mniej więcej wygląda. 

ptp-TVyXXZvQTVdhGEzRlIf8bbOdy_mrN8c7xPA5Bxp3Py-fMXX4c9LjDmbrmFM1RQlMXVbtvGmrCYEYl9rvVowliMi4ndrwgtMsIsuMH0xbf39m4U5SZYDyJhmX9ZU2AuQwYnatvZy0MOG906nMpN0scZOH4_xBJVuv521vXX9dEXl4vICT2TzgdKkhT1___W27etXo0dcwCxsX_mu_NedTZPxg6rS9_jTHMzBvwrTRO8MFeTvIoOMx5k4gx5e3fYaWgOzWdy4twgJ2f4UB1GaQWTlvN-vj2M22clSuFRXhE_Cpc93zRB3h-CPq-4IIvwV_iy6gfCg9XhnVxrP5XrQS91D2qQNA8eGxEEEFTdLV62erso7ZyBGYXyX_fc4tKVkhD26oCwdH3LqP12MtK087uQle5D7s7l-JyzMHptD1syTsETVm2dB650yi6GMT435V09-EiLMNw7EbWvB7jDGLFACYdW9SULBzoWDeeMcGRdu3Qlqtmer6uGGpjhhRKA5spS4YdaFAj8ei_qnqCQ8RtehJ5s0YvYNO_2faEfHZ-YB-S29k0eqPI-MUohH7bvNHEIInf_1gaNHtlCAGirGyU2lIMj-qEEOY8ZSE2Wzjsc-9yqhq=w1278-h887-no

Mam nadzieję że ktoś będzie może coś wiedział i pomoże mi się dowiedzieć co to może być. Możliwe że to nie jest nic ciekawego, ale mi nie wygląda to na przypadkowe. Z góry dziękuję.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możesz podać jakieś współrzędne.

Wschód, zachód, północ, południe, ile stopni nad horyzontem.

Jak wyciągniesz rękę, to jakie to jest duże w stosunku do dłoni (połowa dłoni, czy może wielkość paznokcia kciuka).

Obserwujesz to gołymi oczami, czy przez jakiś przyrząd? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

współrzędnych nie mam pojęcia niestety, ale zwykle widzę to gołym okiem z mojego okna, które jest skierowane bardziej w stronę wschodu. A jest to ledwo widoczne i bardzo małe, ma to może niecały cm. 

 

Andronede już brałam pod uwagę, ale to tak nie wygląda. Nie świeci tak, ale robi się z tego biała plama jak się patrzy w trochę inną stronę. A nie mam żadnego teleskopu ani innego przyrządu żeby to dokładniej zobaczyć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz podać jak najdokładniej miejsce. Inaczej zostaje zgadywanie.

W którą stronę jest to od Andromedy, może w dół?

Może to Galaktyka M33, ale żeby gołym okiem ???

To nieładnie, ale ile masz lat (chodzi mi o twoje oczy, ich sprawność).

 

a.jpg

aa.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Mad-lena napisał:

Ale mieszkam w okolicy Jessheim, w Norwegii, jeśli to pomoże.

Niewiele to pomoże... Napisz, o której godzinie, w którym kierunku strony świata (północ, południe, wschód, zachód) i jak wysoko nad horyzontem.
Jak wyciągniesz rękę przed siebie, wyprostujesz i rozłożysz palce to między małym palcem a kciukiem będziesz miała około 20*, policz ile razy od horyzontu w górę będzie ten obiekt.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Mad-lena napisał:

Nie zawsze widzę to w tym samym miejscu, ale najczęściej widzę to na wschodzie. (na zdjęciu w prawą stronę) A był też dosyć długi czas kiedy w ogóle nie mogłam tego znaleźć na niebie.

Nie rozumiem tego: Nie zawsze widzę to w tym samym miejscu???   Przemieszcza się względem gwiazd???.

Spróbuję ostatni raz.

Zaznacz w peincie miejsca na tyn obrazku na prawo od Andromedy, gdzie to widziałaś.

aaa.thumb.jpg.0a5c65c4520cfd949ded5b570b144787.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie potrafię pokazać w którym miejscu to było, totalnie nie mam pojęcia jak to zrobić, nie znam się na tym w ogóle. A jeśli chodzi o wysokość nad horyzontem, to również nie bardzo mogę jej podać, ponieważ mam za przed domem wysoką skarpę, która mi zasłania. Byłam tylko ciekawa czy ktoś może by wiedział co to jest, ale jest to bardzo trudne do wytłumaczenia. Dziękuję za próbę pomocy i miłe chęci, ale naprawdę nie potrafię powiedzieć o tym niczego więcej niż to co już napisałam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może to Plejady, gromada otwarta gwiazd Messier 45. Przy patrzeniu kątem oka - czyli zerkaniem - grupa ta zlewa się ze sobą przypominając niemal jednolitą plamę światła. Jednak na wprost widać tam trochę więcej niż wynika to z Twojego opisu; bardziej przypomina to miniaturkę dużego wozu. Poniżej znalazłem na szybko zdjęcia, jak to mniej więcej widać. Nie daleko jest charakterystyczny układ gwiazd w kształcie litery V.

http://www.astrojawil.pl/foto5/ptma_120070115_51.jpg

http://167.114.226.27/fbl-2007/200707/5305614.jpg

Rafał 123,  Galaktykę M33 bym wykluczył na sto procent.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że możesz jeszcze troszkę powiedzieć ;). 

Spróbuj sobie przypomnieć, kiedy widziałaś to po raz ostatni (tak z grubsza, czy było to w połowie sierpnia, czy może jeszcze pod koniec lipca itp.). O której godzinie to widziałaś (też mniej więcej) i w której części nieba to wtedy było? Co do wysokości, to wystarczy że powiesz nisko/średnio/wysoko. Przy czym "wysoko" oznacza, że musisz wysoko zadzierać głowę, żeby to zobaczyć. Ja mam jeden "typ", ale wolałbym zaczekać aż podasz te dodatkowe informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak piszą koledzy powyżej. Im więcej szczegółów podasz tym łatwiej będzie określić co tak naprawdę widziałaś.

* miejsce obserwacji (ale to już mamy)

* data

* godzina

* kierunek

* wysokość

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Mad-lena napisał:

 patrze na to z okna na 1 piętrze, więc nie muszę wysoko unosić głowy. 

Uwierz mi na słowo, że tak samo uniesiesz głowę patrząc na ten obiekt z 10 piętra jak i z parteru. :)

 

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, pguzik napisał:

Ja też właśnie myślałem o Plejadach. ,

Ale jak One się mają do tego rysunku?.... One każdemu, kto pierwszy raz je zobaczy z ,,Małym Wozem" się kojarzą - wielokrotnie się z tym spotkałem :)

ptp-TVyXXZvQTVdhGEzRlIf8bbOdy_mrN8c7xPA5

 

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy wyszukuję zdjęcia Plejad to faktycznie wygląda to prawie tak samo, więc bardzo możliwe że to jest to. Bardzo, bardzo dziękuję za pomoc, bo bardzo mnie ciekawiło co to mogło być.:)) 

A malowałam to w dzień z pamięci, więc może nie wygląda to do końca tak jak powinno... 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Rafał 123 napisał:

Zostały już tylko Chichoty, lecz miałbyć to obiekt na prawo od Andromedy.

Do plejad w ogóle teraz głowy nie trzeba zadzierać. 

To Plejady były, nie ma co kombinować. chi i ha Persei to obiekt, który przy patrzeniu na wprost gołym okiem nie rozsypuje się na pojedyncze gwiazdy. A Mad-lena pisała przecież, że nie musiała zadzierać głowy żeby to zobaczyć. Nie pisała też nigdzie, że to miało być na prawo od Andromedy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszej nocy byłem w pracy. Zaciekawiony czytanym wczoraj tematem wyszedłem na dwór około północy ażeby zobaczyć co tam na wschodzie koleżanka mogła zobaczyć. Obserwowałem z miasta a nie jak zwykle z pod ciemnego wiejskiego nieba. Pierwsze co rzuciło mi się w oczy to właśnie Plejady. Wyglądały na niebie jak opisywana w temacie mgiełka z gwiazd naszpikowana kilkoma jaśniejszymi punktami. Podobnie jak kolegom mocno wydaje mi się, że to właśnie o ten obiekt chodziło.

pzdr.

 

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)