Skocz do zawartości

CdC (Cartes Du Ciel) - Dodawanie katalogów obiektów.


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 60
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

  Dnia 18.01.2015 at 18:05, Anva napisał:

JAKOŚ NIE CHCE MI WCZYTAĆ-czy tam trzeba wpisac jakiś konkretny adres strony czy pobiera sam z automatu?

Po kliknieciu na ,,Wczytaj plik formatu MPC" - sam w wierszu górnym adres się otworzy, w dolnym powinieneś mieć adres katalogu gdzie masz wszystko dla CdC.

Samo się robi jak na zrzucie....

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  Dnia 18.01.2015 at 18:16, Anva napisał:

Zassało 774 komety ale dalej nie wyświetla na mapie- ?????

OK znalazły się ale nie ma tam Lovejoy'a

Lovejoy'a trzeba jakoś osobno zassać?

Nie - musi być...  tu

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  Dnia 18.01.2015 at 18:16, Anva napisał:

Zassało 774 komety ale dalej nie wyświetla na mapie- ?????

OK znalazły się ale nie ma tam Lovejoy'a

Lovejoy'a trzeba jakoś osobno zassać?

Kliknij w przycisk "Pokaż komety" na pasku narzędziowym.

W pole wyszukiwania wpisz: C/2014 Q2 i naciśnij Enter

 

Lub kliknij w przycisk "Wyszukiwanie zaawansowane" - Lornetka :)

Na dialogu "Szukaj" wybierasz opcję "Kometa"

Na dole wpisujesz np: C/2014 Q następnie przycisk "Filtr->" i z listy wybierasz "C/2014 Q2 (Lovejoy)"

Pozdrawiam

12" F/5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  Dnia 18.01.2015 at 19:09, rokita napisał:

Kliknij w przycisk "Pokaż komety" na pasku narzędziowym.

W pole wyszukiwania wpisz: C/2014 Q2 i naciśnij Enter

 

Lub kliknij w przycisk "Wyszukiwanie zaawansowane" - Lornetka :)

Na dialogu "Szukaj" wybierasz opcję "Kometa"

Na dole wpisujesz np: C/2014 Q następnie przycisk "Filtr->" i z listy wybierasz "C/2014 Q2 (Lovejoy)"

Pozdrawiam

Kurcze ale właśnie dlaczego po uzupełnieniu katalogów - Plikami MPC Włodek ma problemy???

I na lapku i stacjonarnym - wystarczy tylko wpisanie, wklejenie i natychmiast mam kometkę...

Też powinien tak mieć ::)

 

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  Dnia 18.01.2015 at 19:20, JacekE napisał:

Kurcze ale właśnie dlaczego po uzupełnieniu katalogów - Plikami MPC Włodek ma problemy???

I na lapku i stacjonarnym - wystarczy tylko wpisanie, wklejenie i natychmiast mam kometkę...

Też powinien tak mieć ::)

 

attachicon.gifWlod.jpg

U mnie też jest ok. Zrobiłem dokładnie tak jak pokazałeś.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  Dnia 18.01.2015 at 19:58, szdom1 napisał:

U mnie też jest ok. Zrobiłem dokładnie tak jak pokazałeś.

Dlatego dziwią mnie ,,hocki" u Włodka - Kolega Rokita zapewne wyjaśni :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  Dnia 18.01.2015 at 22:16, alien napisał:

A u mnie sama się wyświetla.

attachicon.gifBez tytułu1.jpg

Normalne - w odpowiedniej skali mapy i ustawieniach kierunku widoku widać jak np. w Stellarium :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  Dnia 18.01.2015 at 20:02, JacekE napisał:

Dlatego dziwią mnie ,,hocki" u Włodka - Kolega Rokita zapewne wyjaśni :)

Nie udało mi się odtworzyć sytuacji pomimo zastosowania różnych kombinacji ustawień.

Używam najnowszej bety - proces rozwoju programu jest prowadzony tak, że błędy zauważone w wersji stabilnej są poprawiane w becie - serio :). Niestabilności w becie pojawiają się rzadko... -  więc namawiam do instalacji najnowszej bety. Z tego co wiem, Koledzy którzy Twojego problemu nie mają również jej używają?

Wcześniej można spróbować skasować wszystkie dane komet i doczytać je od nowa (może baza danych  jest stara/uszkodzona?) - jak to zrobić:

1. Prawy klik na ikonie "Pokaż  komety"  - pojawia się dialog "Układ Słoneczny" z otwartą zakładką Kometa

2. Wchodzisz w pod-zakładkę "Utrzymanie danych" i klikasz w przycisk "Usuń" w ramce "Szybkie kasowanie"

3. Wczytujesz plik MPC - najprościej (nie najlepiej :) ) w ten sam sposób jak to zrobiłeś poprzednio.

4. Sprawdzasz czy widzisz C/2014 Q2 wraz z innymi, najlepiej po uprzednim restarcie programu.

Pozdrawiam

12" F/5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  Dnia 18.01.2015 at 22:22, rokita napisał:

Nie udało mi się odtworzyć sytuacji pomimo zastosowania różnych kombinacji ustawień.

Używam najnowszej bety - proces rozwoju programu jest prowadzony tak, że błędy zauważone w wersji stabilnej są poprawiane w becie - serio :). Niestabilności w becie pojawiają się rzadko... -  więc namawiam do instalacji najnowszej bety.

Tak właśnie robię i ... odpukać zero problemów :)

Włodziu poczytaj i spróbuj jak Kolega Rokita radzi....

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja wersja CDC -2,7, znalazłem ją w swoim kompie i mimo że jest to polska wersja językowa wolałem bardziej proste i czytelne Stellarium i nigdy nie używałem CDC Teraz też przyznaję,- wolał bym korzystać do sterowania Stellarium, chyba że nie było by możliwości wykorzystania go np z kometami. Co radzisz Jacku? - weź pod uwagę że będą ze mną większe problemy jak z Włodkiem który jest młody i z pewnością szybciej "załapie" o co chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  Dnia 19.01.2015 at 00:47, wwaldek 1947 napisał:

Moja wersja CDC -2,7, znalazłem ją w swoim kompie i mimo że jest to polska wersja językowa wolałem bardziej proste i czytelne Stellarium i nigdy nie używałem CDC Teraz też przyznaję,- wolał bym korzystać do sterowania Stellarium, chyba że nie było by możliwości wykorzystania go np z kometami. Co radzisz Jacku? - weź pod uwagę że będą ze mną większe problemy jak z Włodkiem który jest młody i z pewnością szybciej "załapie" o co chodzi.

Przez jakiś czas sterowałem Stellarium, za pomocą nakładki Stellarium Scope. też było dobrze pokaże Ci wszystko łacznie z kometami i nietylko ale Stellarium zajmuje więcej zasobów systemowych mojego astro-laptoczka. Przeszedłem więc na CdC i jestem bardzo zadowolony. Załadować katalogi - podstawowy i US + graficzne i bardzo przyjemne sterowania.

Wszystko masz po naszemu a z tego co wiem nasz język w oprogramowaniu preferujesz ;)

 

 

A nawiązując do tej wypowiedzi naszego Eksperta zapraszam do Betki z przed 3 godzin - Gorąca :) http://sourceforge.net/projects/skychart/files/0-beta/2015-01-19/

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  Dnia 19.01.2015 at 09:14, Elmarqo napisał:

A czy ktoś się orientuje kiedy CdC będzie miało wsparcie OpenGL?

Gdzieś pod koniec tego wątku są o tym wieści :) http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/882-cdc-cartes-du-ciel/

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  Dnia 19.01.2015 at 09:14, Elmarqo napisał:

A czy ktoś się orientuje kiedy CdC będzie miało wsparcie OpenGL?

Teoretycznie  - wsparcie OpenGL ma być zaimplementowane w wersji 3.12 - jest na liście zadań - praktycznie  to  nie wiadomo. Od wersji 3.6 jest planowane na każdą następną  stabilną i przekładane :)

Pozdrawiam

12" F/5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.12.2015 at 12:04, alien napisał:

U mnie jeszcze 700GB wolnego miejsca.

Dnia 26.12.2015 at 12:02, Jacek E. napisał:

Dysk mojego astrolapka to 80GB pojemności :5640dc6e20115_02Laugh:

Dnia 26.12.2015 at 12:19, jolo napisał:

Spoko, zanim doładujesz jeszcze te 700GB sprawdź jak Ci to będzie działało w CdC z tym 78GB katalogiem, CdC nie specjalnie zoptymalizowany pod kątem płynności działania, nawet włączenie pełnego katalogu PGC już go męczy.

 

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecałbym z różnych względów katalog NOMAD zainstalowany według instrukcji: http://www.ap-i.net/skychart/en/news/nomad

Problemów z wydajnością na współczesnym laptopie/komputerze nie ma (używam USNO B1 i NOMAD),  domyślnie dane z tych katalogów wyświetlane są dla FOV <= 5 stopni lub mniejszych, na starszej maszynie można ograniczyć zakres wyświetlania dla numerów FOV 0-2 lub 0-1 odpowiednio FOV <=1 lub 2 stopnie - mniejszy obszar nieba do wczytania z katalogu, mniej danych, więc mapa szybciej się wczyta i wyświetli.

Podobny "manewr" można zastosować dla DS NGC/IC wyświetla się dla numerów pól 10-5, PGC dla 4-0.

 

Pozdrawiam

12" F/5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zależności od typu/parametrów obrazu DSS może być jeszcze wolniej.

Używam programu w trochę inny sposób i podejrzewam do innych celów.

Aby nie doświadczać problemów z wydajnością:

a1. wybieram minimalny w "danych okolicznościach" rozmiar mapy,

a2. filtruję katalogi (gwiazd i DS) - poprzez parametry rozmiar/jasność - do wymaganego minimum,

b. kadruję obraz poprzez wybór odpowiedniego punktu środka mapy przez wskazanie obiektu/gwiazdy (menu kontekstowe [lewy klawisz myszy] -> centruj na),

c. obraz DSS pobieram i /lub włączam po skadrowaniu mapy.

Pozdrawiam

12" F/5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja okolica (niestety) jest zabudowana i zagospodarowana dlatego zrobiłem sobie szybki zarys mojego horyzontu. Wykonanie metodą "objechania szukaczem po charakterystycznych punktach na przyszłej linii i spisania wartości azymut/wysokość"

Przykład:
0 41
2 41
#prawy górny róg mojej chaty
73 36
#prawy niższy róg wewnętrzny
74 21
#prawy skrajny róg mojej chaty
81 17
#szczyt dachu lekarza
104 12
#lewa strona drzew dół
124 09
#lewa góra drzew i kolejne drzewa
138 32
167 30
178 22
206 24
213 32
258 25
#skraj drzew i szeregowiec lewy dachu
258 10
#dachy
327 13
341 28
358 38

Wartości spisane z dokładnością liczb całkowitych (z tego się nie strzela) , linie komentarza poprzedzone znakiem #. Ważne! Musi być wprowadzony punkt o azymucie 0!!! Plik w formacie .txt ładujemy do katalogu Ciel\data\horizon i zaznaczamy w ustawieniach:

horyzontSlupskUstawienia.jpg.9d8c3ca6e85

Okazało się, że szału nie ma :(

horyzontSlupsk.thumb.jpg.0553fe05a304069

Nie wiem tylko jak zmusić CdC do pokazywania siatki równikowej i danej linii horyzontu, Wyświetla się ona tylko na siatce współrzędnych azymutalnych.

 

Dnia 10.01.2016 at 17:23, sferoida napisał:

Dopiero teraz zauważyłem, że jest to dział CdC dodawanie katalogów ... Moża przenieść do CdC

 

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  Dnia 10.01.2016 at 17:18, sferoida napisał:

Okazało się, że szału nie ma :(

 

Nie wiem tylko jak zmusić CdC do pokazywania siatki równikowej i danej linii horyzontu, Wyświetla się ona tylko na siatce współrzędnych azymutalnych.

Szału nie ma ponieważ punktów mało.

Wyświetlanie siatki równikowej dla układu współrzędnych azymutalnych:

Lewy pasek narzędziowy -> przycisk współrzędne azymutalne

Górny pasek narzędziowy -> przycisk "pokaż siatkę współrzędnych" musi być wyłączony/nieaktywny  (nie pokazujesz współrzędnych azymutalnych)

Górny pasek narzędziowy ->  przycisk  "pokaż siatkę równikową"

 

Ten sam efekt można uzyskać poprzez Menu:

Mapa => Systemy współrzędnych

Mapa => Linie/siatka

Pozdrawiam

12" F/5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.01.2016 at 18:29, sferoida napisał:

Faktycznie działa, dzięki. Pisząc "szału nie ma" miałem na myśli, że sporo zakryte.

 

Dnia 6.12.2016 at 18:09, Krukson napisał:

Mam problem z wgraniem katalogów (głównie LDN) co robię nie tak?

14810440846891975259522.jpg

 

Dnia 8.12.2016 at 22:54, Krukson napisał:

Pomógł by ktoś bo kombinuje a rezultatu jak nie było tak nie ma :/

 

Dnia 9.12.2016 at 14:46, Jacek E. napisał:

A wszystko robiłeś jak trzeba - ścieżki do katalogów są OK? Katalogi rozpakowane? Coś na początku musiałeś zbabolić..... A z nim później jest trudno.
Spróbuj pozbierać wszystko do kupy w jednym katalogu. Odinstaluj CdC i zainstaluj w innym miejscu - zakładając jakiś katalog (albo użyj narzędzia do wyrwania wszelkich śladów w rejestrach windowsowych) i wtedy ponownie zainstaluj.

 

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)