Skocz do zawartości

Teleskop Heider


Pepik831

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Czy to urządzenie, przez producentów nazywane teleskopem, faktycznie nim jest? Czy jest to sprzęt, którego można użyć do obserwacji nieba i zobaczyć coś więcej niż księżyc z bliska? Czy może to sprzęt turystyczny, a nazwanie go teleskopem to przesada?

 

http://www.zoomteleskop.pl

 

 

Wysłane z mojego LG-K420 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Pepik831 napisał:

 

Czy to urządzenie, przez producentów nazywane teleskopem, faktycznie nim jest? Czy jest to sprzęt, którego można użyć do obserwacji nieba i zobaczyć coś więcej niż księżyc z bliska? Czy może to sprzęt turystyczny, a nazwanie go teleskopem to przesada?

To refraktor czyli również typ teleskopu. Niemniej to typowa luneta obserwacyjna raczej do podziwiania krajobrazów i ewentualnie zwierzaczków. Co przez niego zobaczysz na niebie? I Księżyc - nie z bliska tylko w powiększeniu, Słonko po założeniu odpowiedniego filtra i troszkę jaśniejszych obiektów na niebie.
Jednak do - nazwijmy to zaawansowanych obserwacji US i DSO niezbyt się nadaje.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie szukam nic do zaawansowanych obserwacji. Raczej na chwilę obecną to kwestia zaszczepienia u 7 latka zainteresowania. Chociaż nie ukrywam, że sam z uwielbieniem niejednokrotnie patrzę w niebo. ;) Ale w kwestii obserwacji przez jakiś konkretny sprzęt to... nigdy jakoś nie miałem okazji :/

Wysłane z mojego LG-K420 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.08.2017 o 19:14, Pepik831 napisał:

Raczej nie szukam nic do zaawansowanych obserwacji. Raczej na chwilę obecną to kwestia zaszczepienia u 7 latka zainteresowania. Chociaż nie ukrywam, że sam z uwielbieniem niejednokrotnie patrzę w niebo. ;) Ale w kwestii obserwacji przez jakiś konkretny sprzęt to... nigdy jakoś nie miałem okazji :/

Pepik831

Widzę, że masz ciśnienie na tego Heidera i pewnikiem albo go już kupiłeś albo niebawem kupisz i to bez względu na udzielane rady..
(Takie sygnały wysyłasz, dlatego też dyskusja się nie klei.)

Z dziećmi jest tak, że najlepiej chwytają to co kręci rodziców. I mało kiedy udaje się je przekręcić w odwrotną stronę, np. stary ćmi ale dziecku mówi, że ma nie palić bo to niezdrowe... (rezultaty są łatwe do przewidzenia i powszechnie weryfikowalne dookoła)

Dlatego sam się poważniej złap za astro a dziecko się wciągnie! Skoro nie masz jeszcze konkretnego sprzętu to i z wyborem kierunku (specjalności) też zapewne jesteś w blokach. Dlatego koniecznie podjedźcie na jakiś zlot abyś sam zobaczył co, czym, etc.

Tymczasem nie wydawaj kasy, przyda się na zakup czegoś bardziej sensownego.

Jeżeli koniecznie chcesz coś Synkowi sprezentować to mam trzy propozycje:

1/ Kup (sobie) obrotową mapę nieba i dobry zielony laser i w każdy pogodny wieczór wychodźcie pod niebo i uczcie się nazw gwiazd i konstelacji. (uważaj abyś nie pozostał w tyle za dzieckiem).

2/ Kup jakiś piękny, ilustrowany kolorowymi zdjęciami i rysunkami album/ książkę / atlas o niebie i niech to idzie nawet na zniszczenie ale do użytku dla dziecka.

3/ Kup ewentualnie na tyle małą lornetką aby Synek w pełni samodzielnie potrafił ją obsługiwać a zwłaszcza patrzył na to co chce. 

 (W razie klęski taka lorneteczka zostanie na zawsze do turystyki, przyrody i wszystkiego innego. Widoki nieba w lornetce typu 6-8 x 25-30 są / mogą być w pełni  satysfakcjonującymi obserwacjami astronomicznymi a niebo jest zachwycające)

 

Ps. Nic nie jest dla dziecka tak frustrujące jak prezent, który niby jest dla niego ale nie może go dotykać i do woli używać.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek fajny jest też refraktor zapewniający szerokie pole widzenia (modele 80/400, 100/500, 120/600) na montażu AZ4. Łatwo z ich użyciem namierzyć obiekty, obsługa jest intuicyjna, nadadzą się do obserwacji krajobrazów i samolotów, a i Księżyc wygląda ładnie. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kupiłem i nie jestem napalony na Heidera. Po prostu im więcej czytam o sprzęcie dla początkujących tym mniej wiem. Jedni zachwalają lornetki. Inni teleskopy. Ale chyba faktycznie pójdę za Twoją radą i sprawię nam na początek mapę nieba, i jakiś atlas. A przy okazji polecasz jakieś?

Jeżeli chodzi o sprzęt to mam jakąś porosyjską lornetkę z lat 90. Urygoł trochę ciężki choć niby 10x50 (z podkreśleniem na niby), ale może się nada.

Wysłane z mojego LG-K420 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do obrotowej mapy nieba to tylko na jedną rzecz trzeba zwrócić uwagę, rysunki konstelacji oraz wszystkie obiekty maja być białe, żółte względnie czerwone na niebieskim tle i im wieksza tym lepsza. Mapki z czarnymi kreskami same się dyskwalifikują ponieważ w świetle czerwonej latarki stają się one niewidzialne. (i, bez wstydu niech Ci ktoś pokaże jak się operuje obrotówką bo to wcale nie jest oczywiste)

W ogóle aby więcej widzieć na nocnym niebie należy przyzwyczaić oczy do ciemności i nie chcąc tego efektu popsuć stosujemy czerwone światło. Dlatego pomyśl też o czerwonej latarce najlepiej z regulacją siły świecenia.

Atlas wystarczy tymczasem jakikolwiek abyście mogli odnaleźć  na niebie wybrane obiekty, których nie zawiera obrotówka. Ale zawsze sprawdzaj czy masz szanse dany obiekt zaobserwować. (ze względu na zasięg względnie godzinę i porę roku)

Dobrą opcją jest nauka nieba na sucho w programie Stellarium a pod niebo polecam program SkySafari na urządzenia przenośne z Androidem na pokładzie. (grozi to psuciem adaptacji oczu ale potężnych możliwości programu nie przebije żaden papierowy atlas).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)