Skocz do zawartości

Sierpniowa noc w Beskidzie Niskim


Rekomendowane odpowiedzi

12 godzin temu, lukost napisał:

/.../ ostatnio łapię się na tym, że zamiast uganiać się po niebie za egzotykami, względnie bić rekordy w ilości złapanych deesków, po prostu cieszę się klasykami, przez długie minuty kontemplując ich piękno. Co gorsza, coraz częściej zdarzają się też przestoje, czyli momenty gołoocznego wpatrywania się w niebo... Co tu dużo mówić - starość, kuźwa, starość nadchodzi... ;)

To samo mieliśmy w sierpniu pod Lubomirem. Zamiast szukać nowości i jeszcze nie oglądanych obiektów, to skupiliśmy się na klasykach, a obserwować było czym. Do dyspozycji był teleskop Marcina z lustrem 16 cali. Pamiętam jak wpatrywałem się w gwiazdki w centrum M13 oraz księżyce Saturna, Urana i Neptuna :)
Obserwacje gołooczne również robiłem napawając się ilością gwiazd i Drogą Mleczna, na szczęście nie tłumaczę sobie tego "starością", tylko "głodem za wizualnymi obserwacjami meteorów" Crazy ale każde tłumaczenie jest dobre, hi, hi. Wykładałem się na leżaczku i patrzyłem 2x po 2h (1 i 2) obserwując Perseidy i inne roje meteorów.

  • Like 3

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo nigdy tam nie byłem. :) A tak poważnie, miałem ochotę powłóczyć się po Magurskim Parku Narodowym (w pobliżu jest fantastyczna wschodnia skalna zwana Diablim Kamieniem), zwiedzić cmentarz wojenny w Cieklinie i wyskoczyć do Bartnego. W drodze powrotnej zahaczyłem o Gładyszów, po czym odbiłem wąska, miejscami mocno zniszczoną drogą w kierunku Nowicy i Uścia Gorlickiego. Piękne  okolice, mógłbym tam zamieszkać. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetna relacja. Za tydzień zaczynam tygodniowe wczasy w Klimkówce i mam nadzieję, że pogoda dopisze, sprzęt a-foto nie odmówi posłuszeństwa a lornetka 10x50 da pocieszyć oko świetnymi widokami. Widokami o wiele lepszymi niż te, które mam 15 km od Opola ;)

Wysłane z mojego SM-G531F przy użyciu Tapatalka

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, lukost napisał:

... miałem ochotę powłóczyć się po Magurskim Parku Narodowym (w pobliżu jest fantastyczna wschodnia skalna zwana Diablim Kamieniem)...

Że też astroamatorów zawsze ciągnie w te same miejsca! Fatum jakieś, czy co?

DSC03334.thumb.JPG.400d80cb941feccf3ec710c7334f5aed.JPG

DSC03332.thumb.JPG.70169215b45fc40d72b1f69f452ef8d8.JPG

DSC03333.thumb.JPG.ad2733cb5807b7bc6a709137e576e28c.JPG

DSC03336.thumb.JPG.c42c72be5acd7f16347a015773ef965f.JPG

DSC03337.thumb.JPG.4436b837b98c0b481a8430e02a69db23.JPG

  • Like 1
  • Haha 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super relacja, bardzo przyemnie się czytało. Aż by się też chciało wybrać pod gwiazdy i nacieszyć się tymi wspaniałymi widokami. Gratuluje udanej sesji :)

 

Liczba obserwacji gwiazd zmiennych: SOGZ: >11 000   AAVSO: >9000

Messier: 110/110      H400I: 400/400

http://sogz-ptma.urania.edu.pl/

Bogdan Kubiak

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)