Skocz do zawartości

Obraz ostry w okularze i LiveView ale nie na zdjeciu


Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Szukam porady zwiazanej z ostroscia zdjec. Obraz np Ksiezyca w okularze teleskopu jest ostry jak brzytwa, ale na zdjeciach jest lekko rozmazany. Ustawiam ostrosc w glownym ognisku z podgladem LiveView i jest ostro. Zdjecia nie za bardzo.

Czy to wina lustra aparatu?

Sprzet:

Celestron 4SE

przejsciowka Nikon

przejsciowka Celestron "T-Adaptor-C90"

Nikon D90

Z gory dziekuje za porade.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem nowym uzytkownikiem i chyba jeszcze nie moge wstawiac na forum zadnych zdjec (Wstaw inne media -> Wstaw swoj zalacznik daje mi informacje -> "Nie masz zadnych zalacznikow").

Jak wspomnialem, obraz Ksiezyca czy gwiazd w okularze jest bardzo ostry - problem tylko ze zdjeciami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, zarek napisał:

Wydaje mi się, że przy skali 0,86"/pix jaką masz w tym setupie jesteś już poza zdolnością rozdzielczą teleskopu i obraz może być nieostry. Pytanie DarX86 jest jak najbardziej zasadne.

Czyli brak ostrosci na zdjeciach to wina teleskopu a nie aparatu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, zarek napisał:

Witaj na FA.
Może pokusisz się o wstawienie fotki, będzie łatwiej Ci pomóc ;) Chociaż po tym teleskopie wiele bym się nie spodziewał

Wstawilem przykladowa fotke Ksiezyca jako moj avatar. Jesli je powiekszysz to zobaczysz te "nieostrosc"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, zyga70 napisał:

Wstawilem przykladowa fotke Ksiezyca jako moj avatar. Jesli je powiekszysz to zobaczysz te "nieostrosc"

Sprytnie ;)
To może jednak też być ustawienie ostrości. Czy przy LiveView powiększasz obraz x10? - warto, i jak ustawiasz tę ostrość? Na brzegu tarczy Księżyca czy na jasnej gwieździe?

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostrosc ustawiam na krawedzi Ksiezyca - na LiveView naciskam powiekszenie kilka razy (Nikon) - az widze tylko maly wycinek Ksiezyca.

Obraz jest ostry, odczekuje chwile aby ustaly wszelkie drgania i wyzwalam migawke pilotem.

Sadzilem, ze to moze byc problem z przejscoiwka miedzy aparatem i obiektywem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak od siebie dodam, że jak ja robiłem zdjęcia Księżyca aparatem to je zawsze stackowałem - np. 40 zdjęć i potem łączyłem w jedno. I dzięki temu miałem ostry Księżyc [emoji108]


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

SW BKP150/750 Dual Speed, SW MAK 127, GSO Dobson 10”

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, zyga70 napisał:

Ostrosc ustawiam na krawedzi Ksiezyca - na LiveView naciskam powiekszenie kilka razy (Nikon) - ....

Obraz jest ostry, odczekuje chwile aby ustaly wszelkie drgania i wyzwalam migawke pilotem....

To robisz ten sam błąd co ja robiłem na początku ;)...

Mój nikon przy przełączaniu się z liveview na lustro wprowadzał drgania... wyłącz liveview i dopiero po kilku sec. wyzwól migawkę.

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, BlackAdder napisał:

Tak od siebie dodam, że jak ja robiłem zdjęcia Księżyca aparatem to je zawsze stackowałem - np. 40 zdjęć i potem łączyłem w jedno. I dzięki temu miałem ostry Księżyc emoji108.png
 

Ale jezeli mam 40 nieostrych zdjec to jaki bedzie efekt koncowy? Podejrzewam, ze rowniez nieostry...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, kapral napisał:

To robisz ten sam błąd co ja robiłem na początku ;)...

Mój nikon przy przełączaniu się z liveview na lustro wprowadzał drgania... wyłącz liveview i dopiero po kilku sec. wyzwól migawkę.

W Live View lustro jest podniesione i gdy wyzwalam migawke nie powinno byc zadnych drgan od lustra aparatu.

Jezeli wylacze LiveView, poczekam kilka sekund i wtedy zrobie zdjecie tak jak sugerujesz - wtedy lustro chlapnie i wprowadzi drgania... chyba, ze sie gdzies myle...

Co nie znaczy, ze nie sprobuje Twojej metody takze :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz jeszcze spróbować przy ustawionej ostrości w Live View, przesunąć pokrętło ostrości teleskopu o "minimetr" w lewo (za drugim razem w prawo) zrobić zdjęcie i zobaczyć jak Ci wyjdzie Księżyc.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

SW BKP150/750 Dual Speed, SW MAK 127, GSO Dobson 10”

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, zyga70 napisał:

W Live View lustro jest podniesione i gdy wyzwalam migawke nie powinno byc zadnych drgan od lustra aparatu.

Jezeli wylacze LiveView, poczekam kilka sekund i wtedy zrobie zdjecie tak jak sugerujesz - wtedy lustro chlapnie i wprowadzi drgania... chyba, ze sie gdzies myle...

Co nie znaczy, ze nie sprobuje Twojej metody takze :-)

U mnie wyłączając liveview opuszcza lustro po czym podnosi je żeby wyzwolić migawkę , tak mi się przynajmniej wydaje ;)

Drgania w każdym razie były większe przy przejściu z liveview niż bez niego.

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 3.09.2017 o 23:44, zyga70 napisał:

DSC_0248.JPG

Z takich fotek po zestackowaniu kilkudziesięciu zdjęc efekt końcowy powinien cię zadowolić.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak jest w Nikonach. W moim Canonie 40D, jak robię fotę w trybie liveview, to lustro jest cały czas podniesione i nie opuszcza się jak nacisnę spust migawki (wężyk). Opada dopiero po wyjściu z tego trybu. Więc nie ma mowy o poruszeniu przez klapnięcie lusterka. Czasem jest minimalna różnica w ogniskowaniu na matrycy (przez wizjer aparatu) i w liveview. Nie działa autofocus i wtedy przydaje się maska Hartmana :) Z jej pomocą ustawisz najlepszą ostrość na jaką pozwala stabilność atmosfery w danych warunkach . Używam jej odkąd pamiętam...i fotki są tak ostre, na ile pozwala optyka sprzętu jaki używam. Można także użyć maski Bahtinova (jeszcze jej nie mam), ale to chyba bardziej do gwiazd jak do Łysego czy planet.


 

Image1.gif

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)