Skocz do zawartości

Refraktor dla nowicjusza


JDogg

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Panie i Panowie. 

Dzisiaj założyłem konto i chciałbym na wstępie zapytać który teleskop powinienem zakupić: 

 

https://www.harrisontelescopes.co.uk/acatalog/skywatcher-startravel-102mm-az5-telescope.html#SID=1670

https://www.harrisontelescopes.co.uk/acatalog/skywatcher-evostar-120mm-eq3-2-telescope.html#SID=33

 

mam tutaj te dwa na oku wiec bardzo proszę o wskazówki na który powinienem sie zdecydować.

 

Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Dodam tylko, że to musi być refraktor ponieważ będę go używał nie tylko do obserwacji nieba. ;P 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, JDogg napisał:

Witam Panie i Panowie. 

Dzisiaj założyłem konto i chciałbym na wstępie zapytać który teleskop powinienem zakupić:

Witaj na FA :)
Proszę - najpierw przeczytaj dokładnie pierwszy post http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3280-wszystko-to-co-przed-zakupem-teleskopu-powinienem-wiedzieć/

P.S. Do obserwacji nie tylko nieba idealnie nadają się również teleskopy konstrukcji MAK i SCT.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra to inaczej. Jakie w takim razie Maki albo sct- ki lub refraktory sa warte uwagi w cenie do 2000 PLN. Mieszkam w małej miejscowości wiec swiatło nie przeszkadza. Obserwacje w ogrodzie. Interesuje mnie nasz US i trochę DSO 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, jolo napisał:

, Na początku też napisałeś, że jedynie refraktor, a teraz piszesz o katadioptrykach?

To ja mu zasugerowałem w swoim poście, bo oprócz nieba chce podziwiać widoczki a one też się nadają.
Ale jak teraz napisał o DSO no to niezbyt....

Ja na miejscu Kolegi JDogg nie nastawiał bym się zbytnio na US bo przez najblizsze lata wiele tego nie bedzie. Munio i Słonko pozostaną.
O ile już to ten pierwszy, jest na fajnym montażu a po założeniu Barlowa (choć ja jestem przeciwnikiem) i US podpatrzy i do widoczków z kątówką pryzmatyczną będzie OK.
No i tak ja jolo napisał - poszukać na giełdach astronomicznych.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym Dso to tez nie tak do konca. Mogę to poswięcic. Saturn, Jowisz no i oczywiście księżyc to powinno w sumie wystarczyć na początek. Sorki za moje niezdecydowanie. Chciałem tylko zobaczyć jakie są wasze opinie na te dwa teleskopy. W sumie myslalem, że wiem czego chce bo byłem zdecydowany na refraktor Skywatchera ale zaczalem przegladac Maki i teraz juz sam nie wiem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, JDogg napisał:

Z tym Dso to tez nie tak do konca. Mogę to poswięcic. Saturn, Jowisz ,

No właśnie z nimi będzie kłopot przez najbliższe lata :(

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Jacek E. napisał:

No właśnie z nimi będzie kłopot przez najbliższe lata :(

To kiedy znów będą w polu widzenia?

 

Co do uzywanych to raczej odpadają. W moim budzecie znalazlem cos takiego: 

https://www.harrisontelescopes.co.uk/acatalog/skywatcher-skymax-127-az5-telescope.html#SID=35

Acha byłbym zapomnial, jaka w ogole jest jakość teleskopów Sky watcher bo nigdy nie mialem okazji miec w rece. :P 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maczek 127 będzie świetny do planet, Księżyca, Słonka (filtr!!!) i również do bliskich obserwacji przyrody. Ale nie da się nim zrobić małych powiększeń, a więc z obiektów DS zostaną tylko te bardziej kompaktowe i jaśniejsze - gromady kuliste, kompaktowe otwarte i jaśniejsze mgławice planetarne.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, posiedziałem trochę i wezme tego maka 127. 

Pytanie, czy mozecie polecić jakis substytut czy to jest najlepszy wybor w tych okolicach cenowych?

No i jeszcze jedno jakie przejsciowki musze kupic zeby podpiac lustrzanke nikona?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się najbardziej trafna to pozycja 1,  zwróć uwagę Koledzy fotografują krótkimi i jasnymi teleskopami ten ma f/4,9, powiększenie 200x to już jest duże, ponadto poręczny ogniskowa 500mm. Mak to wczytaj się dokładnie w to co napisał ,, jolo" na temat Maka, jego  f/11,8 po prostu jest za ciemny zostaną Ci jasne obiekty. Wybór należy do Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ja coś dodam, tak łopatologicznie, ale z całym szacunkiem.

Planety przez kilka lat są w takim położeniu, że nie za bardzo jest na co patrzeć. Za nisko nad horyzontem.

Księżyc, no są pasjonacji, którzy znają Łysego lepiej niż własny pokój, ale... z całym szacunkiem, to margines (wybaczcie Koledzy, Margines w pozytywnym znaczeniu ;-)).

Słońce, no można, ale ile... choć są pasjonacji - patrz wyżej (i tu Margines jest jakby większy :-) ).

Dlatego uważam, że MAK to trochę słaby wybór. Jak na początek oczywiście.

 

Deep Space Objects, czyli obiekty głębokiego nieba, to masz dostępne cały czas. Kłaczki, kulki, układy podwójne czy wielokrotne zwłaszcza te o różnej barwie składników. Obrazy galaktyk w większości nie są wielkie, to w małym sprzęcie najczęściej plamki światła, ale je widać. Dla mnie zabawa polega na znajdowaniu ich na niebie. Co czasami nie jest takie łatwe, im trudniej, tym radocha większa.

Tu króluje duże lusto Newtona, ale Ty chcesz też patrzeć na krajobraz.

Moim zdaniem refraktor, najlepiej ED, będzie dobrym rozwiązaniem. Ja bardzo lubię szerokie pola i małe powiększenia, a refraktorem możesz je mieć. Możesz mieć także większe powiększenia, ale niekoniecznie takie jak w MAKu.

Może nie warto od razu obrażać się na używany sprzęt. ZWYKLE koledzy sprzedają sprzęt w dobrym lub bardzo dobrym stanie. A jest on znacznie tańszy od nówki. Tu, na astropolis czy astomaniaku są giełdy działające na zasadzie, kto pierwszy, ten lepszy.

Jeśli astronomia Ci jednak nie będzie 'leżeć', sprzęt dość łatwo odsprzedać dalej.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)