Skocz do zawartości
Janko

Kasjopeja – królowa jesiennych nocy

Recommended Posts

Esku1RES    783

Świetny przewodnik po Kasjopei. Zawsze w kontekście tego gwiazdozbioru przychodzi mi na myśl (żeby nie powiedzieć "staje mi przed oczami" ;) ) jeszcze inny obiekt znajdujący się w zachodniej jego części. Bardzo trudny optycznie i na pewno nie lornetkowy - CAS A. Wśród nas jest jednak wielu świetnych astrofotografów. Warto może spróbować właśnie teraz zapolować na to silne radioźródło - pozostałość po "zagubionej" supernowej.

Hagen    270

Z tą panią mam zamiar fajnie się zabawić w Zatomiu! Pod zatomskim niebem i przy dobrych warunkach napewno pokaże wszystkie lub przynajmniej wiekszość swoich walorów. Pozdrawiam!!! 

Alice    408
1 godzinę temu, Hagen napisał:

Z tą panią mam zamiar fajnie się zabawić w Zatomiu! Pod zatomskim niebem i przy dobrych warunkach napewno pokaże wszystkie lub przynajmniej wiekszość swoich walorów. Pozdrawiam!!! 

W takim razie chętnie się przyłączę daj znać w którym miejscu się rozłożysz z tobołami ;]

• Like 1

Damian P.    485

Miałem swego czasu skromne przygody obserwacyjne z literą W, więc podrzucę swoje opisy z obserwacji tego kawałka nieba :) Pierwszy link dotyczy obserwacji z przed trzech lat, teleskopem 12 cali i są w nim opisy różnych obiektów (między innymi maleńkich gromad nie widocznych lornetką, czy potyczek z duchami). Opis ciągnie się przez kilka postów - aż do mapki z interstellarum deep sky atlas - bo podchodziłem do Casi kilka razy. Drugi link to obserwacje lornetką 10/50, która mimo tego, że potocznie uchodzi za skromną, pozwala jednak na całkiem dobrą zabawę.

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=36&t=32022

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/11355-królowa-bieguna-północnego/&tab=comments#comment-150461

12 godzin temu, Janko napisał:

Na skrajach mgławicy Serce, odpowiednio 1° na wschód i 1° na południe od rozświetlającej ją gromady Mel 15, znajdziemy kolejne dwie gromady otwarte – NGC 1027 (6' średnicy, 6,7  mag) i Markarian 6 (Mrk 6, 4,5', 7,1mag). O ile w tej pierwszej zerkaniem lub przez dużą lornetę dostrzeżemy poszczególne gwiazdy, to w drugiej szanse są niewielkie – zobaczymy tylko plamkę świetlną.

Co do gromady Markarian 6, to nie mogę się zgodzić w powyższym. Gromada rozpada się na gwiazdy już w 10/50, co poniżej cytuję.

"Na skraju mgławicy Serce widać także maleńką i podłużną grupkę gwiazd - Markarian 6. Obserwując jakiś czas temu z moim kolegą, złowiliśmy Markariana i wspólnie stwierdziliśmy, że mimo iż jest mały - to cieszy oczy! Przyglądając się na podwórku Mrk 6, dostrzegłem na wprost przynajmniej 2 składniki. Zerkaniem podłużny kształt grupki stawał się coraz bardziej łatwy do wychwycenia. Zobaczyłem po chwili doklejoną gwiazdkę, skręcającą nieco w bok od „osi” Markariana, a w sumie doliczyłem się około 4-5 słońc. Gwiazdy gromady wyraźnie wykazywały spadek jasności w kierunku Mel 15. Warto pamiętać, że Markarian 6, leży prawdopodobnie ponad 2 razy bliżej nas niż NGC 1027 i ponad 4-krotnie bliżej niż Melotte 15".

O Markarianie 6, rozbitym na gwiazdy w małej lornetce, pisze także Phill Harrington w odcinku "Nieco gromad królewskich".

• Like 1

Janko    1848
10 godzin temu, Damian P. napisał:

...Co do gromady Markarian 6, to nie mogę się zgodzić w powyższym. Gromada rozpada się na gwiazdy już w 10/50, co poniżej cytuję.

...dostrzegłem na wprost przynajmniej 2 składniki. .. a w sumie doliczyłem się około 4-5 słońc. ..

No tak, z Włodawy widać więcej :))

MaPa    1501

Ach Kasjopeja wraca ! :)

Ktoś mi kiedyś napisał przy okazji tej panoramy - szkoda uciętego serducha. Utkwiło mi to bo faktycznie jest w tym coś. Chyba się zmobilizuje na kolejny fragment tego donut'a :)

• Like 1

pwlstk    39

Dobrze pamiętam jedną z najbardziej magicznych sesji obserwacyjnych w moim życiu, kiedy po raz pierwszy poważnie sięgnąłem do szkatuły Kasjopei. Moja DO Extreme 15x70 pachniała jeszcze nowością, a ja z każdym kolejnym, nieznanym obiektem, czułem się coraz bardziej niczym William Herschel. Tamtej nocy zupełnie straciłem głowę dla królowej i obserwacji lornetkowych.

Jako uzupełnienie tekstu i zdjęć, pozwolę sobie załączyć mapę, o której wspominał Damian. Tutaj w bardziej obszernej wersji, obejmującej większość obszaru konstelacji.

cas.thumb.png.57e95271e2f9192e6e86ba07b4148d03.png

http://deep-sky-atlas.com/dsa.asp%3Fcontent=samples.html

• Like 4

Charon_X    1626

Pod względem gromad otwartych Cassiopea jest jednym z najciekawszych gwiazdozbiorów i nie trzeba super warunków do ich łapania. Raz czy 2x poświęciłem całą obserwację Kasjopei.