Skocz do zawartości

Kasjopeja ? królowa jesiennych nocy


Janko

Rekomendowane odpowiedzi

Świetny przewodnik po Kasjopei. Zawsze w kontekście tego gwiazdozbioru przychodzi mi na myśl (żeby nie powiedzieć "staje mi przed oczami" ;) ) jeszcze inny obiekt znajdujący się w zachodniej jego części. Bardzo trudny optycznie i na pewno nie lornetkowy - CAS A. Wśród nas jest jednak wielu świetnych astrofotografów. Warto może spróbować właśnie teraz zapolować na to silne radioźródło - pozostałość po "zagubionej" supernowej.

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam muszę odkurzyć jej wdzięki. Jutro będę pod ciemnym niebem. Kto wie?

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Hagen napisał:

Z tą panią mam zamiar fajnie się zabawić w Zatomiu! Pod zatomskim niebem i przy dobrych warunkach napewno pokaże wszystkie lub przynajmniej wiekszość swoich walorów. Pozdrawiam!!! 

W takim razie chętnie się przyłączę daj znać w którym miejscu się rozłożysz z tobołami ;]

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem swego czasu skromne przygody obserwacyjne z literą W, więc podrzucę swoje opisy z obserwacji tego kawałka nieba :) Pierwszy link dotyczy obserwacji z przed trzech lat, teleskopem 12 cali i są w nim opisy różnych obiektów (między innymi maleńkich gromad nie widocznych lornetką, czy potyczek z duchami). Opis ciągnie się przez kilka postów - aż do mapki z interstellarum deep sky atlas - bo podchodziłem do Casi kilka razy. Drugi link to obserwacje lornetką 10/50, która mimo tego, że potocznie uchodzi za skromną, pozwala jednak na całkiem dobrą zabawę.

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=36&t=32022

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/11355-królowa-bieguna-północnego/&tab=comments#comment-150461

12 godzin temu, Janko napisał:

Na skrajach mgławicy Serce, odpowiednio 1° na wschód i 1° na południe od rozświetlającej ją gromady Mel 15, znajdziemy kolejne dwie gromady otwarte ? NGC 1027 (6' średnicy, 6,7  mag) i Markarian 6 (Mrk 6, 4,5', 7,1mag). O ile w tej pierwszej zerkaniem lub przez dużą lornetę dostrzeżemy poszczególne gwiazdy, to w drugiej szanse są niewielkie ? zobaczymy tylko plamkę świetlną.

Co do gromady Markarian 6, to nie mogę się zgodzić w powyższym. Gromada rozpada się na gwiazdy już w 10/50, co poniżej cytuję.

"Na skraju mgławicy Serce widać także maleńką i podłużną grupkę gwiazd - Markarian 6. Obserwując jakiś czas temu z moim kolegą, złowiliśmy Markariana i wspólnie stwierdziliśmy, że mimo iż jest mały - to cieszy oczy! Przyglądając się na podwórku Mrk 6, dostrzegłem na wprost przynajmniej 2 składniki. Zerkaniem podłużny kształt grupki stawał się coraz bardziej łatwy do wychwycenia. Zobaczyłem po chwili doklejoną gwiazdkę, skręcającą nieco w bok od ?osi? Markariana, a w sumie doliczyłem się około 4-5 słońc. Gwiazdy gromady wyraźnie wykazywały spadek jasności w kierunku Mel 15. Warto pamiętać, że Markarian 6, leży prawdopodobnie ponad 2 razy bliżej nas niż NGC 1027 i ponad 4-krotnie bliżej niż Melotte 15".

O Markarianie 6, rozbitym na gwiazdy w małej lornetce, pisze także Phill Harrington w odcinku "Nieco gromad królewskich".

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Damian P. napisał:

...Co do gromady Markarian 6, to nie mogę się zgodzić w powyższym. Gromada rozpada się na gwiazdy już w 10/50, co poniżej cytuję.

...dostrzegłem na wprost przynajmniej 2 składniki. .. a w sumie doliczyłem się około 4-5 słońc. ..

No tak, z Włodawy widać więcej :))

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze pamiętam jedną z najbardziej magicznych sesji obserwacyjnych w moim życiu, kiedy po raz pierwszy poważnie sięgnąłem do szkatuły Kasjopei. Moja DO Extreme 15x70 pachniała jeszcze nowością, a ja z każdym kolejnym, nieznanym obiektem, czułem się coraz bardziej niczym William Herschel. Tamtej nocy zupełnie straciłem głowę dla królowej i obserwacji lornetkowych.

 

Jako uzupełnienie tekstu i zdjęć, pozwolę sobie załączyć mapę, o której wspominał Damian. Tutaj w bardziej obszernej wersji, obejmującej większość obszaru konstelacji.

cas.thumb.png.57e95271e2f9192e6e86ba07b4148d03.png

http://deep-sky-atlas.com/dsa.asp%3Fcontent=samples.html

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod względem gromad otwartych Cassiopea jest jednym z najciekawszych gwiazdozbiorów i nie trzeba super warunków do ich łapania. Raz czy 2x poświęciłem całą obserwację Kasjopei.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)