Skocz do zawartości

XV Zlot - relacja.


Rekomendowane odpowiedzi

Dopiero teraz wiem co to znaczy naprawdę ciemne niebo!!! Zatomskie niebo to trzeba zobaczyć na własne oczy ponieważ opisać się zwykłymi słowami nie da! W sumie sześć godzin pod tym niebem bo na tyle pozwoliły warunki to niezapomniane wrażenia. Pierwszej nocy TS 15x70 Marine dała radę do północy i przegrała z rosą, drugiej to obserwacje dało radę prowadzić do 22-giej po czym naszła mgła do pospołu z chmurami i to byłoby na tyle. No cóż, sześć godzin, ale sporo obiektów można było wyłuskać, choć sporo to być może jeszcze mało powiedziane. Zatomskie niebo jest niesamowite, dosłownie idzie zgłupieć z jaką łatwością Messiery wyskakiwały jeden po drugim! U mnie w Grudziądzu zobaczyć gołym okiem M31 czy Amerykę Północną to marzenia, a w Zatomiu? To rzecz oczywista! Doskonale sprawiły się filtry UHC-E Optolong. Mój od jakiegoś czasu "przeciwnik" nr 1 czyli Sowa M97 wreszcie padła, była oczywista choć za pierwszym strzałem nie tak bardzo, a w filtrach wyszło ładnie odcinające sie od tła kółeczko, aczkolwiek bez szczegółów. Och to zatomskie niebo, mieć coś takiego nad głową to obłęd! Każdy powinien przynajmniej choćby raz doświadczyć na własne oczy takiego pięknego ciemnego nieba! Ja napewno nie ostatni raz! Pozdrawiam wszystkich!!! Wiesiek. 

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje Wam: Koleżanki i Koledzy za udany zlot. Mam nadzieję ze bezpiecznie dotarliście do domu. Ze swej strony wrzucam parę zdjęć z ogniska.

Do zobaczenia w roku 2018!

 

 

IMG_20170922_223614.jpg

IMG_20170922_223640.jpg

IMG_20170922_223647.jpg

IMG_20170922_223654.jpg

  • Like 8

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na chacie byłem dziś, po 16 tej. Dzięki wszystkim za kolejne spotkanie pod gwiadzami Zatomia. Do zobaczenia wiosną.  XBox 360 podpięty już pod AstroLinka 4.0. Testuje teraz co to może i pokazuje :)) Wszystko ok, dzięki Jolo za to "cudo" które stworzyłeś :)

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, przemo77 napisał:

Ostatni dzień i noc raczej integracyjny. ps. chyba mi zdjęcia wcieło z tego dnia ;) i do zobaczenia w kwietniu.

Oj.... Ale strata...:?(

  • Haha 2

SW Dobs 12" rozsuwany, Coronado PST 40/400, ES 24 mm, LVW 13 i 8 mm, WO SWAN 33 mm, filtry UHC-S, O-III, H-beta, Powermate 2,5x Tele Vue i inne rzeczy, mniej ważne ale też potrzebne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, waski79 napisał:

Witajcie

Na razie mam grupowe na zewnątrz, więcej zdjęć niebawem.

O! I to jest zbiorówka a nie stłoczeni jak sardynki - SUPER! Czekam na resztę :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale mieliście miny jak Was Mona wyciągała przed salkę i ustawiała do zdjęcia :) Piotr super zdjęcie ale tak po prawdzie absolutnie niczego innego się nie spodziewałem! 

APO TS 130/910;  ASI 290MM; okular Baader Scopos 30 mm 2",  ES 14mm,  ES 4,7 mm, EQ6-R Pro, Canon EOS RP, Jolo AstroHub 3.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wstawię tu tak wspominkowo- możecie popatrzeć kto jak się zmienił przez te lata...

 

https://photos.app.goo.gl/togZxSSIi1bKKiG73

 

https://photos.app.goo.gl/7SgpdW4Pu0PVdimI2

 

 

  • Like 5

10x50, 20x70, SW200/1200DobsGoTo

...take a look, to the sky, just before You die- it's the last time he will...

...zmazując barwy lasom i polom, mknie balon nocy -z knajpy- gondolą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)